شهردار جدید تهران به قصد ریاست‌جمهوری نیاید

تین نیوز |

شهردار باید شخصیت ملی باشد، کسی که قرار است شهردار شود،باید انسان شناخته‌شده‌ای باشد که دارای کاریزمای شخصیتی بوده و مردم برای او احترامی قائل باشند و بتواند خود را به‌عنوان یک شخصیت سیاسی و اجتماعی در جامعه مطرح کند، آوازه شهردار خیلی مهم است، خودش می‌تواند خیلی از کارها را پیش ببرد، اما اگر در کار اجرائی نبوده باشد، معلوم نیست بتواند در عمل موفق باشد. مردم باید به این چهره اعتماد کنند، بخش خصوصی هم باید اعتماد داشته باشد. اینها مواردی است که برای شهردار تهران ضروری است.

از میان ۵۸ شهرداری که در یکصد سال گذشته کلیددار پایتخت بوده اند، یک نفر طولانی ترین دوره مدیریت را به نام خویش رقم زده؛ بیشترین پروژه ها را به اجرا درآورده؛ برای اولین بار در دوران اقتصاد نفتی، تهران را بدون پول نفت اداره کرده؛ طرح جابجایی پایتخت را به بایگانی فرستاده؛ پایه گذار رویه هایی شده است که خوب یا بد، بسیاری از آنها هنوز جاری اند و چنان بوده که همه شهرداران پیشین و پسین در قیاس با او لقب بهتر یا بدتر گرفته اند. او همان کسی است که از پشت میز مدیریت، یکراست پشت میله های زندان رفت: غلامحسین کرباسچیوی متولد ۱۳۳۲ در قم، شهردار تهران در سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۷ بود و در حال حاضر دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است.

حالا با کرباسچی درباره موضوعات مختلف حول شهرداری تهران به گفت‌وگو نشستیم. از آنچه بر شهر گذشته تا آنچه باید در دستور باشد. ماحصل این گفت‌وگو را در پی می‌خوانید:

‌‌نزدیک به 12 سال است که مدیریت اصولگرایانه بر شهر تهران (در شهرداری و شورای شهر) حاکم است. نقاط قوت و ضعف این مدیریت را به‌عنوان کسی که در مدیریت شهر تهران حضور داشته‌اید توضیح دهید.

شورای شهر در این چند سال چندان در بحث‌های شهرداری تعیین‌کننده نبوده است، مگر مسائل موردی که حرفی یا شکایتی در کار بود. از لحاظ اداره، شهرداری به‌صورت غیرشورایی اداره شده است؛ یعنی شورا خیلی نقشی نداشته و در این مدت هم سؤال جدی یا بررسی جدی از عملکرد شهرداری نشده و شهرداری هم برنامه جدی‌ برای اداره شهر مطرح نکرده است؛ بنابراین اگر بخواهیم مدیریت شهری را بررسی کنیم باید درباره مدیریت شهردار در این مدت بحث کنیم. خیلی نمی‌توان راجع‌به مدیریت شورای شهر صحبت کرد. .

مقصود پرداختن به نقاط قوت و ضعف شهرداری است. آیا همگی ضعف بوده یا نقطه قوتی هم داشته است؟

چند سال پیش هم درباره شهرداری این مسئله را گفتم؛ اگر بخواهیم مدیریت امکانات و بودجه‌ شهرداری را در این چند سال با مدیریت‌های قبل از آن مقایسه کنیم، باید توجه کنیم که مثلا در یک دوره مدیریت 10ساله (٦٨-٧٨) بر شهرداری، مجموع بودجه‌ای که در تمام این سال‌ها در اختیار بوده چیزی حدود ‌هزار میلیارد تومان است، درحالی‌که بودجه شهرداری در شرایط فعلی فقط در یک سال ۱۷ یا ۱۸‌ هزار‌ میلیارد تومان است. در این مقایسه ببینیم آیا آن تحولی که امکان داشته یا انتظار می‌رفته اتفاق افتاده است یا خیر. در مدیریت پروژه، بحثی هست با عنوان «مهندسی ارزش». یعنی اینکه ببینیم در قبال امکاناتی که به کار گرفته شده، با همان ارزش چیزی ایجاد شده است؟ آیا نمی‌شد با امکانات و بودجه کمتر کار را پیش برد؟ به ‌نظر من شهرداری از این جهت حسابی قابل نقد است. البته خیلی از پروژه‌ها هم بجا و خوب بوده است... .

‌‌

یکی از نقدهایی که همیشه به شهرداری آقای قالیباف می‌شود این است که شهر را خیلی گران اداره کرده است.

این یک بخش قضیه است و گران اداره‌کردن یک بحث دیگر؛ اما نکته‌ای که درباره شهرداری مطرح است، این است که بخشی از پرو‌ژه‌ها و طرح‌ها غیرقابل برگشت است. به‌‌طور مشخص موضوعی که از اول هم ‌دوستان ترافیکی درون شهرداری و هم بیرون از شهرداری به آن نقد داشتند، همین پروژه‌ پل صدر بود و به‌تازگی دیدم یکی از استادان دانشگاه گفته بود بعد از چند سال باید این پل را جمع کرد؛ ولی واقعا این شدنی نیست؛ یعنی این پل سال‌های سال در شهر خواهد ماند و امکان برگشت ندارد.

این مسئله که آیا شهر گران اداره شده یا ارزان قابل بررسی است، البته فکر می‌کنم به‌جای پرداختن به این مسئله در شورا و شهرداری جدید، باید بیشتر به این فکر کنند که اگر در مدیریت اشتباه و خطایی رخ داده، چطور می‌توان آن را تکرار نکرد، چراکه شاید برای آن چیزی که اتفاق افتاده، فرصت و فضای جبران نداشته باشیم.

‌‌ یکی از نقدهایی که به مدیریت قالیباف مطرح می‌شود بحث مقدار زیاد فروش تراکم بود، اگرچه این موضوع از زمان شهرداری شما شروع شد. از این منظر چقدر از نقدهایی که به قالیباف مطرح می‌شود، منصفانه است؟ و آیا شهرداری به‌جز فروش تراکم راه درآمد پایدار دیگری می‌تواند داشته باشد؟

قبلا یک ‌بار راجع به این مسئله صحبت کرده‌ام؛ ببینید اصلا اینکه بحث تراکم و عوارض تراکم چه بوده و به چه تبدیل شده، بحث خیلی مهمی است و خیلی از دوستان به ماهیت قضیه دقت نمی‌کنند. آن چیزی که در دوره شهرداری قبل اتفاق افتاد، طرح این موضوع بود که استفاده از زمین در تهران بهینه نیست. در شورای گسترش شهر تهران که به ریاست رئیس‌جمهوری و وزرای مسکن و شهرسازی، اقتصاد، کشور و رؤسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌شد، بحث بر سر این بود که ما باید استفاده از زمین را در تهران بهینه کنیم.

متوسط طبقات ساختمان‌ها در آن زمان در تهران یک‌ونیم طبقه بود درحالی‌که هم زمان در دمشق که از لحاظ شهری هم‌سنگ تهران بود، پنج طبقه می‌ساختند و معنای آن این بود که ما از زمین استفاده بهینه را انجام نمی‌دهیم و طبیعتا برای زیادشدن جمعیت شهر تهران مجبور به گسترش افقی شهر بودیم؛ اما شهر از جنوب و شمال و شرق و غرب ظرفیتی نداشت. با این مبنا اجازه داده شد تعداد طبقات در تهران افزایش یابد و عوارضی برای آن تصویب شد به نام عوارض تراکم؛ یعنی اینکه گفته می‌شود، فروش تراکم، در اصل فروش تراکم مطرح نبوده است، بلکه کسب عوارض قانونی برای ساخت‌وساز مطرح بود. کسی که در حد ۱۲۰ درصد حق خود می‌خواست ساختمان‌سازی کند، این کار را انجام می‌داد؛ اما کسی که بیشتر از آن می‌خواست بسازد، باید عوارضی پرداخت می‌کرد.

آن عوارض در حسابی قرار می‌گرفت و به کارهای زیربنایی تهران اختصاص داده می‌شد. یعنی، شهر چون درحال گسترش بود، نیاز به فضای سبز، امکانات آموزشی، جاده، پل، مترو و... داشت و بنابراین پولی که از این طریق جمع می‌شد، نباید خرج امور جاری شهرداری می‌شد. این کار تداوم پیدا کرد. از سالی ۵۰۰‌ هزار متر تراکم اضافه شروع شد و نهایتا در آخرین سال به حدود چهار یا پنج ‌میلیون متر رسید. تحلیل این بود که اگر برای 25 سال آینده سالی حدود 60، 70‌ هزار واحد مسکونی در تهران از طریق افزایش طبقات اضافه شود، این حجم واحد مسکونی می‌تواند پاسخ‌گوی کمبود مسکن در ازای رشد طبیعی جمعیت در تهران باشد. از طرفی هم باید جلوی رشد مهاجرت به تهران را می‌گرفتیم. این روند منتهی می‌شد به یک حالت تعادل که در 25 سال یک دور، خانه‌های قدیمی و بافت‌های فرسوده نوسازی می‌شد.

اما در دوره‌های بعدی عوارض تراکم تبدیل شد به یک راه کسب درآمد. در سال‌های اخیر هم که بحث ساخت‌وساز ساختمان‌های تجاری رواج یافت. ما در بحث تجاری معتقد بودیم که در مرکز هر منطقه‌ای می‌توان مجموعه‌ای از واحدهای سازماندهی‌شده تجاری را داشت که مردم نیاز به سفرهای زیادی برای خرید نداشته باشند. اما اینکه در هر جایی و به این مقدار وسیع مجوز داده شود توجیه‌ناپذیر است. الان گفته می‌شود وقتی مجوزهای تجاری منطقه یک ساخته شود، هر فردی می‌تواند شب را در یک مغازه بخوابد! این آماری است که از خود شهرداری به من دادند.

حتی بعضی از اعضای شورای شهر گزارش دادند بعضی جاها به جای اینکه مردم متقاضی باشند، شهرداری مراجعه می‌کند و از مردم می‌خواهد واحدهای خود را به پاساژ و تجاری تبدیل کنند. این نگاه به درآمدزایی معطوف است. به‌نظرم عمده مشکل این بود که دقت نکردند، بحث عوارض تراکم و افزایش تراکم، ابزاری است برای تعدیل ساخت‌وساز و نوسازی ساخت‌وساز در تهران و نه صرفا وسیله‌ای برای افزایش درآمد شهرداری.

‌‌

فکر می‌کنید به‌جای فروش تراکم، شهرداری چه امکانی برای درآمدزایی داشت؟ اساسا شهرداری به‌غیر از بحث تراکم چه امکانات دیگری برای تحصیل درآمد دارد؟

اصولا شهرهای بزرگ با بحث‌های درآمد برای خودکفایی و اداره شهر مواجه هستند. منابع درآمدی که برای شهرداری در قانون در نظر گرفته شده 30، 40 مورد است. درباره هر کدام از آنها می‌توان کار کرد. در شهر بزرگی مثل لندن یکی از بزرگ‌ترین درآمدهای شهرداری، درآمد حمل‌ونقل است و مردم اگر می‌خواهند با وسیله نقلیه شخصی حرکت کنند، باید هزینه آن را پرداخت کنند. یعنی اگر می‌خواهند در خیابان پارک کنند، باید هزینه آن را بدهند، بعضی مناطق حتی هزینه آن 10 تا 20 پوند در ساعت است. این مسئله هم آلودگی هوا و رفت‌وآمد و ترافیک را کنترل می‌کند و هم درآمد هنگفتی برای شهرداری دارد.

مفهوم شارژ ترافیک یا همان congestion charge این است که به‌طور روزانه هر ماشینی که بخواهد وارد محدوده شود باید 5 یا 10 پوند بپردازد و سالانه این رقم تا چند ‌میلیارد پوند برای شهرداری درآمد داشت. این موضوع را به‌عنوان مثال گفتم. اصلا خود واحدهای تجاری، اداری، تفریحی و اساسا تمام کارهایی که در شهر درآمد دارند، سالانه پولی را به شهرداری می‌پردازند و شهرداری هم طبیعتا در مقابل آن سرویس و خدمات می‌دهد. این کار طبیعی است و در همه شهرهای بزرگ هست و باید در تهران هم دنبال شود. به نظر من باید درباره این مسئله کار شود.

‌‌

به‌نظر شما آقای قالیباف در بحث تأمین درآمد زیاده‌خواهی کرده است؟

من نمی‌خواهم زیاد روی شخص تکیه کنم.

منظورم شهرداری است، به ‌نظر شما شهرداری برای تأمین منابع زیاده‌خواهی کرده است؟

ببینید؛ مدیریت شهرداری در این زمینه اگر بخواهیم خیلی مؤدبانه صحبت کنیم، باید بگوییم کم‌کاری کرده است. یعنی می‌شد به درآمدهای دیگر فکر کرد، می‌شد درآمدهای دیگری را تحصیل کرد و درعین‌حال می‌شد صرفه‌جویی بیشتری هم در شهرداری کرد. شهرداری در سال‌های 76، 77 با 200 تا 250 میلیارد تومان در سال اداره شده و با این درآمد، بزرگراه، پل و زیرگذر هم به وفور ساخته شده است، البته من قصد مقایسه ندارم. اما الان شهرداری سالانه با 20 هزار ‌میلیارد تومان اداره می‌شود، یعنی حدود صد برابر، درحالی‌که در این مدت تورم ساخت‌وساز صد برابر نبوده است.

به نظرم در کار ساخت‌وساز صرفه‌جویی و به ضروریات اکتفا کنند. راه‌های درآمدی دیگر را دنبال کنند. به‌خصوص اینکه بتوانند با هماهنگی با دولت و وزارتخانه‌های مختلف این کار‌های خود را به پیش ببرند. متأسفانه در تمام این سال‌ها به‌ویژه دولت نهم و دهم تقابلی بین شهرداری و دولت وجود داشت که مانع از هماهنگی آنها شده است.

‌‌ دقیقا در دوره مدیریت اصولگرایی بر شهرداری این انگاره تقویت شد که شهرداری به سکوی پرش سیاسی تبدیل شده است و وجه خدماتی آن کم‌رنگ شد. این اتفاق باعث می‌شد دولت مستقر نگران این رقیب بالقوه باشد و طبیعتا رابطه خوبی بین این دو نهاد به وجود نمی‌آمد و در نهایت خدمات شهری و شهر بود که از این اتفاق آسیب می‌دید. به نظر شما آیا نگاه به شهرداری درست بود و از چه زمانی این نگاه حاکمیت یافت؟

بخشی از این موضوع طبیعی است. بالاخره گزینه اداره یک شهر بزرگ و کسی که اداره آن را برعهده می‌گیرد، در معرض افکار عمومی قرار گرفته و درباره کارهای او قضاوت می‌شود. طبعا اگر کار خود را به خوبی انجام دهد، به‌عنوان یک گزینه بالقوه نزد افکار عمومی مطرح می‌شود؛ از این منظر که این فرد می‌تواند در مناصب دیگر هم کارایی داشته باشد. زمانی که من شهردار بودم، یک سوء‌تفاهم و یک سوءبرداشت عمدی ایجاد کردند. کسانی که می‌خواستند با شهرداری به لحاظ سیاسی و فکری مقابله کنند، به خاطر اینکه فکر می‌کردند این سازمان نباید تحت مدیریت من باشد، چراکه اثرات آن را در جریان انتخابات دوم خرداد دیده بودند، به‌ همین ‌دلیل این موضوع را طرح کردند که کرباسچی به دنبال ریاست‌جمهوری است.

درحالی‌که من هیچ‌وقت نه به این مسئله فکر می‌کردم و نه انگیزه این کار را داشتم. بااین‌حال رقبا این موضوع را مطرح کرده و درباره آن واکنش‌ها و جبهه‌گیری‌های زیادی هم صورت گرفت که هیچ لزومی به پرداختنش در آن مقطع زمانی نبود. همین شائبه بعد از دولت آقای خاتمی و روی‌کارآمدن دولت‌های نهم و دهم تقویت شد، مبنی‌بر اینکه از این موقعیت (شهرداری) می‌توان به ریاست‌جمهوری رسید. به نظر من احمدی‌نژاد خیلی حساب‌شده وارد (شهرداری) شد؛ کارهایی هم که انجام داد؛ به‌ویژه کارهای زود بازدهی که به چشم می‌آمد؛ مثل اعطای صد عدد توپ به یک مدرسه - که بعد از آن آقای حدادعادل هم از این اقدام به‌عنوان فتح‌الفتوح در مجلس یاد کند - یا تخریب بزرگراه‌ها با عنوان دوربرگردان که نتیجه آن افزایش ترافیک بود و کارهایی از این دست؛ مثل کمک به بعضی از نهادها و هیئت‌های مذهبی و اجتماعی زمینه‌ای شد برای تقویت این شائبه که شهردار می‌تواند گزینه ریاست‌جمهوری باشد.

این اقتباسی بود از شائبه‌ای که خود جریان راست در مقطعی مطرح کرده بود و بعد هم گریبان خودشان را گرفت. هیچ‌وقت هم رهایشان نکرد. این تلقی و فکر به همین صورت ادامه پیدا کرد و از آن استفاده هم شد. آقای قالیباف هم دید که شدنی است و از این موقعیت استفاده کرد. به نظرم درمجموع یک ایده‌ای بود که در ابتدا برای تخریب یک مجموعه از طرف جناح راست عنوان شد. بعد هم از سوی مدیر بعدی شهرداری مورد استقبال قرار گرفت. بله در جاهای دیگر هم این تجربه بوده است؛ مثلا در فرانسه هم ژاک شیراک شهردار پاریس بود و بعد به‌عنوان رئیس‌جمهوری انتخاب شد.

یا مثلا در ترکیه.

بله، در ترکیه هم اردوغان از شهرداری یک شهر بزرگ به ریاست‌جمهوری رسید.

اساسا دیدگاه اشتباهی است؟

یعنی شهردار در ایران این قابلیت را ندارد که به‌عنوان گزینه بالقوه مطرح شود؟ به دلیل اینکه وقتی رنگ سیاسی به خود می‌گیرد، جایگاه اجتماعی و خدماتی خود را از دست می‌دهد.

اگر این روند در ایران هم به صورت طبیعی رخ دهد، به نظر من ایرادی ندارد، ولی اگر کسی در شهرداری کاری انجام دهد که نتیجه آن برای رسیدن به ریاست‌جمهوری باشد، آفت است.

طبیعی است اگر کسی 10 سال یا کمتر و بیشتر در شهری مثل تهران کاری و فعالیت ارزنده‌ای داشته باشد، مشکلات را حل کند و شهر را به‌خوبی مدیریت کند و به صورت طبیعی مردم هم در سطح کشور به این نتیجه برسند که مدیریت خوبی صورت گرفته، ایرادی ندارد، نه‌اینکه به قصد ریاست‌جمهوری وارد شهرداری شود، اما متأسفانه این اتفاق رخ نداده است. عده‌ای وارد شهرداری شدند که پست بعدی را بگیرند. این اتفاق بعد از روی‌کارآمدن احمدی‌نژاد به‌عنوان رئیس‌جمهور رخ داد.

این موضوع باعث شد تا شهردار بعد از احمدی‌نژاد هم در فکرش بیاید که این جایگاه می‌تواند چنین ظرفیتی داشته باشد. حالا من کاری به این موضوع ندارم که استفاده تبلیغاتی از این جایگاه یا استفاده مالی و... از این جایگاه درست است یا نیست، اما معتقدم اگر شهرداری روند مدیریتی را به صورت طبیعی طی کرده و مدیر موفقی باشد، رسیدن به جایگاه ریاست‌جمهوری ایرادی ندارد.

‌فکر می‌کنید شورای شهر پنجم باید برای انتخاب شهردار چه ترتیبی را اتخاذ کند؛ یعنی فردی را انتخاب کند که بتواند جایگاه اجتماعی و خدماتی شهرداری را تقویت کند. از طرفی آقای خاتمی هم شاخص‌هایی را برای این انتخاب مطرح کرده است. فکر می‌کنید اعضا باید این شاخص را مدنظر قرار بدهند؟

آقای خاتمی به‌عنوان کسی که در رأی‌آوری فهرست شورای شهر نقش داشته، این شاخص‌ها را مطرح نکرده است. او به‌عنوان فردی باتجربه که دوره‌های مختلف شهرداری را دیده است، به‌عنوان رهنمودهای دلسوزانه مفید برای کار شهرداری این حرف را زده است. این تعبیر نباید باشد که ایشان چون در انتخاب اعضای شورای شهر نقش مؤثر داشته، اعضای شورا باید نظر او را گوش کنند. شاخص‌های آقای خاتمی کاملا منطقی و مبتنی ‌بر تجربیات ایشان است؛ اینکه شخصیت شهردار تهران باید یک شخصیت ملی باشد و باید یک شخصیت باتجربه و با نگاه کلان باشد، کاملا درست است.

به نظر من شورای شهر قبل از اینکه شهردار را انتخاب کند باید فکر کند که در این چهار سال، چه اتفاقی را قرار است برای شهرداری برنامه‌ریزی کند و بعد هم برای آن اتفاق یک مدیر را انتخاب کند؛ به‌عنوان‌مثال اگر شورای شهر فکر کند که در این چهار سال مهم‌ترین کاری که برای تهران باید انجام داد، مبارزه با معضلات و بحران اجتماعی و حل آن است، براین‌اساس قهرا مدیری که انتخاب می‌کند نباید مدیر سد و جاده و بزرگراه باشد یا اگر از نظر شورای شهر، بحران تهران، بحران ساخت‌وساز است، باید یک مدیر بر اساس این شاخص معرفی کنند.

‌یعنی شورای شهر برنامه ارائه بدهد؟

این موضوع از برنامه بالاتر است. این استراتژی چهارساله شورای شهر برای شهر تهران است؛ یعنی چند اتفاق مهمی که برای شهر تهران باید رخ دهد... .‌که در زمان انتخابات هم مشخص نشد، مردم به فهرست رأی دادند نه به برنامه؛ یعنی برنامه‌ای ارائه نشد.

درست است، اما مردم که نمی‌توانستند انتخاب کنند که چه اتفاقی می‌افتد، مردم کسانی را انتخاب کردند که اینها شهر را درست اداره کنند. اعضای جدید باید بنشینند و از اطلاعات و تخصص یکدیگر استفاده کنند یا حتی اگر لازم بود، از بیرون مجموعه مشاوران و کارشناسانی را دعوت کنند، جلسه بگذارند و بگویند که در شرایط کنونی تهران با چه بحران یا بحران‌هایی درگیر است و برای این بحران‌ها باید چه‌کاری انجام شود. اگر این اتفاق رخ دهد، در این صورت انتخاب شهردار ساده‌تر و مشخص می‌شود که چه کسی باید زمام شهر را در دست بگیرد.

کار سختی هم نیست. تا این یکی، دو ماهی که فرصت دارند، می‌توانند جلسه گذاشته و کارهای اساسی تهران را مشخص کنند. مثلا زمانی بود که یک بزرگراه بدون چراغ قرمز در تهران وجود نداشت، همین اتوبان مدرس حداقل 10 تا تقاطع چراغ قرمز داشت. ببینید یک مدت‌زمانی سپری شده است و این بزرگراه‌هایی که در طرح جامع تهران دیده شده، تقریبا همگی اجرا شده است. کسی که الان مدیریت را به دست می‌گیرد، شاید واقعا جایی در تهران وجود نداشته باشد که نیاز به پل و زیرگذر و تونل و... داشته باشد.

از نظر ساخت‌وساز در تهران هم باید گفت که نه می‌شود به طور کامل ساخت‌وساز را متوقف کرد -چون در این صورت با بحران شدید افزایش قیمت مسکن در تهران مواجه می‌شویم - و نه می‌شود این روند به همین شکل ادامه پیدا کند. باید این موضوع کنترل شود به این صورت که مبنا عمدتا ترمیم و بازسازی بافت‌های فرسوده باشد و به همین دلیل هم ساخت‌وساز‌ها به سمت بازار و مناطق جنوبی تهران هدایت شود. این اتفاق به صورت جدی در حال برگزاری بود، اما الان دوباره اراده‌ها برای آن سست شده است.

در زمینه درآمدی و مباحث مالی هم باید اندیشیده شود که چه منابعی را باید در نظر گرفت. اما مهم‌ترین موضوعی که در تهران باید درباره آن کار شود، بحث کنترل ترافیک و تسهیل رفت‌وآمدهای شهری است. اگر شورای شهر همت بگذارد و بخواهد این موضوع را به‌طور جدی حل کند، باید توجه ویژه به بحت متروی تهران داشته باشد. متروی تهران با همه سرمایه‌گذاری‌ای که انجام شده است، در حد دوونیم ‌میلیون نفر سفر در روز دارد.

...این در طرح جامع باید به 15‌ میلیون سفر برسد. حداقل این است که اگر همین 11 خطی که طراحی شده، تکمیل شود، تعداد سفرها به 10 ‌میلیون می‌رسد. اگر بین 10 تا 12 ‌میلیون سفر از طریق مترو انجام شود، سه اتفاق مهم رخ می‌دهد؛ اولا آلودگی هوا کاهش خواهد یافت، دوم، ترافیک شهری کنترل می‌شود و این راه‌بندان‌های عجیب‌وغریب نخواهد بود و در نهایت هم رفت‌وآمدهای مردم تسهیل می‌شود. این چشمگیرترین کاری است که می‌شود در تهران انجام داد. همچنین باید اداره شهر تهران هوشمند شود تا از میزان مراجعات به شهرداری که خود احتمالا یکی از راه‌های ایجاد فساد است، کاسته شود. شاید الان لزومی نداشته باشد با این حجم از تسهیلات دیجیتال، کسی که می‌خواهد فرضا نقشه‌ای ارائه دهد یا درخواستی داشته باشد، دائم به شهرداری مراجعه کند. به این ترتیب 90 درصد مراجعات را می‌توان کاهش داد. از نظر کمی کسی که مدیریت شهرداری را برعهده می‌گیرد، این چهار یا پنج وظیفه را باید انجام دهد.

‌‌این وظایف تا چه حدی باید با معیارهای مطروحه از سوی آقای خاتمی تطبیق داده شود؟

شاخص‌هایی که آقای خاتمی مطرح کرده است، شاخص‌های کلان و مسلم است. شهردار باید شخصیت ملی باشد، کسی که قرار است شهردار شود، باید انسان شناخته‌شده‌ای باشد. نمی‌شود شهردار تهران به هر وزارتخانه‌ای زنگ بزند و بگوید این فرد کیست؟! باید انسان شناخته‌شده‌ای باشد که دارای کاریزمای شخصیتی بوده و مردم برای او احترامی قائل باشند و بتواند خود را به‌عنوان یک شخصیت سیاسی و اجتماعی در جامعه مطرح کند. طبیعتا یک انسان خوب و سالم اما گمنام چندسالی طول می‌کشد تا بتواند آوازه‌ای داشته باشد. آوازه شهردار خیلی مهم است. خودش می‌تواند خیلی از کارها را پیش ببرد. خیلی از وزارتخانه‌ها را می‌تواند با همین سابقه برای حل مسائل توجیه کند. اما اگر در کار اجرائی نبوده باشد، معلوم نیست بتواند در عمل موفق باشد. مردم باید به این چهره اعتماد کنند، بخش خصوصی هم باید اعتماد داشته باشد. اینها مواردی است که برای شهردار تهران ضروری است، این نیازمند این است که شورا به نتیجه برسد که اولویت‌های تهران کدام است و بر آن اساس مدیر انتخاب کند.

کلیدواژه:

ریاست جمهوری | میلیارد تومان | برای شهرداری | شهردار تهران | ساخت وساز | برای شهردار | عوارض تراکم | برای شهر | فروش تراکم | مدیریت شهر | آقای خاتمی | شاخص ها | مطرح کرده | شهر تهران | شورای شهر | سال ها | نظر من | یک شخصیت | چند سال | برای آن | بر شهر

پشت پرده اختلاف مالیاتی علی کریمی با تراکتورسازی ۳ دانش بومی آذربایجان غربی در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد خرید جدیدترین خودروی ایرانی چقدر تمام می شود؟ پرداخت وام ۳۵ میلیون تومانی ساخت مسکن به زلزله‌زدگان تاکسی آنلاین درشهرارومیه راه اندازی می شود منازل روستای بانرحمان مهران بر اثر زلزله دچار خسارت شد کانون زلزله ۵/۳ ریشتری امشب مهران +عکس آغاز سخنرانی سید «حسن نصرالله»/ پیام تسلیت برای زلزله کرمانشاه جاروهای مرکزی و مزایای آن من و تو پلاس - اختلال استرس / Manoto Plus تفاهم نامه ای برای محرومیت زدایی از لرستان سیل ویرانگر یونان با ۱۵ کشته اتاقم پارت ۴ مشاهده شدن جن وحشتناک و ترسناک به شکل انسان تصاویر هوایی از مناطق زلزله زده کنکور95 - کنکور 95 کنکور95 - کنکور 95 #کلیپ_تصویری حاج حسین سیب سرخی (امدم ای شاه پناهم بده) در حرم مولا @rayehatoreza فری استایل رضا خلف برای امسی رپ Reza Khalaf Freestyle حرف های تند جواد خیابانی در کرمانشاه شخصیت های داستان لگو انتقام جویان اکسل 2016- ایجاد داشبورد مقدماتی ابکاری فانتا کروم روی چینی وسرامیک 09127692842 نوحه زیبا برای امام رضا آشنایی مختصر با فناوری نانو ماشین کنترلی آفرود Wltoys 10428e | ایستگاه پرواز کلیپ خنده دار و باحال/دابسمش خنده دار و جالب مجتبی خرسندی - شعر خوانی 10 ارتباط میان استرس شغلی و رضایتمندی شغلی در کارکنان میکس و کلیپ فوق العاده زیبا با آهنگ زخم و زبون دستگاه لیزر فلزات شرکت نوین تاک لوک خوش شانس (+ضدگلوله-روز اول سری 6) پنج تا از عجیب و غریب ترین تخت خواب های دنیا ×_× آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور وقتی قراره واسش خواستگار بیاد بررسی و حل تحلیلی تست های زبان انگلیسی کنکور - حرف اخر بهترین استاد کنکور عربی حرف آخر - آموزش مبحث مستثنی یکی از تماشایی ترین شکارهای مار آناکوندا رو ببینید که از زیر آب کاپی بارا رو غاف ن، حروف الفبای فارسی هیزم شکن هیدرولیک ههههه پوکیدم از خنده همه ببینید.شده سوژه شون خخخخخ تطابق باورنکردنی سوالات زیست شناسی کنکور 96 با پکیج حرف آخر تطابق باورنکردنی سوالات دین و زندگی کنکور 96 با پکیج حرف آخر داستان پهلوانان - میراث صحاف اخرت فیلم کوتاه جالب و تأمل برانگیز " ایستگاه " سبقت بی جا در روسیه به مرگ دو نفر منجر شد نمایشگاه صنایع مخابرات و اطلاع رسانی - تلکام 1396 کشف گور دسته جمعی داعش در شهر بوکمال سوریه مقاله نوسانات نرخ ارز و غیر طبیعی بودن بازده سهام نشون دادن اسلایم خارجی ها vs ایرانی واقیعت که gtavدر اندروید اجرا میشع ماجرای فرار کردن دوست من تریلر رسمی بازی Assassin's Creed Origins گروه بوی فرند کاربرد های جالب پرینتر سه یعدی آموزش فیزیک کنکور با انیمیشن و تصویرسازی در حرف اخر مقاله ترجمه شده بررسی سیستم های حسابداری حل شگفت انگیز تست های ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر جمع بندی و حل تست های دینی کنکور - مبحث توحید شناسی دین و زندگی کنکور با دینی 100 بالای 90% ظن / فیلم کوتاهی به کارگردانی امین قدمی / قسمت دوم جای خالی درسنامه مبحث هدایت دین و زندگی کنکور مجموعه بهترین و معروف ترین داب اسمش های الو پیشی آموزش جادویی ریاضی کنکور ( مبحث ترکیب توابع ) - حرف آخر سیر تا پیاز ثروت و ثروتمند شدن - قوی ترین پکیج ثروت ساز آهنگی زیبا از بندی بررسی و حل تست های دین و زندگی کنکور - مبحث توحید شناسی گیم پلی gta v پارت 1 شهادت مقدمه ها و اندیشه تحقیق ها1 دین و زندگی کنکور آموزش معاد شناسی دین و زندگی کنکور آموزش مبحث نمازوروزه باتصویرسازی بی نظیراستادیوسفیانپور حل تست مبحث هدایت دین و زندگی کنکور صید بی رویه آبزیان آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور حل تست هدایت دین و زندگی کنکور هوش زبانی نوزادان امان از این جدایی تدریس مبحث حرکت گذاری توسط استاد آزاده - موسسه ونوس توضیحات یک متخصص طب ایرانی درباره مزاج شناسی بیهوش شدن شهرام شپره در وسط کنسرتش. اسلایم جدید من نمودار مول بر زمان شیمی کنکور 2 - حرف آخر آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 1 تدریس شیمی کنکور - بافر ها - استاد رادمان مهر جمعبندی و من آیاته 2 دین و زندگی کنکور حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور جمعبندی و من آیاته1 دین و زندگی کنکور آموزش هدایت دین و زندگی کنکور مجری اخبار شبکه یک کانال تلگرام فروشگاه کاکتوس دانلود @GetSMSCode وعد بالفور فی سیاق تقریر سجادحویزاویان زنجیز زنی شب تاسوعا هیئت حسنی شهرستان رشتخوار معرفی چاقوی موراکنیو مدل Eldris بچه های شیخان یه گلدان خوشگل آموزش تهیه کیک رنگارنگ- خانه کودک نینا مدل موهای عروسی برای موهای بلند 1 امیر در حال تمرین ❤ این دیگه مجید نیست شاپوره آغاز اکران فیلم پینو کیو،عمو سردار از ابتدای آذر96 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 3 حل فوق سریع تست های دینی کنکور 95 رشته تجربی بخش 4 با "موخوره" چه کنیم؟ مهراب بازدید رهبر انقلاب از روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه یه آهنگ از سوبارو و شو استیکرهای تلگرام انیمیشن زیبای «پاندای کونگ فوکار 3» - قسمت اول بچه رئیس تابستانی باب اسفنجی شگفت انگیزان 2 (2018) -- تیزر تریلر انیمیشن سینمایی بچه رئیس آهنگ دسپاسیتو میزنه!! انیمه نسیمی از فردا AMV بیاد شهدای مدافع حرم استان بوشهر شهید حججی در پیاده روی اربعین لاریجانی در جمع مردم زلزله زده کرمانشاه اعتراض بانوی ایرانی صندوق قرض الحسنه زیارت جواب استاد رائفی پور خطاب به حسن روحانی مداحی زیبای حاج محمود کریمی درباره شهید حججی سید مکی عراقی و موکب های ایرانی مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 هک جم و سکه کلش رویال 100% تضمینی اسلایم خوشگل تدریس مک Mac درس 35- اطلاعات اولیه بلوتوث Bluetooth information رویال بینهایت جم را هم اکنون دانلود کنید هک سرور رویال تضمینی و تست شده اهنگ نفرا و پدرش به نام empar تقدیمی برای اولین رامونا بدوولف♡نیکی جووون♡ اپیس وینتر تقدیم به ابجیم اسرا Hamid Hiraad - Faramoosh Kon (حمید هیراد - فراموش کن) Hamid Hiraad - Khoda (حمید هیراد - خدا) بهترین استاد کنکور فیزیک کنکور را چگونه جمع بندی کنیم ؟ شیمی کنکور - آموزش مبحث گیبس و تعادل - حرف آخر ببیند هشتیمن همایش دوچرخه سواری شهرماهدشت معرفی فیلم: ادی عقاب خلاصه بازی: فولاد 1-0 پارس جنوبی جم تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ریاضی حرف آخر ببینید صحبتهای جالب آقای محمد فرضی زاده تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج فیزیک حرف آخر تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج شیمی حرف آخر لحظات خنده دار کلش رویال بهبودی مصدومیت عثمان دمبله وارد مرحله جدید شد آزمایش میز لرزان کف جداسازی شده لرزه ای آموزش ده مدل زیبای مو 1 قضاو قدر:درسنامه دین و زندگی کنکور اجاره آپارتمان 96 متری شهر زیبا میدان کودک خیابان پیام قضا و قدر: آیات قضا دین و زندگی کنکور تدریس مک Mac درس 47- اشتراک گذاری قدرت مک دابسمش ترسناک بهترین کلیپهای ایرانی داب اسمش در اینستاگرام پارت ۱۰ سکانس برتر و فوق العاده Olympus Has Fallen ژنتیک کنکور را قورت بده - حرف آخر زبان انگلیسی حرف آخر - مبحث معلوم و مجهول مقاله ادراک حسابرسان از اجرای استانداردبین المللی جزیره لاکپشت های غول پیکر ... تطابق باورنکردنی سوالات کنکور 96 با پکیج ادبیات حرف آخر مطابقت تست های کنکور با پکیج ریاضی حرف آخر اخبار خودرو -2019 Corvette ZR1 در نمایشگاه دوبی قضا و قدر: آیات تقدیر دین و زندگی کنکور فیزیک حرف آخر - آموزش مبحث آزمایش یانگ املا لغت واژگان حرف آخر - استاد محسن منتظری سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 11 بخش 1 سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 11 بخش 2 جشن نیروهای مقاومت پس از کوتاه کردن دست داعش از سوریه جنگلهای مه آلود رامسر، اینجا آدم یاد فیلمهای ترسناک هالیوود میفته حساب بانکی خارج از کشور تطابق باورنکردنی سوالات زبان کنکور با پکیج زبان انگلیسی حرف آخر آموزش فیزیک کنکور - مقایسه روش های حل تست های سینماتیک ماهی سیاه کوچولو (فیلم مستند-نسخه اصلی) تدریس شیمی کنکور با رمزگردانی و انیمیشن - مبحث خواص کولیگاتیو آزمایش میز لرزان کف جداسازی شده بر دستگاه MRI اختیار دین و زندگی کنکور اخبار خودرو - فیس لیفت- تویوتا لندکروزر پرادو 2018 آهنگ بیس دار عالی - مخصوص ماشین سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 11 بخش 3 آموزش اتصال به سرور در تیم اسپیک سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 11 بخش آخر قصـری رویـایی در کامرانیـه تـهران - فقط ٢٦ میلیون دلار! + تصاویر مقاله ترجمه شده براوردن تقاضا برای حسابداران شهرداری نحوه مطالعه دین و زندگی کنکور 1 اقدام مضحک ترامپ در وسط سخنرانی تریلر رسمی بازی Official Call of Duty®: WWII تریلر رسمی بازی WWE 2K18 مسیر قهرمانى! مسابقات آخر هفته فیفا ١٨ التیمیت تیم چالش مجید و گربه های بی زبون (روده بر میشی از خنده) فیلم های ترسناکی که روح و روان شما را درگیر میسازد !! داستان پهلوانان - ستاره نجم الضرر دین و زندگی حرف آخر - استاد علیرضا یوسفیان پور معاد شناسی : دنیا دین و زندگی کنکور تغییرات تست های شیمی کنکور در گذر زمان- حرف آخر حل تست های فیزیک کنکور مبحث سقوط آزاد - حرف آخر معاد شناسی : جمعبندی دین و زندگی کنکور آموزش متفاوت فیزیک کنکور ( مبحث سقوط آزاد ) - حرف آخر تست های شگفت انگیز چاقوهای موراکنیو سوئد اخبار خودرو - غول آمریکایی شورولت کامارو گیم پلی ایونت فورج - Forge Gameplay مقاله انگلیسی حسابداری 2016: سیستم های اطلاعات حسابداری دانش آموز آنلاین و کلاس آنلاین ویزتوت آموزش شگفت انگیز عربی کنکور مبحث معتل - حرف آخر تیزر فیلم آینه بغل محمدرضا گلزار دینی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور - دینی صد انیمه دخترانه بینوایان Les Miserables Shoujo Cosette قسمت 1 فارسی ترکیب CES و اتاق تاریک در کودکان اوتیسم و بیش فعال دین و زندگی حرف آخر یوسفیان پور جمع بندی دین و زندگی کنکور - استاد علیرضا یوسفیان پور اربعین 1396 خانه بزرگ(فصیحی ها)هرند-8 دینی 100 - آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور ایجاد تعامل طبیعی در دنیای واقعیت مجازی با Sense Glove فیزیک حرف آخر - مبحث موج عزاداری هیئت حسینی روستای فریز در مشهد مقدس گوشه ای از ارادت زائرین پیاده ثامن الحجج (ع) ظن / فیلم کوتاهی به کارگردانی امین قدمی / قسمت اول دینی کنکور - دینی حرف آخر - دینی 100 آموزش قضا و قدر دین و زندگی استاد یوسفیان پور - 2 تدریس ادبیات کنکور استاد سبحانی، اجزای جمله دینی 100 - علیرضا یوسفیان پور - دین و زندگی کنکور دین و زندگی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور عروسک☆اشلین الا☆تقدیم به اولین اشلین الا♡بیتاجوون♡ آموزش اعجاب انگیز فیزیک کنکور آموزش زبان کنکور so,such,enough,too- حرف آخر تدریس زیست کنکور دکتر آرامفر، چرخه ی عملکرد قلب و الکتروکاردیوگرام 2 تدریس دین و زندگی کنکور - استاد سرکشیک زاده - موسسه ونوس شیمی موسسه کنکور حرف آخر - مبحث اسید و باز تدریس ریاضی انسانی کنکور مهندس نصیری، ک م م ، ب م م اولین تریلر بازی Apparition منتشر شد ریاضی حرف آخر - شیب شناسی نمودارهای ریاضی ساخت ادم با لگو فیزیک موسسه حرف آخر - مبحث فشار در دو نقطه هم تراز تکنیک های تست زنی دین و زندگی کنکور - قسمت 2 دوبلم از لدی باگ و مارینت انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 16 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 17 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 18 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 19 انیمیشن خنده دار مستربین فصل چهارم قسمت 20 آنباکسینگ Sony Headphone MDRZX110AP تست زیست شناسی کنکور تجربی حرکت، 90داخل کشور،رباط پلنگ ایرانی کوبیدن داعش توسط جنگنده های روسیه دربوکمال از دید پهپاد قرار الجامعه العربیة فی تقریر سجاد حویزاویان فیلم ورود به دارک وب کارتونی که در کفشدوزک درست کردم. بانوی اول دنیای گیم زبان کنکورموسسه حرف آخر استادمحمودی ادبیات کنکورموسسه حرف آخر آرایه تشخیص2 مهندس منتظری سربازان قهرمان ارتش عربستان اینگونه قلع و قمع شدند اجرای زنده از علی جروند سنتور نوازی توسط استاد مهدی الماسی پور زبان کنکورموسسه حرف آخرافعال دو کلمه ای استادمحمودی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر الگوی ماشین استاد منتظری خلاصه بازی: پرسپولیس 0-0 پدیده فیلم آموزشی تهیه بادام و شکلات طنز خواستگاری استاد تست زیست شناسی کنکور تجربی حرکت، 91داخل کشور،عضله صاف جام بازی های رایانه ای، جام خلیج فارس گیم پلی خودم از بازی PART8) THE LAST OF US ) وعده سردار حاج قاسم سلیمانی درباره داعش که محقق شد تقدیمی برای فاطمه جووووون طالع بینی به سبک انیمه عاشقان شیطانی(توضیحات) فیلم کامل بیانات رهبر انقلاب در جمع مردم سرپل ذهاب رنگ آمیزى جدید رینگهاى خودرو هفت رنگ رادیوشب از امشب ساعت23 از شبکه شما زلزال کرمانشاه فی نشرة الاخبار لقناة الاهواز الفضائیة معرفی گروه فناوری اطلاعات رایان چاقوهای کلاسیک موراکنیو سوئد فیلم آموزشی تهیه بادمجان سوخاری با پنیر پارمسان سید محمد جواد شیخ الاسلامی کانالyar1396@ لگو محمد امین برای مسابقه ی دوم آقای راوی زبان کنکورموسسه حرف آخربیان هدف استادمحمودی ه، حروف الفبای فارسی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر انتگرال استاد منتظری لذت رانندگی با اچ سی کراس فیلم آموزشی تهیه بادام و شکلات هیئت محبان الائمه گلشهر لقطة من برنامج العالم فی اسبوع بتقدیم سجادحویزاویان آهنگی تقدیم به زلزله زدگان کرمانشاه با زیر نویس فارسی آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان اموزش پله زدن در فیفا 17 ps4 دوبلم از راپونزل فیلم آموزشی تهیه بادمجان سوخاری با پنیر پارمسان فیلم آموزشی تهیه اسپرینگ رول چیز برگر فیلم آموزشی تهیه بادام و شکلات 9 کرم برتر جوان کننده کلیپ چرا ما باید فلوراید مصرف کنیم؟ قسمت اول چگونه با فخر فروشی و افاده مقابله کنیم.... نصب دستگاه چاپ مدل RH4200k - شرکت رکورد خود مایکل جکسون هم اینجوری انجام نمیداد tesla roadster-تسلا رودستر باشتاب 1.9 ثانیه رونمایی شد آزمون سنجش برفک کارگاه تهیه بسته های سرمایه گذاری درنمایشگاه کیش اینوکس چگونگی تقسیم فرصت یادگیری در کلاسهای پایه مقطع ابتدایی کارگاه تهیه بسته های سرمایه گذاری درنمایشگاه کیش اینوکس تیتراژ کنسول بازی سونی یک موسیقی: آهنگ آرامش بخش (قسمت 95) آرایش روزانه طبیعی نوازندگی نی توسط محمد رضویان هنرجوی با استعداد آموزشگاه تور ترکیبی فرانسه، یونان کتاب صوتی «بریدا»، قسمت 24 راهکار های جذاب کاهش اضطراب در بین دانش آموزان گزارش ما و شما از افتتاح طرح 1000 هکتاری جنگل کاری برکت از بین بردن رگهای واریسی و عروقی فیلم آموزشی چیز کیک توت فرنگی بدون فر آنونس فیلم «قاتل اهلی» مشاوره-27 آبان امن ترین نقاط در هنگام سفر با وسایل نقلیه مختلف جاروبرقی صنعتی - نظافت کف انبارها و قفسه های انبار ساخت دستگاه ابکاری فانتاکروم09127692842 آموزش تنظیمات KODI به روی اندروید و ویندوز مزایای سیستم GPON مصاحبه نگار جواهریان برای فیلم نگار ساخته رامبد جوان همسرش پرسش و پاسخ با دست اندر کاران مجموعه ی «شهروند» اصول تایپ کردن حمله به ترامپ توسط عقاب اصفهانی هک سرور رویال تضمینی و تست شده تطابق شیمی کنکور96-استادشیروانی در کوتاه ترین زمان جم و منابع رویال خود را نامحدود کنید هنر دستی - منجوق دوزی - دستبند 2017 خرمدره-مجله خبری شاهین نشان مبحث معادله حرکت نوسانی فیزیک کنکور - استاد یحیوی - موسسه ونوس آموزش خودآرایی مدل مو Old HollyWood 2 دکلمه علی پورحسنی م، حروف الفبای فارسی تصنیف عشق شیرین گروه داتام اخبار خودرو - تیونینگ -Bmw M3 استقبال جالب مردم جوانرود محمد صالحی خبرنگار کورد مشکل اصلی دانشگاه ها در آموزش به دانشجویان مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور عاشق سیریش حاج حسین رفوگران-کلیپ مادر ویژه هجوم به خانه وحی توحید شناسی2 دین و زندگی کنکور تریلر ، نقد فیلم دکتر استرنج اربعین 1396 خانه بزرگ(فصیحی ها)هرند-5 هیتر 640 انرژی ببینید نونهال علاقه مند آرزو در تیم فوتسال ماهدشت میدی کنترلر ام آدیو M-Audio Oxygen 25 MK IV موزیک خاطرات از امیر اسکات دینی 100 - علیرضا یوسفیان پور - دین و زندگی کنکور تشخیص تکلیف سمپل جدید بندری 1 پرکاشن های Spd30 توسط حسن مهدوی دینی 100 - آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور محل لغزش در تکلیف جمع بندی دین و زندگی کنکور - استاد علیرضا یوسفیان پور دین و زندگی حرف آخر یوسفیان پور سخنان رهبر انقلاب درباره زلزله زدگان کرمانشاهی بخش اول دینی 100 - حل تست های دین و زندگی کنکور 95 ویژگی های اباالفضل العباس در کلام امام صادق حل تست های دین و زندگی کنکور تجربی 95 - حرف آخر گیم پلی The Last of Us™ Remastered در PS4 Pro وفای حضرت عباس به سید الشهدا تدریس ریاضی گسسته دکتر دادبام ، جادوی درخت 1 امام حسین وسیله سعادت تدریس ریاضی انسانی مهندس نصیری بسته mix تدریس گسسته کنکور دکتر دادبام، جادوی درخت 2 تدریس ریاضی کنکور مهندس مهربان، هم ارزی های مثلثاتی 2 تدریس ریاضی کنکور دکتر دادبام، کاربرد مشتق 2 نرگس آبیار: نفس وقاحت جنگ را نشان میدهد سخنان رهبر انقلاب درباره زلزله زدگان کرمانشاهی بخش دوم وحید عطایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر ماهدشت آموزش خودآرایی مدل مو Old HollyWood 3 وقایع مهم عصر تاسوعا تدریس دین و زندگی کنکور - علیرضا یوسفیان پور - دینی 100 سازه اداری تجاری آموزش مبحث هدایت دینی صد استاد یوسفیان تدریس ریاضی انسانی مهندس نصیری، نمودار شناسی 1 بهترین استاد کنکور توحید شناسی:حل تست1 دین و زندگی کنکور بهترین استاد کنکور حل تحلیلی سوالات دین و زندگی کنکور رشته تجربی توحید شناسی:همه توحیدها دین و زندگی کنکور نهنگ عنبر 2: سلکشن رویا را در فیلیمو ببینید حماسه جدید ما ایرانی ها با مجری جام جهانی روسیه! پس لرزه زلزله کرمانشاه ماهدشت را لرزاند توحید شناسی1 دین و زندگی کنکور اجاره تجاری 168 متری واقع در لبافی نژاد نرسیده به دانشگ بازدید رهبری از روستاهای کوئیک مجید، کوئیک عزیز و ..... توحید شناسی:حل تست3 دین و زندگی کنکور میدی کنترلر ام آدیو M-Audio Oxygen 49 MK IV میدی کنترلر ام آدیو M-Audio Oxygen 61 MK IV بهترین استاد کنکور اموزش بررسی جعل یا اصل بودن هندزفری بی سیم اپل صدای زیبای محسن عابدینی و طالب خدری اجاره تجاری 245 متری واقع در لبافی نژاد نرسیده به دانشگ اجاره آپارتمان 116 متری شهر زیبا میدان کودک خیابان شادا تنهای بی سنگ صبور بررسی و حل تشریحی تست های دین و زندگی کنکور - استاد یوسفیان پور اربعین 1396 خانه بزرگ(فصیحی ها)هرند-6 فروش آپارتمان 62 متری در شیخ هادی انصاف بازی کردن سگ با فلامنیگو در آب حاج حسن خلج-ویژه شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) فروش آپارتمان 73 متری در شیخ هادی انصاف کلیپ خیلی خنده دار حسن ریوندی سازه دانشکده تربیت بدنی ازهرا مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور ماهان حسن زاده نماینده ورزشکاران ماهدشت در کرمانشاه دیدن عیب خود و نادیده گرفتن عیب دیگران شیک ترین و بهترین هتل های تهران زیست شناسی انسانی حرف اخر - مبحث چشم مقاله ترجمه شده تاثیر تجزیه و تحلیل کسب و کار و سیستم آموزش مبحث سینماتیک فیزیک کنکور - حرف اخر مشاوره تخصصی شیمی استاد شیروانی - حرف آخر زیست شناسی کنکور حرف آخر - آموزش مبحث پارادوکس هورمون ها ریاضی موسسه حرف اخر - معادله درجه 2 دسته عزاداری اهالی شهر جعفریه در حرم حضرت معصومه دین و زندگی حرف آخر - علیرضا یوسفیان پور دینی 100 استاد علیرضا یوسفیان پور ماه عزاو ماتم حل تست اعراب تقدیری استاد واعظی حل تست های مبحث فشار نقاط هم تراز دینی صد استاد یوسفیان پور - دینی 100 مقاله مسئولیت اجتماعی حسابداری بر اساس پانکاسیلا زبان انگلیسی حرف آخر - آموزش مبحث لغات زبان کنکور اخبار خودرو - کلاسیک - مینی کوپر درمانگاه گوهر سلامت حل تست های قوانین تغییرات کیفی مدار تدریس قوانین تغییرات کیفی مدار کامیار - حرف آخر اخبار خودرو - ماشین آمریکایی - Chevy K30 حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور ادبیات کنکور حرف آخر - مبحث ایهام فیلم آموزشی تهیه اسپرینگ رول چیز برگر معادشناسی: مرگ و برزخ دین و زندگی کنکور تست مقاومت گوشی OnePlus 5T- وان پلاس 5 تی مخلوط شن و اسلایم (دنبال کنید دنبال میشید) آموزش ساخت ترامبولینگ جمعبندی معادشناسی و تست دین و زندگی کنکور هفدانگ: نوید محمدزاده؛ ستاره ای بدون چشم های آبی نحوه ی حل سوالات استنباط مفاهیم زبان کنکور ، دکتر شهاب اناری تست مقاومت وان پلاس 5 تی در برابر خمیدگی و خط و خش تدریس اعجاب انگیز ریاضی کنکور با انیمیشن - حرف آخر فیزیک حرف آخر - قانون آمپر تدریس عربی کنکور مبحث تحلیل صرفی فعل 2 - حرف آخر تدریس عربی کنکور مبحث تحلیل صرفی فعل- حرف آخر خمس و زکات دین و زندگی کنکور 3 - دینی صد چگونه پولدار شویم آموزش مدل موی دم اسبی مجلسی مهیج ترین مبارزات بروسلی چرا نمیتوان مگس را گرفت؟ دستگاه مخملپاش/مخمل پاشdjs کره 09127692842 THE EVIL WITHIN 2 قسمت7 یه پرسپولیسی هستم و طرفدار فرشاد احمدزاده هستم سریال رهایی با بازی الهام جعفرنژاد گاز هلیوم برای بادکنک موجود عجیب که از زیر اواره زلزله بیرون امده.یا خدا این چی وظایف پدر و مادرها در قبال سلامت دهان کودکان فیلم آموزشی تهیه نان سیر ابکاری فانتا کروم روی چینی وسرامیک 09127692842 توضیحات وحید حقانیان درباره «لعنت به جهانگیری» فیلم آموزشی تهیه لقمه های پنیری کدو و سوسیس دبستان نام آوران علم و هنر - روز دانش آموز سریال رهایی با بازی الهام جعفرنژاد دبستان نام آوران علم و هنر - انتخابات شورای دانش آموزی دی وی دی آموزشی دی وی دی آموزشی آموزش ثبت چک دریافتی در نرم افزار حسابیار اوراش دو تا از اسلایم های مات دیگه ام مو موشن 2 نمایشگاه نساجی 96 کارتون تام و جری سری جدید 2017!! کارتون خرگوش دراکولا فصل 2 قسمت 4 اسبانیت خانم پاف 101 سگ خالدار (1961) -- تریلر انیمیشن سینمایی در کوتاه ترین زمان جم و منابع رویال خود را نامحدود کنید هتلی در ارتفاعات سوییس با تنها یک اتاق مداحی کربلایی عبدلله تمیمی در مسجد ولی عصر خشت دستگاه رباتیک چیدمان پالت ۶۰ ثانیه: عبور ارزش بیت کوین از مرز ۸۰۰۰ دلار #کردها در #خندوانه #تفریحی#ضدزلزله#جالب#خنده خوشکل ترین مرد ایران موکب استان بوشهر در کربلا و ایام اربعین رانندگان با عفت ! مدل مو مردانه 1 شخصیتم برای مهلا جان آموزش جامع نرم افزار مایا هک کلش رویال با جم تمام نشدنی تعقیب و گریز عجیب و غریب پلیس آمریکا و یک نوجوان گیم پلی رینبو سکیس ساخت دسته فرچه اصلاح با رزین اپوکسی مسافری از راه دور در حال عبور از منظومه شمسی کشف شد 21گل کریستیانو رونالدو به اتلتیکو مادرید پوست هم نَفس می خواهد! موسسه زبان نور- انیمیشن آموزش دیکته طراح مد آلمان در تهران سال ۱۳۵۱ اسلایم شفاف ابی کمرنگ دزدی ماهرانه یک زن از خانه برادرشوهر! سلطانیه-مجله خبری شاهین نشان صفحه رسمی دکتر سید حمید حسینی تدریس گیبس-استادشیروانی آخرخندس عبدالله حسین زهی اهنگ جدید علیرضا طلیسچی : تو فکر میکنی کی ای چطوره داستان برایر بیوتی♡تقدیم به نازنین برایر♡ سریال تلویزیونی لیسانسه ها 2 | بزودی از شبکه سه تفاوت معلم های کافر ومسلمان آرکی تایپ جادوگر (Archetypal Branding) تست نوتیف فایربیس اشنایی با طرز کار خودرو های برقی (هیبریدی) ضایع شدن خبرنگار مردم داغ مصیبت را بر ما آسان کردند تدریس مک Mac درس 37- ارتباط با کامپیوتر جیبی Pocket PC connection اخبار خودرو - مشخصات کلی - هایما 3 معرفی شرکت موراکنیو تمرین امروز بارسلونا 96/08/29 آنونس فیلم «ثبت با سند برابر است» معرفی کنترلر Reloop Mixon 4 افزایش سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن اجراء گروه سرود برای زائرین حرم امام رضا (علیه السلام) سکانس های خیلی خنده دار فیلم نهنگ عنبر 2 حمله وحشتناک سگ های وحشی به مردم خیابان اجرای زنده ی Too Good At Goodbyes از سم اسمیت مدل مو مردانه 2 خرید شماره مجازی بدون ریپورت کنیا سرقت از مغازه طلافروشی به روش هالیوودی! فیلم سرقت از ماشین های مجهز به دزدگیر در ایران! ماشین ده میلیارد تومانی در خیابان های تهران ترانه پاییز مذاکره های غذایی بین ایران و روسیه دیزنی و جهان کوانتومی! تیزر فیلم «چین خوردگی در زمان» آپارتمان 67 متری واقع در رسالت 16 متری اول تدریس مک Mac درس 38- اشتراک گذاری Sharing CD-DVD اهنگ جدید شهرام ناظری : برگ ریزان آرکی تایپ جادوگر (Archetypal Branding) آب آوردن حضرت عباس به خیمگاه اباعبدلله الحسین تمرینات آماده سازی عثمان دمبله دوبله کارتون یاکاری باصدای الهام جعفرنژاد تدریس مک Mac درس 39- اشتراک گذاری میزکار Screen sharing سوتی فرندشیپ گیمز من خودم پیداش کردم انیمیشن Over The Garden Wall - قسمت 10 با دوبله فارسی وعده سه ماهه ی سردار سلیمانی با فرو ریختن اخرین سنگر داعشی ها در بوکمال به وقوع اربعین 1396 خانه بزرگ(فصیحی ها)هرند-4 دوست نا آشنا علی اکبر هک اکسیر و دارک اکسیر و جم کلش رویال کلیپ پسر ایرانی که در دریا بر نهنگ سوار میشود توحید شناسی:حل تست2 دین و زندگی کنکور نوسـتالژی اخبار خودرو - صدای موتور مزدا باز ها اسنیک پیک قسمت ششم فصل هشتم سریال مردگان متحرک اسنیک پیک قسمت ششم فصل هشتم سریال مردگان متحرک پروموی قسمت ششم فصل هشتم سریال مردگان متحرک آموزش گل نیم رخ روبانی فروش آپارتمان 72 متری در شیخ هادی ادبیات کنکور ( مبحث آرایه تشخیص ) - حرف آخر حل تست های مبحث توزیع نیرو فیزیک کنکور - حرف آخر ببیند مصاحبه کوتاه با استاد ایرج امیدی رئیس هیئت کونگ ف اجاره اداری 60 متری واقع در لبافی نژاد نرسیده به دانشگا آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان فیزیک کنکور آموزش مبحث توزیع نیرو - حرف آخر چهارمین رزمایش هماهنگ استانی شباب آغاز شد اخبار خودرو - مشخصات کلی - BAIC X55 عربی حرف آخر - آموزش مبحث انواع لام بررسی تست های فیزیک کنکور - مبحث مغناطیس - حرف آخر اسلایم های جدیدم فیزیک حرف آخر - آموزش مبحث معناطیس دین و زندگی کنکور در 4 روز بالای 90% - توحید در ربوبیت آموزش مدل مو جدید 1 دینی 100 - آموزش مبحث توحید در خالقیت آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان آموزش اعجاب انگیز دین و زندگی کنکور با انیمیشن - دینی صد اجاره تجاری 185 متری واقع در لبافی نژاد نرسیده به دانشگ اخبار خودرو - مشخصات کلی - بایک سنوا شوت زیبای 3 نفره سوباسا ، تارو و ماتسویاما به گرتیس (گلوله عقاب چرخشی) خمس و زکات دین و زندگی کنکور اولین همایش بزرگ دوچرخه سواری استان البرز درماهدشت راننده ای که با عمل انسان دوستانه اش غوغا به پا کرد شاهکاری از رتبه 300 کنکور! راز درصد بالای 90 دینی کنکور دابسمش-طنز-تفاوت پسرا با دختر-شوخی-نصفی جهان برخورد زنجیره ای 16 خودرو در مسابقات اتومبیلرانی شاهکار رتبه 30 کنکور! چگونه دینی کنکور را بالای 90 زدم؟ حضور رهبر انقلاب در مناظق زلزله زده غرب اخبار خودرو -آستون مارتین وینتیج 2018 نمایش بخشی از گنجینه فرعون توت آنخ مون برای اولین بار خلاصه ی بازی یوونتوس و بارسا در سال 2003 درسنامه کامل توحیدشناسی دین وزندگی کنکور حل تست توحید شناسی دین و زندگی کنکور ورزشکار باید همیشه آماده باشه!! شروع فعالیت کانال تجلیل از خانواده های شهدای مدافع حرم آیت الله میرعظیمی بهترین استاد کنکور اعجاب انگیز!!مطابقت92%پکیج دینی100یوسفیان پورباکنکور96 بهترین استاد کنکور آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان آموزش مدل مو جدید 2 #مسابقات انتخابی تیم ملی آبان ماه 96 استان لرستان بانو دوچرخه سوار فردیسی تیزر تبلیغاتی جدید اپل برای آیپد پرو Catwalk اورکت زنانه Tommy Hilfiger Wool Coat اخبار خودرو - مشخصات کلی - مزدا آرتس پنج ویژگی سید الشهدا از زبان امام زمان علت ریخته شدن خون سید الشهدا امام صادق در روز عاشورا هیچ روزی سخت تر از روز حسین نیست بی ایمانی بنی امیه حسین بازوی امت حسین سند قرآن است خبر مهم حمایتم کنید آهنگ خاطره انگیز بازی مجازاتگر آموزش دستور arp - بخش دوم اربعین 1396 خانه بزرگ(فصیحی ها)هرند-7 تمرین نمودارها-استادشیروانی تغییرات شیب در نمودار مول زمان-استادشیروانی اخبار خودرو - لندروور چینی به نام Arcfox Lite چرا شیمی حرف آخر؟-استادشیروانی علت حمله دولت دوازدهم به مسکن مهر تعدادزوج پیوندی در ترکیبات آلی-استادشیروانی حل تست اعدادکوانتومی-استادشیروانی آموزش ساخت نگهبان و پیدا کردن opdisian و اطلاعاتی درباره دنیای پایین ببیند مصاحبه محمد متین اسماعیلی از شهر پرند مداحی کربلایی رضا فرحناک اردبیلی(حسینیه میرزاده خانم) تدریس مک Mac درس 46- اشتراک گذاری اینترنت آموزش اسلایم با یک وسیله (◎_◎;) کدوم بهتره؟ سریال دی سی دختران ابر قهرمان (زیرنویس فارسی) قسمت 1 کارتون خرگوش دراکولا فصل 2 قسمت 5 آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان آموزش بافت موی بسیار زیبا و آسان لحظات آخر مراسم عزاداری ملینا یک هزارمه جیل نیست انیمیشن کوتاه عالی Leaving Home عرفان مجرد چندحقیقت آخرالزمانی.استادرائفی پور مقایسه GTA V و GTA VI رانندگی حرفه ای در gta v تست جداساز لرزه ای پاندولی اصطکاکی دو قوسی در ژاپن دانلود اهنگ جدید پیمان زارعی به نام چطور تونستی بری لوکس ترین خانه های تهران؛ قصرهای میلیاردی طولانی ترین پل معلق پیاده روی جهان؛ مسیری خارق العاده!! دینامیک حرف اخر - استاد پیمان کامیار اخبار خودرو - ماشین آمریکایی - chevrolet camaro z28 دسته عزاداری شهروندان شهر جعفریه در حرم حضرت معصومه انیمیشن سازه جداسازی شده لرزه ای با جداساز GERB دو تمرین برای ایجاد پیک در جلوبازو از دکتر جیم استوپانی دموی فیلم آموزش ۰ تا ۱۰۰ تکنیک های عکاسی زیست کنکور استاد شاکری - مبحث آلرژن مقاله حسابداری مقاومت استادان حسابداری در برابرفن آوری جوش برش پخ زنی CNC تمام اتوماتیک پروموتک لهستان اموزش تمیز و شفاف کردن چراغ های ماشین. کاملا کاربردی و مفید به زبان فارسی. دیرین دیرین:مسافرت های نوروزی کدو بدو:کدو قلکی بازی پونی من لیدی باگ تبدیل مارینت و ادرین (فرانسوی) انیمیشن نبرد دارت ویدر و لرد ولدمورت حرکات نمایشی فوق العاده زیبا و جالب با موتورسیکلت طالع بینی به سبک قبول میکنم بنده خدا از ترس داره سکته می کنه خخخ با خدا باش پادشاهی کن جدیدترین فیلم از حضور سردار سلیمانی در بوکمال سوریه معادلات مثلثاتی_استاد منتظری معادلات مثلثاتی4-استاد منتظری معادلات مثلثاتی 3-استادمنتظری معادلات مثلثاتی2_استاد منتظری شعبده بازی زیبا و حرفه ای دستمال بازیگوش آنونس فیلم آینه بغل وای این سرسره کجاست ؟ تو رو خدا بگین موسیقی: آهنگ آرامش بخش (قسمت 94) تیزر سری پنجم مستندمسابقه ضدگلوله تعداد کشته های مسکن مهر از زبان مردم سر پل ذهاب انیمیشن زیبای «پاندای کونگ فوکار 3» - قسمت دوم دیرین دیرین رضا عطاران و مهناز افشار در نهنگ عنبر 2 اپل وایت خوشگلی پونی ها پل (2010) -- انیمیشن کوتاه خلاصه بازی: سپیدرود 1-2 ذوب آهن (گل زیبای فردوسی) سجاده فرش ماشینی طرح فردوس پشنگ ریگی گل مرتضی پورعلی گنجی به ام صلال، با ارسال ژاوی یانی من هنوزم توفکرتم... توییت نما - 29 آبان 96 انیمیشن باب اسفنجی کمپین احمدرضا عابدزاده نرم افزار حسابداری بدون انبار درآمد نقدی شرکت بافتکار نو / تصفیه دود استنتر چگونگی ساخت نخستین بوئینگ9-787 برای سال 2018 تیم خلق محصول رونیکس گیم پلی Uncharted The Lost legecy(پارت2) انیمیشن کوتاه A Husky!!عاااااااالی!! دکتر علی صدرا - قسمت ششم سیمای خانواده حرکات عجیب پسر ترامپ در یک جلسه رسمی دانلود فیلم Glass Garden مراسم دهه سوم محرم96 هیئت حسین جان محمدشهر مصاحبه با نظرمحمدی و قلعه نویی در پایان بازی سپیدرود و ذوب آهن نصب و راه اندازی دستگاه های پالیزافزار خرید آنلاین محصولات پالیزافزار ساده کردن عبارت های گویا کارتون پینگو - قسمت 75!! تیزر دومین نمایشگاه بین المللی خودرو تهران اسلایم بادکنکی سجاده فرش ماشینی طرح ماهور رزبلا من عالیه پروژه افترافکت ساخت تیزر نمایش لوگو با چرخیدن مکعب علیرضا طلیسچی - تو فکر میکنی کی ای سنجش راننده خوش شانس مقابل درخت در حال افتادن سریال جذاب کره ای پاستا قسمت 9 بخش 1 قوطی پرکن گرانولی دو توزین آموزش حسابداری- آگهی استخدام حسابدار- نوبت عصر سیمپسون ها فصل ۱ قسمت ۱ با زیرنویس فارسی کارگاه تسلیحات شیمیایی داعش جادوی فکر بزرگ خانواده کلینزینگ بالانس میکس بی نهایت عاشقانه ی سورج و چکور!! دانلود رایگان فیلم نهنگ عنبر 2 سید هاشم عراقی و موکب های ایرانی لیگ برتر انگلیس؛ پیروزی شاگردان آرسن ونگر مقابل تاتنهام لباس ورزشی اویشو سنجش تریلر بازی Shadows Remain: AR Thriller میکس فوق احساسی سامان جلیلی تقدیم به همه ایرانیای عزیز یک مدل جذاب بافت مو میکسی زیبا از سریال عاشقانه!!فوق العاده!! موزیک ویدیو جدید رضا یزدانی : تونل کندوان ژل تمیز کننده کلیربالانس فرای ال اتحاد شیعه با سنی یا اتحاد شیعه با شیعه ؟! دم پایانی محرم ۹۶ میثاق با شهدا اكران فیلم پر هزینه محمدرضا گلزار فضایل ماه ربیع الاول لازانیا نقطه ی عطف بازار۲۰.۱۱.۲۰۱۷ FIBOGroup آرامش قبل از طوفان بررسی انواع مجازات ها در نظام حقوقی ایران و انگلستان دیرین دیرین 1 ویدیوی مخصوص برای یوتیوب(انگیلیسی) سنجش کارواش بوش مدل AQT33-11 سنجش سنجش با زندگی بجنگ و شکستش بده حتی تو بدترین شرایط واسه رفقای گلم که عاشقشونم❤❤ مداحی کربلایی مصطفی چاکرالحسینی.غم ارباب دلمو.... پشت صحنه ملی و راه های نرفته اش با حضور میلاد کی مرام افزایش سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن لاریجانی: سازمان سنجش را منحل کنید خلاصه دیدار سپیدرود 1 - 2 ذوب آهن ویدئوی آموزشی CNN "حقیقت" و "عامل انحرافی" به زبان ساده روش ساختن در قفل شونده در ماین کرافت PE کارتون ماشا و میشا!!بی نظیر!! حمله باب اسفنجی شرور و خونخوار به بیکینی باتم پارت 9!! سجاده فرش طرح ناردین فرش سجاده ای طرح رضوان هکسترا کوین = 40$ - سود روزنه ۱.۵% تولد دو توله ببر سفید در باغ وحش بابلسر سر ضرب کات نزده بودم که زدم D: بررسی تفاوت سلامت روانی زنان شاغل و زنان خانه دار یکپارچگی کامل نرم افزار انبار با سیستم حسابداری فروش زالو همدان دستگاه تولید خرپای تیرچه صنعتی مدل 500 مداحی امیر برومند تدریس علوم نهم فصل 4 حرکت شناسی مهراب بازدیدمدیران اتحادیه از غرفه نانوتک مبل راحتی و رستوران دستگاه رباتیک چیدمان محصول در کارتن مسیح،آرش پایان نامه بررسی داوری در دعاوی نفتی ایران داستان سفر امام رضا(علیه السلام)به ایران قسمت سوم یه لازانیا خوشمزه تریلر فیلم A Wrinkle In Time ارتش سوریه آماده حمله به حویجه قاطع در ریف دیرالزور لحظه شلیک موشک های پدافندی سامانه پدافندی تلاش کمک های مردمی به مناطق زلزله زده چگونه باید توزیع شود؟ تدریس مک Mac درس 32- فرمان با صدا Speech دکتر علی صدرا - دین یعنی اخلاق! اینترو جدید کانال فیلم شینیون 1 آموزش مدلسازی جالباسی از روی رفرنس تدریس مک Mac درس 33- استارت آپ Startup کدوم خوشتیپتره؟ خلاصه دیدار استقلال 0 - 0 سیاه جامگان عکاسی در پاییز دستگاه پرکن و سیل کن روتاری تدریس مک Mac درس 34- پشتیبان گیری Back-up آب مروارید | کاتاراکت نابغه تقویم ایران رو ببینید/ فقط كافیه تاریخ تولدتو بهش بگى و... همراهان حراجمعه 96 موزیك ویدئو جدید نهنگ عنبر 2 سلکشن رویا معرفی هدفون بی سیم اپل.macrotel.ir مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 تفاوت دستگاه پلکسر پلاس با پلاسما جت مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 هک کلش رویال با جم تمام نشدنی مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 «تونل کندوان»؛ موزیک ویدیوی جدیدی از رضا یزدانی هک کلش رویال مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 هک کلش رویال با جم تمام نشدنی روش over clock کارت گرافیک هک کلش رویال با جم نامحدود و بینهایت رابطه بین سبکهای هویت و هوش هیجانی با سازگاری اجتماعی رپ خوانی اندرمن ها رویال بینهاییت جم را هم اکنون دانلود کنید هک اکسیر و جم کلش رویال مشارکت رزمندگان «نجباء» در آزادسازی البوکمال جم رایگان بازی کلش رویال عکاسی در پاییز- عکاسی از رنگ های پاییزی بعد از ثبت شرکت چه کار کنیم؟ آب مرکبات گیری برویل مدل 800CP-فروشگاه سیتی کالا فیلم شینیون 2 شخصیتم برای اجی مهلا توضیحات مهم دانلود آلبوم علیرضا قمیشی فقط آرزو کن THE EVIL WITHIN 2 قسمت 8 جشنواره پاییزه ویژه آذر ماه در کوتاه ترین زمان جم و منابع رویال خود را نامحدود کنید آموزش اتوکد 2016 - قسمت دوم کدوم خوش تیپتره؟ هیچوقت با یک نگاه عاشق نشین چون بعدا میفهمید... هک اکسیر و سکه و جم کلش رویال هک جم و منابع بازی کلش رویال مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 نگار جواهریان در جشنواره cineiran در تورنتو کانادا هک جم و منابع کلش رویال 100% تضمینی مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 دستگاه هیدروگرافیک/فیلم هیدرو/چاپ ابی09127692842 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 مبحث پروکاریوت ها ویوکاریوت ها زیست شناسی 02166028126 جم تمام نشدنی کلش رویال هک جم و منابع کلش رویال صد در صد تضمینی و تست شده خلاصه بازی سیاه جامگان 0 - 0 استقلال تهران تدریس مک Mac درس 36- گوشی Headset بلایی که حشدالشعبی در تلعفر بر سر داعش آورد هک جم و منابع کلش رویال 100% تضمینی تیزر سریال آشوب در کوتاه ترین زمان جم و منابع رویال خود را نامحدود کنید در کوتاه ترین زمان جم و منابع رویال خود را نامحدود کنید آموزش ساخت میکروفن حرفه ای در خانه سوتی برنامه زنده فوتبال ( فردوسی پور ) هک جم و منابع کلش رویال تضمینی عبدالله حسین زهی توریست ایمپلنت از ایران به اروپا توسط نوریدنت

آخرین خبرهـا