بدون رویای ملی کارمان جلو نمی رود/ اپوزیسیون از برخی منتقدان دولت منصف تر است/ مستضعفین همیشه مورد توجه باشند نه ایام انتخابات

عبدالله گیویان 56 ساله است، صدایش جوان اما مو و محاسنی یکپارچه سپید دارد. در دانشکده صدا و سیما رسانه درس می دهد اما وقتی درباره نقش رسانه ها در فرآیند و نتیجه انتخابات اخیر سوال می شود، نقش اصلی را به آنها نمی دهد.
وی نداشتن رویای ملی را بزرگ ترین چالش ما ایرانی ها می داند و معقتد است آتلانتیس هنوز که هنوز است آبشخور تمدن غرب است. گیویان تا کنون مسوولیت های متفاوتی داشته است.
مسئول اداره امور اقلیت‌های‌دینی و قومی کشور (اداره سیاسی وزارت کشور)1360- 1365، مسئول واحد تحقیقات ستاد تبلیغات جنگ از 1365– 1370، قایم مقام مرکز مطالعات و سنجش برنامه‌ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی و مدیر کل امور پژوهش‌های این مرکز از 1370 تا 1374، بنیانگذار و سردبیر نشریه سنجش فصلنامه مرکز مطالعات و سنجش برنامه‌ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی در 1373، مشاور و مدیرکل دفتر پژوهش‌های برنامه‌ای معاونت سیما از 1374- 1377،‌ بنیانگذار و دبیر جشنواره سیما جمهوری اسلامی ایران (جشنواره اول و دوم)، تهیه، تحقیق، و کارگردانی مجموعه 26 قسمتی 'آیه‌های زمینی'، (مجموعه مستند درباره مبانی غیرعقلانی تمدن غرب) 1380-1381، سردبیر دو ماهنامه صبا (مجله فارسی مستقل برای ایرانیان مقیم بریتانیا) 1382-1381، مدیر اجرایی فصلنامه Recite (اولین نشریه قرآنی به زبان انگلیسی) 1382-1381، عضو هیات علمی و مدرس دانشکده صدا و سیما،‌ مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری 1388- 1385 از جمله فعالیت های بارز حرفه ای وی است.
گیویان کارشناسی و ارشد خود را در رشته جامعه شناسی دانشگاه تهران و دکتریش را از کالج سواس دانشگاه لندن دریافت کرده است.
گفت و گوی ایرنا با ایشان در پی می آید:


ایرنا: انتخابات 96 تمام شد. به عنوان یک تحلیلگر علوم رسانه، نقش رسانه های غیررسمی، فرآیند و نتیجه آن چطور ارزیابی می کنید؟
گیویان: اتفاقی که افتاد مهم بود ولی باید حواسمان جمع باشد که صورت ظاهری این اتفاق را برای تحقیق کافی نبینیم. این صورت ظاهری، بنیانی در بطن فرهنگ جامعه و لایه های مختلف جامعه داشت که باید آن را دید و هر قدری که این تامل دقیق تر باشد، تصویر روشن تری از واقعیت جامعه مان خواهیم داشت.
تغییر تکنولوژی ارتباطی موضوع خیلی مهمی است و به صورت ظاهری رسانه های مدرن و شبکه های اجتماعی در مقابل خواسته های رسانه سنتی یعنی صدا و سیما قرار گرفت. بقیه ابزارهای ارتباطی که راهبردی مشابه با صدا و سیما داشتند هم در موضعی واحد با صدا و سیما قرار گرفتند. مردمانی هم که هوادار دیدگاه آقای روحانی بودند با استفاده از رسانه هایی که اتفاقا استفاده از آنها در دوره آقای روحانی تسهیل شده بود یا حداقل ممانعتی برای استفاده از آنها ایجاد نشده بود، توانستند شبکه ارتباطی بسیار گسترده ای را سامان دهند.
با این وجود اگر ما در حد استفاده از رسانه متوقف شویم خودمان را از فهم اتفاقی که در لایه های عمیق تر جامعه می افتد، محروم کرده ایم. اما آن اتفاق چه بود؟ از نظر من این اتفاق شکوهمند عبارت بود از شکل گیری یک هم وندی، اتحاد ملی و پیدا شدن نگره ای از هویت فرهنگی ایران با احساس خطر درباره از بین رفتن این هویت.
مردم در عرصه سیاسی مخاطراتی را حس می کردند. مهم ترین خطری که مردم حس می کردند این بود: در صورتی که در انتخابات موفق نشوند احتمالا به روزگار نه چندان مطلوبی مبتلا خواهند شد.
اگر رسانه های مدرن نبودند، ممکن بود مردم در ایجاد این شبکه ارتباطی دچار مشکلاتی بشوند. از سوی دیگر رسانه های مدرن هم به نوبه خود در شکل گیری این نگاه ملی تاثیر داشته اند اما این طور نیست که علت العلل شکل گیری این نگاه و این نحوه استفاده از رسانه صرفا وجود این تکنولوژی ارتباطی بوده باشد. به جای این که بپرسیم این رسانه ها چه کردند باید بپرسیم چه زمینه های فرهنگی و جمعی در جامعه ما شکل گرفته است که این نوع استفاده از رسانه را به عنوان یک عمل فرهنگی و کنش سیاسی به دنبال خود آورد؟
این زمینه های فرهنگی و هویت یابی های فرهنگی- سیاسی که در طول 12 سال گذشته به شکل خیلی آرامی در جامعه رخ نمود و شکل گرفت، در مقطع انتخابات از رسانه های مدرن برای گردش اطلاعات و تقویت نگرش ها و در مواردی برای ایجاد رفتارهای خاص سیاسی استفاده کرد.

** تفاهم بر سر آنچه نمی خواهند

ایرنا: چرا 12 سال اخیر را مجزا می کنید؟
گیویان: مردم زمانی یک دوره تنفس آزادانه تر را تجربه کردند و بعد مواجه شدند با یک جریان پوپولیستی که به نحوی آن فضا را نشانه گرفته بود و دوره سختی را در زمان های بعد به جامعه تحمیل کرد. مردم پس از آن هشت سال دوره اول ریاست جمهوری دکتر روحانی را تجربه کردند؛ دوره ای که بسیاری از حداقل های زندگی آرام را در آن تجربه کردند و دیدند که جهت امور به سمت صلاح و فلاح آنان است. دیدند دروغ و ریا بر صدر نمی نشیند؛ دوره ای که دست کم دوران حاکمیت امیر مبارزالدین ها نیست. در انتهای این دوازده سال مردم اصرار بر گشایش دروازه های تزویر و ریا ندیدند ولی دیدند که علی رغم مشکلات کشتی حیاتشان، اگرچه گاه کند و بطئ به سوی ساحل امنیت و آزادی در حرکت است. مردم حداقل هایی را در دوران ریاست جمهوری دکتر روحانی به چنگ آوردند که نمی خواستند آن ها را از دست بدهند. شکی ندارم که مردم مطالبات خیلی بیشتری دارند ولی آن اتفاقی که در عرصه جامعه ما رخ داد این بود که مردم با صدای خیلی بلند گفتند چه چیزی را نمی خواهند.
این کاملا درست است که مردم ایران دقیقا نمی دانند 'چه چیزی' می خواهند و به گمان من این یکی از ویژگی های تاریخی ایشان است. اما گاهی اوقات در لحظاتی تفاهم می کنند بر اینکه 'چه چیزی' را نمی خواهند و این لحظات، لحظات تعیین کننده در تاریخ ما بوده است. یکی از مصادیقش سال 92 و 96 بوده است . مردم به این نتیجه رسیدند و از ابزار در دسترس خودشان هم استفاده کردند و یک رفتار خیلی خیلی قابل تامل سیاسی را از خود نشان داند و نسبت خیلی خوبی هم برقرار شد بین حضور در انتخابات و میزان آرایی که آقای روحانی آورد.

**حافظ ما کجاست که رندی بیاموزدمان؟

ایرنا: اشاره کردید که مردم ایران دقیقا نمی دانند چه می خواهند. این سخن قبلا نیز از سوی اندیشمندان جامعه مطرح شده است. اگر این پیش فرض را قبول کنیم ، چرا ملت ایران از خواسته های خود آگاه نیست و بیشتر بر نخواسته هایش اجماع می کند؟
گیویان: پاسخ چندان سر راستی برای این پرسش وجود ندارد. اما از نگاه من یکی از بزرگ ترین دلایلی که ما مردم دقیقا نمی دانیم چه می خواهیم این است که ما فاقد یک آرزوی ملی هستیم.
این را می شود هم در عرصه سیاست و توزیع قدرت سیاسی ایران و هم در حوزه حضور اقوام و گرایشات مختلف قومی - فرهنگی در گستره سیاست ایران مورد مطالعه قرار داد.
یکی از مواردی که خیلی علاقمندم روی آن تاکید کنم، غفلت اصحاب هنر و غفلت در استمداد از اصحاب هنر در این عرصه است. وقتی حرف از رویای ملی یا آرزوی ملی می زنیم اساسا حرف از یک الگوی 5 ، 10و یا 50 ساله نیست. مراد برنامه توسعه یا عنوان موهوم مبهمی به نام توسعه پایدار نیز نیست. بلکه آن چیزی است که یگانگی ما را در شکل اسطوره ای، بیان و یک اتوپیای ملموس برای مردم ایجاد می کند. ما فاقد رویای ملی هستیم.
تاکیدات مقام معظم رهبری بر نقش تمدن ساز هنر را چرا نادیده گرفته ایم؟ چرا از هنرمندان در طراحی فردای این مردم کمک نگرفته ایم؟
در دوره هایی تلاش بر این شده است که زمان ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) به این اتوپیا منتسب شود و آن نقش را ایفا کند اما به دلیل غفلت از ظرفیت های این الگو حتی ما در آن هم موفق نبودیم و نتوانستیم آن را تبدیل به یک اتفاق ملموس کنیم و آن را هم امری صرفا ایدیولوژیک تصویر کرده ایم.
من فکر نمی کنم که بتوانیم یک ایده آل تحول پذیری را پیدا کنیم که بین شیعیان اندونزی و مالزی تا شیعیان زنگبار به یکرنگ و یک شکل باشد؛ این در سطح دینی و اعتقادی.
اما در سطح ملی ما واقعا رویایی را که در آن نقش بلوچ، کرد، لر، ترک، فارس، گیلک و دیگران مثل نقش های یک قالی متوازن و چشم نواز به تصویر کشیده شده باشد نداریم. ما فاقد الگوی راهنما به معنای تاریخی و فرهنگی آن هستیم و از سوی دیگر چهره های مشخص این عرصه را هم نداریم. مثلا ما رستم این عرصه را نمی شناسیم. ما آرش این میدان را نداریم. نمی دانیم قرار است کجای بین ایران و توران این آینده محقق شود.
ما ستاره قطبی نداریم و در بیابان بدون قطب نما به راه افتاده ایم. سلمان ما کجاست که ما را به مدینه دوست راه ببرد؟ حافظ ما کجاست که رندی بیاموزدمان؟ نمی دانیم.
دردمندانه باید اعتراف کنم استعداد و سرمایه های بالقوه فراوانی داریم، از جمله خیل شهیدان و علمای ربانی مان اما دریغ از ترجمه کردن احوال و آرزوهای ایشان به هیات آرزوی ملی.
بخش های مختلف جامعه ما الگوها و تاثیرات متفاوتی از نقاط مختلف دنیا می گیرند. خیلی از اتفاقاتی که زمانی تحت عنوان تهاجم فرهنگی به آن توجه می شد، الان خیلی پررنگ حس نمی شود. شعار نان و کار از سوی یک اردوگاه آن چنان برجسته مطرح می شود که گویی فرهنگ امری ثانوی است. به گمان من ثنویت قایل شدن بین نان و نور قاتل انقلاب است، بخصوص اگر این ثنویت ریایی باشد و مصداقی از اسکات حریف و اکل میته؛ اکل میته ای به کراهت متوسل شدن به خواننده ای که در غیر زمان انتخابات اگر مهدورالدم نمی دانستندش به احتمال زیاد مصداقی از فاسد و فاجر فی الارض می خوانندش.
باری چون چنان رویا و چنان آرزویی نداریم این چنین متشتت می شویم و گرفتار این می شویم که به هر حشیشی تشبث کنیم. بی آن که بدانیم چه چیزی را می خواهیم گرفتار این می شویم که چه چیزی را نمی خواهیم.
البته در ذهن مردم یک الگوی خیلی خیلی ناروشنی از رفاه وجود دارد. لطیفه ای درست کرده بودند برای یکی از آیات که در خطبه های نماز جمعه توضیح می داد اگر امام زمان بیاید چه می شود؟ قیمت ماست چقدر می شود؟ دوغ چقدر می شود؟روغن چه می شود؟ پاسخ داده بود عین زمان گذشته می شود!
این جوک است اما پوشش یک واقعیت خیلی بزرگی است و آن اینکه ما هیچ الگوی زمینی رویاپردازی شده ای به شکل یک اسطوره ملی برای آینده مان نداریم. وقتی همچنین چیزی را نداریم چطور همه مان با هم جمع شویم و بگوییم چه را می خواهیم؟
اردوگاه پیروز انتخابات، اردوگاه بسیار بزرگی است که از طوایف مختلف در آن حضور دارند. البته شاید اردوگاه رقیب از شنیدن این که اردوگاه پیروز در انتخابات 96 نمی داند دقیقا چه می خواهد ذوق زده شود و بخواهد از آن استفادهء سویی بکند.
اما باید به هوش باشیم که واقعیت غیرقابل انکار این است که اردوگاه پیروز در انتخابات 96 نمی داند دقیقا چه می خواهد. یک عده رنگ اصلاح طلبی در آنها زیاد بود رفتند و رای دادند. عده ای دیگر از ترس رقیب رای دادند. جماعتی واقعا نمی دانستند چرا رای می دهند و فقط دوست داشتند اردوگاه مقابل دولت رای نیاورد. البته فکر نکنیم این فقط وصف این اردوگاه است. این یک معضل ملی است و تا زمانی که در سطح ملی به این موضوع فکر و برای آن پاسخی پیدا نکرده باشیم و تا وقتی که رسانه ها و نظام های ارتباطی و نظام های آموزشی ما به سمت تعمیق این باور که ما چه می خواهیم بشویم نروند این مشکل در دوره های مختلف تاریخی هم تکرار خواهد شد.
چند سال است که دنبال قانون هستیم؟ از ابتدای دوران مشروطه مردم دنبال حاکمیت قانون بوده اند اما چرا محقق نمی شود؟ به نظر من چون ما آن قاب بزرگ تر را نداریم. قابی که در آن بتوانیم قانون، عدالت، پیشرفت و توسعه را در آن بچینیم. این معضل باید یک جایی برایش فکری شود.

** سایه بان معرفتی نداریم

ایرنا: صحبت از گفت و گوی ملی به میان آوردید. چرا این دیالوگ شکل نمی گیرد؟
گیویان: برای اینکه این کار خلاف آمد طبع ما است. اگر ما به این خلاف آمد طبع تن ندهیم و برای آن ریاضتی نکشیم همین طور ادامه پیدا می کند.
این یک همت ملی می خواهد. یک کوشش که حداقل گروه های متشکلی بیایند راجع به این موضوع صحبت کنند که ما ساکنان این سرزمین از آینده چه می خواهیم؟ این آینده را نه جامعه شناسان می توانند تصویر کنند و نه سیاستمداران می توانند آن را ترسیم کنند. این قلمرو، قلمرو فرهنگ است و اهالی فرهنگ و اصحاب هنر و یاران خیال و ذهن های اسطوره پرداز باید پا پیش بگذارند.

ایرنا: پس سهل انگاری از اهالی فرهنگ بوده است. دلیلش را چه می دانید؟
گیویان: نمی دانم. می توانیم یک برچسبی روی آن بزنیم و شهوت جامعه شناسانه خود را اطفا کنیم که مثلا پنج عامل برای آن یافته ایم. اما این خیلی کمکی به ما نمی کند. شاید یکی از مشکلات جدی همین« جامعه شناسی زدگی» ما باشد و این توهم اباطیلی که با جامعه شناسی مشکلات جامعه را می توان مرتفع کرد.
تا زمانی که ما به جایی نرسیم که فرهنگ را دارای اولویت ببینیم و اهالی فرهنگ را بر صدر مجلس تصور و تفکر و تخیلمان بنشانیم ، قافیه را باخته ایم. ما به چیزی از جنس رویا نیاز داریم . ملتی که رویا ندارد ملت مرده است. آدمی که رویا و آرزو ندارد، مرده است. ما مردم نیمه جانهایی هستیم که در برخی مقاطع تکان هایی خورده ایم. اصحاب فرهنگ و اهالی فرهنگ باید چیزی را خلق کنند که برآمده از بینان های تاریخی و فکری این سرزمین باشد. بعد هم باید همگی مثل یک نهال از آن مراقبت کنیم و خوب بپروریمش تا بتوانیم آن را به تعالی برسانیم و زیر سایه شاخ و برگ آن بمانیم. ما سایه بان معرفتی نداریم. سایه بان معرفتی باید در یک لحظه تفاهم تاریخی در زندگی مردم ایران اتفاق بیفتد. بخشی از این سایه بان دانش انسانی بومی و اسلامی - ایرانی است.
خیلی جالب است وقتی شما اصرار ایرانی هایی که ایران را به هر دلیلی رها کرده اند و رفته اند برای رای دادن می دیدید.
وقتی می بینید مردم ساعات متمادی در صف می مانند بدون اینکه نق بزنند. ما خیلی عادت داریم غر و نق بزنیم چون کار دیگری نمی کنیم. ولی در انتخابات اخیر به ندرت شاهد بی تابی ، گله کردن و غر زدن و نالیدن بودیم. مردم پذیرفته بودند این حداقل کاری است که می توانند بکنند برای اینکه آنچه که نمی خواهند نشود و این در طرفداران هر دو جناح مشهود بود.

** تصویر مخدوش ما ایرانیان از خود

ایرنا: خب! مگر دیگر ملل چه آرمانی را دارند؟ مثال آمریکا و اروپا را نمی زنم. درباره کشوری مانند ژاپن سوال می کنم که تاریخچه ای شرقی دارد؟
گیویان: حداقلش این است که آیین شهروندی را می دانند. آنها درباره چیستی آیین شهروندی ژاپنی تفاهم خیلی بالایی دارند. در تصور جایگاهی که می خواهند به آن برسند تفاهمی دارند. فهمشان از آینده و چیستی ژاپن اشتراکات زیادی دارد.
اما در ایران چه؟ شما کتاب هایی که 100 سال اخیر راجع به ایران نوشته شده را بردارید و بخوانید. چه تصویری از ایرانی ها ارایه داده است.
یک مشت آدم دروغگوی دغلباز....که در یک جهنم زندگی می کنند. این تصویری است که از خود دارند. اما تصورشان از خارج ایران چیست؟ بهشت.
خب از این تصویری که انسان ایرانی از خودش و از وضعیت خارج دارد چه عملی صادر خواهد شد ؟
ما آیین شهروندی نداریم. ما فهم مشترک قابل توجهی از بایدها و نبایدهای خود نداریم. هیچ مسیر متفق علیهی هم نداریم.
در کشورهای دیگر به عینه می بینیم که خط قرمز ملی وجود دارد که کسی به آن تعرض نمی کند. ولی در ایران ما اصلا خط قرمز داریم؟
در ایام انتخابات یک حزب در مقابل بقیه می تواند از بیخ و بن رقیب را بزند. این یعنی چی؟ البته نه فقط در سطح سیاسی بلکه در فرهنگ روزمره هم خط قرمزی نداریم.

** الگویمان رعیتی است نه شهروندی

ایرنا: چون سخن از ژاپن به میان آوردیم اجازه دهید دوباره از آن بگوییم. یک ژاپنی چه خط قرمزی دارد؟
گیویان: من متخصص فرهنگ ژاپن نیستم اما در حدی که می دانم برای یک ژاپنی تقابل با یک کره ای یا چینی غیر قابل اغماض است. کیفیت کالای ژاپنی غیرقابل چشم پوشی است. اگر همین الان مدیر عامل یک شرکت ژاپنی مدیر عاملش متهم به ارتشا و اختلاس شود هاراگیری وی اقدامی عجیب نیست. یعنی شرافت و نجابت و پاک ماندن قاعده اجتماعی بسیار مهمی برای ژاپنی هاست.
مثالی وجود دارد. می گویند وقتی شما به یک کارگر ژاپنی بگویید 500 دلار در ماه به تو حقوق و جایگاه قابل احترامی در سر کار به تو بدهم یا ماهی 10 هزار دلار در سمتی با احترام پایین. به احتمال زیاد کارگر ژاپنی کار 500 دلاری را انتخاب می کند تا محترم بماند.
اما مردم ایران برای کار به ژاپن رفتند. کارهایی کردند که الان تقریبا به ژاپن ممنوع الورود هستند .
شما امروز دیگر قواعد اخلاقی و موضوعاتی از این قبیل را نمی توانید محل اشتراک و تفاهم مردم ما ببینید و این فاجعه است.
صورت های اخلاقی، خیالی و واقعی ما بر همدیگر انطباق ندارند. می گویند یکی از خصوصیات برخی ایرانی ها این است که حرف های خیلی خیلی گنده می زنند اما در زمان عمل پیش و پا افتاده ترین اقدامات را انجام می دهند. ما رویاهای خیلی بزرگ فردی داریم اما اینها هیچ وقت به رویای جمعی تبدیل نشده است.
غرور، بلندپروازی و جاه طلبی انسان ایرانی در سطح فردی اش خیلی مشهود است اما هیچ جاه طلبی ملی در این سرزمین وجود ندارد.
ما چند کمپین برای خلیج فارس، چوگان و چند کمپین در ایام انتخابات راه انداختیم؟ اما از بعد انتخابات انگار همه چیز تعطیل می شود. اگر این مشارکت به صورت یک جریان هم جوش و هم نیروزا اتفاق نیفتد، پیش نمی رود. اگر مطالبات مردم به دولت نرسد و چارچوب های عملی دولت نیز درست به مردم منتقل نشود، مسیر رسیدن به یک تفاهم ملی همچنان مسدود خواهد ماند. در این صورت ما به الگوهای پیشین شهروندی خود برمی گردیم که در واقع الگویی رعیتی است. چون الگوی شهروندی را نداریم و نمی توانیم با یکدیگر تعامل کنیم به هیچ تفاهم جمعی هم نخواهیم رسید اما در کشورهای دیگر سر الگوی شهروندی هم به شکلی رویایی، هم آرزویی، هم اجتماعی و هم واقعی یک تفاهمکی وجود دارد.

** مواجه ما با آب بیانگر وضع ماست

ایرنا: مرادتان ملل توسعه یافته است؟
گیویان: نه الزاما. شما حتی ممکن است در یک قبیله این را به صورت عصبیت قبیله ای ببینید. صورت متحول اجتماعی ما از روستایی نشینی طی 40 سال گذشته چقدر تغییر کرده است؟ تقریبا 70 درصد جمعیت ما شهرنشین هستند.
خب این شهرنشینی با پیشینه روستانشینی وقتی کنار هم قرار گیرد، فضای بسیار متلاطمی را موجد می شود. ما در این فضای متلاطم هیچ آرزویی را هم نپرورانده ایم. آن آرزو را اگر می پروراندیم شاید برخی از این تلاطمات را می توانستیم مهار کنیم.
برویم به سمت اینکه ببینیم اصلا حاشیه نشینی چیست؟ چگونه باید تدبیرش کرد؟ آیا اراده ملی ما حل این فاجعه انسانی بوده است یا از آن به مثابه ابزاری برای بیرون کردن حریف از میدان انتخابات استفاده کردیم و بس؟ به طور خیلی مشخص طرز مواجهه ما با مساله «آب» دقیقا نشان می دهد در چه مرحله ای از بحران هستیم. اگر زمانی در ضرب المثل گفته می شود که «دیگران کشتند و ما خوردیم ما بکاریم و دیگران بخورند» دیگر چنین رویه ای در بین ما حاکم نیست.
ما نه الگوهای سنتی خود را داریم نه الگوهای جایگزین و البته نه الزاما مدرن. به نظر می رسد ما خودمان را هم گم کرده ایم.

** حافظی دیگر می خواهیم

ایرنا: اگر استدلال های شما را بپذیریم باید پرسید با این حساب مبنای برنامه های توسعه کشور چیست؟
گیویان: ایراد آنها نداشتن همین رویای ملی است. برای اینکه برنامه نویسان و سیاستگذاران می خواهند خیلی عقلایی باشند. تاریخ را دیوانگان و عاشقان می نویسند نه عقلا. ما یک هنرمند بزرگ می خواهیم. روزگار ما یک حافظ می خواهد. آقای حافظ یک الگویی به نام رندی برای جامعه ایرانی تصویر کرد تا زیر بار زور و ترویر و نفاق نرود. اما این سلبی است. ما حافظی می خواهیم که الان به ما بگوید چه کنیم تا به میکده، میخانه یا دیر مغانی برسیم که در آن دیگر اینهمه چالش و تنش نباشد.
فرمولی نمی توان برای رسیدن به این آرمان شناخت اما می توان برایش تلاش کرد. این رسالت و تعهد اهل فرهنگ است.

** همراه شو عزیز

ایرنا: نقش نهادهای فرهنگ ساز جامعه از رسانه ها گرفته تا نهادهای مردم نهاد و دستگاه های متولی فرهنگی در ساخت این آرمان چیست؟
گیویان:یکی از ابهام های خیلی خیلی بزرگ در این مملکت لفظ مدیریت فرهنگی است.
اینکه چه کسانی مدیر فرهنگی هستند و اینها چه موونه ای را به گردن این ملت می گذارند؟ چه بودجه ای را دارند؟ چه کاری می کنند؟ چه سازمان و تشکیلاتی دارند؟ چه برنامه ای را دارند؟ این همیشه در هاله ابهام مانده است.
من در موقعیتی نیستم که به کسی بگویم چه بکند اما به عنوان یک معلم به ذهنم می آید که ما یک وظیفه آموزشی خیلی گسترده ای داریم و همه مان به سهم خود و نوبه خود باید تلاش کنیم تا این رویاپردازی را انجام دهیم.
یک اتفاقی در کتاب های آقای فرانسیس بیکن افتاد. وی کتابی دارد به نام آتلانتیس. آتلانتیس هیچ ستونی روی زمین ندارد و واقعی نیست. ولی برای فرهنگ غرب مثل یک قطب نما عمل کرده است و در سریالی هم که هالیوود درست کرده دوباره آتلانتیس به تصویر کشیده می شود.
اما ما ایرانی ها تحت تاثیر عقلانیت دوران مدرن، خیال و تخیل را رها کرده ایم. اکنون هر که می تواند به سهم خودش در ایجاد این قالی تخیل ایرانی نقش ایفا کند، باید بیاید و مشارکت کند.
اینکه فلان سازمان چه کار نکند یا بکند؟ چه بگوید یا نگوید. این چیزی است که اگر الان من یا هر کس دیگری راجع به آن حرف بزنیم، هباء منثور است. نهایت کاری که می توانیم انجام دهیم طرح مساله ای است برای یک پروپوزال ملی. بیاییم و بگوییم آقا ما این را نداریم و یک خرده راجع به این حرف بزنیم. این درد خیلی عمیقی بوده است و به نظر من آن قدر عمق داشته که ما را کرخت کرده است. ما می توانیم برای طرح این درد دور هم جمع شویم. به قول آقای سایه همراه شو عزیز کین درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی شود.

** به قول شاعر: چپ چپ چپ می رسد به راست راست راست

ایرنا: بحث حاشیه نشینی را مطرح کردید. 38 سال از انقلاب گذشت و ما هنوز حتی یک آمار رسمی از تعداد حاشیه نشین ها نداریم. آمارها بین 8 تا 17 میلیون نوسان دارد. چرا اقدامی بنیانی برای کاهش فقر و حاشیه نشینی نمی کنیم؟
گیویان: موضوع خیلی عمیق تر از سطح سیاسی آن است. امیل دورکیم( پدر علم جامعه شناسی مدرن) اتفاقا حرف قشنگی دارد و می گوید:«سیاست بیرونی ترین لایه واقعیت اجتماعی است». بنیان ها چیزهای دیگری است که این طور نمود بیرونی پیدا کرده است.
انگار خیلی چیزها در مملکت ما سیاسی یا بهتر است بگویم سیاست زده شده است. فحش دادن ممنوع است الا دم انتخابات. انتقاد کردن ممنوع است الا دم انتخابات؛ همدلی و همدردی ممنوع است الا دم انتخابات... دلایلش را نمی دانم اما می دانم این طور نباید باشد. حاشیه نشینی همیشه مساله است چه دم انتخابات باشد چه نباشد. مستضعفین و لایه های پایینی جامعه یعنی همان هایی که حضرت امام ( ره) فرمودند« اینها ولی نعمت ما هستند» همیشه باید مطرح باشند.
چون رسانه ها در روی کار آمدن رییس دولت اصلاحات نقش داشتند از سال 84 یک اتفاق خیلی ناجوری افتاد. آن این بود که برخی نهادها در این مملکت گفتند ما باید رسانه داشته باشیم و رسانه های تازه تاسیس با بهره کمی از تجربه و اخلاق رسانه ای وارد میدان شدند. آنها هیاهوها ایجاد کردند و همچنان می کنند.
شیوه برخورد آنها با دولت به گونه ای است که اگر شما کیهان لندن را بخوانید یا کیهان تهران را، تفاوت چندانی نمی کند. بلکه کیهان تهران تندتر است.
خدا رحمت کند سید حسن حسینی شاعر را می گفت «چپ چپ چپ می رسد به راست راست راست».
یعنی همین اتفاقی که الان افتاد. شما نیم تاهایی اول وطن امروز و جوان و کیهان و اخیرا رسالت را کنار هم بگذارید واقعا گاهی به نظر می رسد اپوزیسیون از این ها منصف تر است. اپوزیسیون از همان اول می گوید آقا من از بیخ و بن شما را قبول ندارم اما اینها چه کار می کنند. به اسم خودی برخوردار از منابع ملی طوری عمل می کنند که هیچ بنی بشری نمی تواند بگوید این رفتار منصفانه است. صدا و سیما هم که جای خود را دارد. خب در چنین شرایطی آیا می توانید باور کنید که صحبت کردن از حاشیه نشین ها به خاطر منافع همان صحبت کنندگان نیست. قسم حضرت عباس را که آدم می بیند دم خروسش را چرا نباید ببیند؟ دعواها همه سر لحاف ملا نصرالدین است. بله حاشینه نشینی و بیکاری مساله است. اما مساله است نه بهانه برای فحش دادن به یک شیوه اجرایی یا مدیریت اجرایی.
بله ما بحران داریم. هیچ کس نمی تواند بگوید وضعیت ایده آل است ولی مسیرمان مسیر به صلاح و فلاحی است. ما وضعیت خوبی نداریم ما واقعا آسیب پذیریم و در برخی زمینه ها خیلی کلاهمان پس معرکه است. یکی از عوارض نداشتن خیال ملی همین است.
این می گوید، مستضعف برای اینکه تو را بزند تو می گویی مستضعف برای اینکه او را بزنی. هیچ کداممان نمی گوییم وضعیت مستضعف پرور اصلا نباید باشد.
اگر آن نقطه مشترک باشد می شود حاشیه نشینی را مرتفع کرد. بگذارید مثالی بزنم از خدابیامرز اخوان ثالث. در پاورقی یکی از شعرهایش می گوید: مشهدی ها برای اینکه کبوترهایشان در آسمان با همدیگر بپرند یک اصطلاحی دارند به نام 'هم بو کردن.' کبوترباز گوشه قفس کبوترها یک دسته گل نعناع می گذارد. این کبوترها بنابر این مثل یک قبیله می شوند که موقع پرواز یک بوی واحد را دنبال می کنند. یعنی یک مطاف و قبله واحد دارند. یک جای خاصی طوف می کنند. کبوتران هم بو در آسمان به یک شیوه عمل می کنند که آنها را از کبوتران غیرهم بو متمایز می کند.
خیال ملی از جنس این بو است. از جنس این عطر است. از جنس آن چیزی است که آقای حافظ می گوید« صبا از زلف یار می آورد» هیچ کس نمی تواند این مصرع را با دو دو تا چهارتا و منطق ریاضی بفهمد. فقط می توانیم این تصور را داشته باشیم که یک صبایی و زلفی و بویی هست.
ما این بوی واحد را نداریم. تا وقتی هم آن را نداریم من هر چه فحش و ناسزا است به اسم انتقاد به دولت نثار می کنم و دولت هم پشتش را به من می کند و محلم نمی گذارد و در نتیجه هر که می ماند با درد خود. ما تحت امر ولایت فقیه و همچون سربازان مقام معظم رهبری باید از انانیت و نحنانیت فریبکار درگذریم و همه با هم برای ساختن الگویی کارآمد از نظام دینی در جهان معنویت زدایی شده بکوشیم. ابزار این کار هم پروراندن آن آرزویی است که همه ملت نه تنها در آن سهیم باشند بلکه خود را در محقق ساختن آن متعهد بدانند.
و کلام آخر این که رسیدن به این خیال ملی چنان که گفتم تنها از طریق بازیابی بنیان های معرفت اسلامی - ایرانی در سایه اتکال مومنانه به رکن ولایت امکانپذیر است. این همان چیزی است که از نظر تاریخی ایران را متمسک به عشق ائمه اطهار کرد، همان چیزی که ایران را مهد انقلاب اسلامی و خاستگاه شهیدانی کرد که چراغدار ملتی شدند که به تعبیر حضرت امام (ره) از امت پیامبر برترند.
میزگرد*3081*1436* خبرنگار: ناصر غضنفری*انتشار: داود پورصحت*

کلیدواژه:

استفاده از رسانه | رسانه های مدرن | دم انتخابات | جامعه شناسی | اهالی فرهنگ | حاشیه نشینی | مردم ایران | صدا و سیما | برنامه ای | رویای ملی | ایرانی ها | خیلی خیلی | سایه بان | جامعه ما | رسانه ها | چه چیزی

بیمه رازی قهرمان کشتی فرنگی باشگاه‌های جهان شد حمایت وزارت صنعت از تولید محصولات ارگانیک در کشور ماهانه ۸۰ میلیون تومان صرف نگهداری پارک النگدره گرگان می شود فیلم/ استتار ساده مجرم فراری و پلیس‌های ساده‌تر هرمزگان نماد وحدت در ایران اسلامی است list ورود «ببرهای شب» به سوریه روایت حادثه تلخ اشترانکوه از زبان نجات‌یافتگان؛ ماجرای اشتباهی که جان ۹ کوهنورد را گرفت+ عکس حواشی والیبال بانک سرمایه 0-3 لوبه ایتالیا لگوی bat man : ماشین لیدلر آموزش خیاطی به روش نیوتکنیک - دوخت رولباسی دوج چلنجر 2018 شتاب سریع و صدا - لوازم کار موزیک بسیار زیبا گونه از امیر عباس گلاب پشت صحنه The Hobbit Movie قسمت 08 یکی از فرماندهان تیپ فاطمیون که زخمی شده، اما به عقب بر مبانی طراحی داخلی - قسمت 17 دابسمش مرجان گلچین... راه کار های اسلایم دابسمش جدید مرجانه گلچین رسید اصلا انگار خود مرجانه گلچینه كه كشف حجاب كرده حمله ببر سیبری به شیر در باغ وحش تمساح، جمجمه گوزن ویلدبیست را خورد کرد. دابسمش آمریکایی های خبیث و امام زمان (64) مبانی طراحی داخلی - قسمت 18 ✅قسمت سیزدهم: کرم پاک کننده صورت کلینزینگ دئوفرای اُل دابسمش بامزه #محسن بروفر از گزارش #عادل فردوسی پور در دیدار تیمهای #پرسپولیس و #الاهلی دابسمش مبین(جیگرت دراد میلیاردر میشود) دابسمش تماشایی از مهرداد ومیلاد حبیبی گل های برتر فیفا ۱۷ التیمیت تیم( مهدی عجولی) مبانی طراحی داخلی - قسمت 19 دابسمش جالب از محمد ربیعی فر سخنرانی منصور نظرى علیه فساد در قوه قضائیه پلیس آذربایجان غربی کودک سرطانی را به آرزویش رساند تزئین کوکی بارویال آیسینگ چرا صفحه درباره ما مهم است ؟ وقتی معلم تو کارگاه نباشه همین میشه دیگه (کلیپ رحمان) پشت صحنه فیلم godzilla- نهایت سرعت405موتور زانتیا پشت صحنه فیلم godzilla نمایان شدن چشمه بدبو و اشتعال زا بعد از زلزله کرمانشاه پشت صحنه فیلم deadpool سخنان مقام معظم رهبری پیرامون مسئله اربعین تصورات دخترا از مادر شوهر قبل و بعد از ازدواج تفاوت قبل از ازدواج و بعد از ازدواج توضیح بازی ها معرفی کانال(GEAM AG ) سرزمین من - چابهار - 1 حقوق كارآفرینی|امضاء اسناد و قرارداد|حقوق به زبان ساده نیم نگاهی به برنامه آموزشی قرارگاه در تابستان نماهنگ ۳ زبانه «محمد»(ص) از حامد زمانی سریال آشوب!!! (پارت ۱) اموزش اسلایم خیلی آسون کانال تلگرامیه ما شروع شد ! شرح کامل حادثه مدفون شدن کوهنوردان مشهدی قسمت جدید اجرای حامد آهنگی در مورد معادل های فارسی کلمات انگلیسی انتقاد میکند معایه نکردن یک دختر اسلایم گل رز لمس ابریشم ✅قسمت پانزدهم: کرم روز هیدرو لیپید کلینزینگ دئو فرایاُل واکنش مرجانه گلچین به دختری که ادایش و در می آورد پشت صحنه فیلم Cinderella لانچ تریلر نسخه نینتدو سوییچ بازی Enter the Gungeon پشت صحنه فیلم The Martian مادرم رفت...! اسلایم های من برای مسبقات اسلایم کالاف دیوتی با جی تی ای سن اندرس ، پارت1 موزیک ویدئو جدید عماد طالب زاده به نام کجایی گروه سیزدهم - قسمت سوم - سنتی - 96 برنامه نود دوشنبه 20 آذر / بیست آذر ماه 1396 دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت یازدهم با زیرنویس در کانال های تلگرامی کنکوری چه می گذرد؟ عجیب اما واقعی! آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۵ این دابسمش رو ببینید. از خود مرجانه گلچین بیشتر شبیهشه جدید ترین دابس مش باران فتو کلیپ راهپیمایی اربعین حیوان های خانگی من دیدار دانشجویان با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گوشی باربی ساخت خودم. آموزش.... مرور اتفاقات نیم فصل اول لیگ یک 96/09/24 نمونه اسکن از قبر با ای ایکس پی 4500 تخت دو طبقه باربی ساخت خودم.آموزش... ماکان بند جشن جهانی شدن گلیم سیرجان میكشیم - حامد زمانی دابسمش وحید خزایی سرزمین من - چابهار - 2 اسلایم مریخی یا همون متالیک رنگ کردن اسلایم(عالیهه) گیم پلی بازی Vector 2 اندکی تغییر در تیتراژ کانال SEPEHR CRAFT آهنگ مرگ بر آمریکا باصدای حامد زمانی آهنگ «برد غیرت» با صدای حامد زمانی آموزش ساخت پاپیون پارچه ای بالا بودن علم شهدای دفاع مقدس در کربلای معلی موز اسلایم توضیحات چطور در هر موقعیتی در زلزله، از خود محافظت کنیم؟ ۵ عضو زائد بدن که دلیل داشتن آنها را نمی دانید Top 10 Farsi سیزدهمین جلسه عصر علوم انسانی - امیرحسین سادات فیلم بابادوک دوبله فارسی ✅قسمت نهم: ژل تمیزكننده كلیربالانس فرای اُل مشاوره رایگان : 02166028126-زیست حرف آخر آموزش لینوکس اوبونتو Linux Ubuntu اینم داستان بچه های با نمک بسته باغبانی میشا در یک نگاه رکورد جهانی بزرگترین موشک کاغذی مبانی طراحی داخلی - قسمت 16 اسلایم سفید ۲ کیلویی جدیدم دانلود رایگان فصل دوم مستند گرند تور The Grand Tour Sea Babak Jahanbakhsh - Havvaye Man (بابک جهانبخش - حوای من) آموزش انیمیشن حرکت چشم در نرم افزار فلش کسب رتبه اوّل گروه همنوایی شمیسا - جشنواره ترنّم آسمانی ساعت جدیدم منظومه شمسی جدید خط چشم کت گلدن رز رستوران دالیدا جلا دادن چاقوی زنگ زده آموزش ساخت صابون اموجى کاشت آناناس در گلدان شهر پلوودیو - کشور بلغارستان ملیکا تهامی گلایه شهروندان اروشکی از وضعیت نامناسب مدرسه کانکسی تعرض وحشیانه به دختر ساده لوح ایرانی، عاقبت اعتماد به دوست پسر اینستاگرامی! پسر دیوانه انجمن فلسفی آگورا Ghelghelak فیلم کامل سینمایی کمدی قلقلک فصل پنجم - فرار از زندان - قسمت 8 نی همونه خلاصه و حواشی برق جدید شیراز 2-2 خونه به خونه برترین های هفته 17 لیگ دسته یک واکنش مرجانه گلچین به دختری که ادایش و در می آورد خلاصه بازی برق جدید شیراز 2-2 خونه به خونه اسلایم های من دابسمش چرا رژ لب زدی ؟ مسابقه لگو زیبا مقدمه ها و اندیشه تحقیق های دین و زندگی کنکور دستگیری فردی که از بازیکنان سرباز کلاهبرداری می‎کرد! حمید هیراد در برنامه دورهمی عشق اجاره ای Sound Track تریلر سینماتیک شروع نسخه آنلاین Street Fighter V تریلر اعلام انتشار بازی Nine Parchments معرفی ردیاب ارزان وحرفه ای ۰۹۳۶۰۶۱۹۴۵۰ تریلر بازی جذاب Cuphead 2018 کلیپ طنز تربیت امیرعلی بغیاز منالیل چویین تقدیر وزیر بهداشت از یانگوم داستان (ذوالقرنین) سوره کهف زن و شوهرها این دو نقش را بازی کنند! - استاد پناهیان میوزیکالی مکنزی زیگلر سرور هاماچی ماینکرافت من با همراهان شهید وحید فرهنگی والا تریلر معرفی بازی Regalia: Royal Edition 10 ایده اسنک و دسر برای مهمانی ها - آسان و خوشمزه دوره آموزش کامل تکنیک های AJAX استعاذه - جلسه پانزدهم - اقسام سه گانه امور تو همانی که دلم لک زده لبخندش را .. حسن خلج ..بیت الرضا توپ زد استرس عالی ساخت خودم آموزش معرفی صندوق و تنخواه در نرم افزار هلو موزیک ویدوئو فکرمو صدامو از سینا خدادی موزیک ویدوئو چشمام پر از اشکه از سینا خدادی گوسفند جلوه های ویژه vfx gen reel ✔اجرای زیبای ترانه شوخی مگه با صدای زیبای حمید هیراد صداگذاری جواد جلوه های ویژه Digital Environments Making Of از رمبو،سرسخت تر ! / بازی ایرانی فریاد آزادی (تنگستان) منالیل شاباد و کرمانشاه جلوه های ویژه Brazuca مهران مدیری، خدایا غلط کردم، نمیدونستم جلوه های ویژه Bunyanfield Breakdown سازه ى برنا براى مسابقه دوم كانال راوى پارت دو دندان چگونه عصب کشی میشود .::. kiddental.ir حجت الاسلام دارستانی .. بحثی زیبا در مورد پدر و مادر منالیل شاباد امیرعلی حاج حسن بهرامی-زینبیه اعظم زنجان-آذر آیی 1396 آنباکسینگ هیتمن استیل بوک ادیشن آهنگ توپ رضا صادقی /کلافم شوخی با گربه مرحله huose partyدرgta sa تزیین طالبی کدوم لقب بیشتر به کلر میاد سالاد میوه - مخصوص شب یلدا اولین میکس من از رزیدنت اویل ۴_بخش مبارزه با غول آموزش آنلاین بازی کردن در ماینکرافت(درخواستی) 8ایده دسر شکلاتی در خانه - آسان و خوشمزه پشت صحنه بازی The Inpatient تریلر بازی InnerSpace تریلر گیم پلی بازی Dustoff Heli Rescue 2 تریلر فصل دوم (پایانی) Minecraft: Story Mode هک جم و سکه کلش رویال 100% تضمینی قسمت 28 - یک نبرد دوستانه با بالون هک سرور رویال تضمینی و تست شده سمپ [وات د هل ?] [قسمت اول] فیلم ازمن دربازیcallof duty3MW مهارتها و استراتژیهای بازی EXTINCTION ارتباط هر 7 فصل بازی American Horror Story بازی من در MW3call of duty stronghold3 قلعه 3 آموزش اسلایم بدون چسب و پودر بوراکس گیم پلی از بازی Shadow Fight 3 لگو باب اسفنجی قسمت دهم(مهمونی)پارت٢ 30 تا بسته برنزی در بازی زولا/Zula تریلر جدید بازی Lost Soul Aside ماین کرافت لطفا نظر بدید لگو باب اسفنجی قسمت دهم(مهمونی)پارت٣ فیلم فراریHD 2012 دوبله فارسی هیجانی فیلم کره ای مسافر زمان دوبله فارسی فوتبالیست ها فیلم سینمایی مستربین فیلم سینمایی شکارچیان شب دوبله فارسی سریال کره ای متشکرم دوبله فارسی | پارت 6 سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 84 بدری لشکر ۴ اسلامی امارت سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 83 انیمیشن بتمن: شوخی مرگبار 2016 با دوبله فارسی آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۹ آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۱۰ فیلم هندی ISHQ با هنرنمایی کاجول و امیرخان سریال تلویزیونی یوسف پیامبر | پارت 25 سریال تلویزیونی لیسانسه های 2 | خلاصه قسمتهای 9 تا 15 قسمت دوم برنامه دورهمی فصل سوم،مهمان برنامه حمید هیراد خواننده مطرح کشور. انیمیشن مایا زنبورعسل-دوبله فارسی | Maya the Bee Movie حمید هیراد، خواننده محبوب و خوش صدای پاپ در دورهمی مولتی پلیر بازی PUBG پارت 3 - تورج و حسین - مپ جدید لیث السعدی خواننده عراقی راک در برنامه The Voice فیلم سینمایی ماسک (1994) / دوبله فارسی قسمت اول دورهمی فصل سوم،با حضور محمد رضا شریفی نیا. فیلم سینمایی جدید اکشن و کمدی جکی با دوبله فارسی سریال روزی روزگاری قسمت یازدهم سریال روزی روزگاری قسمت ۱۰ سریال روزی روزگاری دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت ششم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت دوازدهم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت سیزدهم با زیرنویس دانلود سریال کره ای Black 2017 قسمت چهاردهم با زیرنویس سریال تلویزیونی افسانه جومونگ | پارت 85 دعای ندبه - حاج عباس حیدرزاده -مسجد مقدس جمکران96.9.10 گیم پلی بازی Uncharted 4 - قسمت دوم | فرار از زندان؟! فیلم هندی اسم من خان دوبله فارسی فیلم هندی خشم دوبله پارسی اموزش کامل بازی رزیدنت اویل۱ نسخه ریمک آموزش طب اسلامی - آیت الله تبریزیان - جلسه ۷ دورهمی قسمت دوم فصل سوم - مهمان حمید هیراد علاقه عجیب و شدید حیوانات وحشی و درنده به برخی انسان ها دیدنی ترین گل به خودی های فوتبال فوتبال 120: گل به خودی های جالب و بامزه دنیای فوتبال بازی جدید - گیم پلی - Life Is Strange تیزر موشن گرافیک گروه پزشکان متخصص مهر و ماه معرفی بازی - گیم پلی - Gorogoa کلات قلعه هشنیز 2 ریاضی کنکور موسسه حرف آخرحل تست ترکیب توابع منتظری کنایۀ رشیدپور به روحانی به سبک میرسلیم پک ۴ تایی اسلایم عالیه زبان کنکورموسسه حرف آخرصفت مفعولی و فاعلی استادمحمودی زبان کنکورموسسه حرف آخرقواعد زبان استادمحمودی ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس میکس بسیار غمگین با آهنگ کجایی پورسعید آهنگ و ترانه شاد شاد کودکانه اسلایم سبز آبی اخبار شبانگاهی امشب! زبان کنکورموسسه حرف آخر لغات2 استادمحمودی اسلایم عالی صورتی گیر کردن کاغذ پرینتر اسلایم شفاف ریاضی کنکور موسسه حرف آخرتدریس درجه2 استاد منتظری کلات قلعه هشنیز جدید اهنگ کوردی بزران با صدای زنده یاد رضا سقایی اسلایم های دونه برفی رنگارنگ ترانه و شادکودکانه قصه های زیبای برنامه کودک خاله سوسکه 10 گل خاطره انگیز تاریخ منچستریونایتد تعداد افراد فوتی در جاده های جهان طبق گزارش سازمان بهدا آهنگ و ترانه شاد کودکانه گنجشگک اشی مشی تریلر فیلم The Beguiled 2017 زیست کنکورموسسه حرف آخر مبحث زنبور زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس 5و7سال چهارم محمودی زبان کنکورموسسه حرف آخرگرامر درس سوم سال چهارم محمودی عکس پروفایلم چه شکلیه؟ تریلر سریال Mech-X4 از سایت GoGoMovie معرفی بازی - گیم پلی - FEZ راهنمای جامع رفع ارور 1009 آیفون و آیپد مصطفی اصغری.داران شما چندبار شکست خوردید؟ پیش پرده || آخرین تریلر فیلم The Commuter 2018 GOSHE FEEL | گوش فيل ترین های فوتبال اروپا در هفته گذشته جنگ جوی امتحان فوتبال 120: ترین های فوتبال اروپا در هفته گذشته 96/09/23 دابسمش فوق العاده خنده دار دختر جوان اینیستاگرام! چجوری رابطه جدیدشو بهم بزنیم... اهنگ پونی ها (پس چشماتو باز کن و ببین) بداهه نوازی در دستگاه همایون | محمد ممیوند شتاب رنو کپچر ابدولی اجاره خودرو (سامی رنت) samirent دوبلم(⁦^_^⁩)که خیلی خوب شده نظر بدید لطفا وقتی بابات همه تقصیرارو میندازه گردنت معرفی بازی - گیم پلی - Edisi kangen کلات هشنیز شتاب کپچر اسفاده ی نا بجا از آنتی بیوتیکها خطری جدی برای سلامتی کاور 970 کرانبری کمپانی اورافول آلمان اهنگ رینبودش شمارش ستاره ها کاور 970 اوراکال کرانبری دختر رپر افغان کاور ضدخش سمفونی اوراکال کاور مشین اوراکال سمفونی نظرسنجی¿¿¿¡ زبان کنکورموسسه حرف آخر زبان استادمحمودی ریاضی کنکور موسسه حرف آخر شیب شناسی استاد منتظری اسلایم چی میگه آموزش اسلایم توضیحات مهم حمید هیراد در دورهمی پنج شنبه شب سرزمین من هشنیز SVI_ایجاد vlanو ارتباط بین آن ها_VTP اخبار خودرو - مشخصات کلی - Nissan Micra اخبار خودرو - پورشه موزه ای 911 جام جهانی روسیه 2018 جازده... آموزش اسلایم بدون بوراکس آهنگ و ترانه شاد کودکانه حسنی و بز بز قندی قصه های حسنی تریلر بازی Teenage Mutant Ninja Turtles Portal Power خریدکتاب قطعه های ساده و آشنای فیلم در Radiftv.com هاپکیدو دیدگاه استاد عبدلی در مورد کلات قلعه منتخب تیم ملی 98 به دعوت امام رضایی ها در کرمانشاه محمود کریمی & چه محرمی شد امسال مجید در gtav میکس بسیار جدید و غمگین با آهنگ کف خواب مهراب مجید بنی فاطمه هاپکیدو دوبله من از جادوگر سفید برفی آموزش راه اندازی M.2 RAID بر روی مادربرد MSI نی همونه مصاحبه با کریستیانو رونالدو در مراسم توپ طلا 2017 نحوه حذف نیترات و سایر سموم محصولات كشاورزی. کاراکتر حرفه ای و قابل استفاده در تیزرهای تبلیغاتی اخبار خودرو - خط تولید - جیپ چروکی 2018 راز پولدار شدن در جی تی ای مدل چهره ترکیبیه سه تا از کاراکتران رزیدنت اویل اخبار خودرو - مشخصات کلی - کیا استونیک 2018 منتشر شده از مصاحبه سلنا گومز در بیلبورد 2017 پارت۱ ماجرای عاشق شدن محمدرضا شریفی نیا شادی و سعادت ماجرای ازدواج مجدد محمدرضا شریفی نیا و رز رضوی واکترو فارسی GTA IV - قسمت دوازده - همکاری با Brucie اجرای زنده زیبای حمید هیراد در دورهمی منتشر شده از مصاحبه سلنا گومز در بیلبورد 2017 پارت۲ هوش مصنوعی گوگل یک سیارۀ گم شده را کشف کرد دانلود پروژه افترافکت جدیدترین مدل اسلایدشو هارمونی هواسرده تصمیم نظام در رابطه با مذاکرات موشکی چیست؟ خلاصه والیبال لوبه سیویتانوا ایتالیا 3–0 بانک سرمایه میکس چند انیمیشن-love the way you lie (ساخت خودم) ⭕️ افشای یکی از اسرار عجیب پشت پردۀ #برجام توسط موگرینی کلیپی از گل تیم بنیاد و استراحت بین دو نیمه در سال 82 فوتبال 120: گفتگو با کریستیانو رونالدو در حاشیه مراسم توپ طلا مدل موی کوتاه زنانه 2018 نگرخی داداش باربی یک فیلم عالی از من ودوستام Predator در آپدیت جدید بازی GHOST RECON WILDLANDS میکس بسیار غمگین با آهنگ غمناک و غمگین ایرانی تریلر کنترلر جدید PS4 با نام HORI کوروش کبیر بهترین فیلم های اکشن 2017 به انتخاب IGN سومین تریلر فیلم The Commuter 2018 مشاور املاک کیاشهر هشدار دکتر حسن عباسی به دولت روحانی درباره مذاکره موشکی ندای حق عروسی مذهبی آیتم آخر برنامه ۰۹۱۲۷۰۰۹۹۸۳ وزیری انیمیشن جدید 2017 لذت دریانورد 16+ مجموعه طنز مستربین - قسمت 7 مجموعه طنز مستربین - قسمت 8 کلیپ گرند مستر هان رئیس فدراسیون جهانی هاپکیدو در خصوص نمایندگی استاد ضیایی پور ضربه فلیپینی توسط استاد ضیایی پور ریاست هاپکیدو ghf ایران وقتی سلنا گومز یکی از طرفداراش رو سورپرایز کرد2017 ورود خرس قطبی وحشی به قایق دانشمندان اجرای تکنیک دفاع شخصی هاپکیدو توسط استاد ضیایی پور ریاست هاپکیدوghf جمهوری اسلام ترسناک است!!!!! قیمت و ازدواج جدیدش با دختر سرایدار آهنگ زیبای حمید هیراد در دورهمی3 آهنگ دوم و زیبای حمید هیراد در دورهمی3 غذای باربی ( ساخت خودم و کشف خودم سامسونگ گلکسی S9: رندرهای جدید! بروسلی اجرای زنده قمیشی-غروب توسط بهرام رجبی Bahram Rajabi انگری بردز (دوبله فارسی) قسمت 3 ، فصل 2 کشف کارگاه خیاطی داعش با پارچه های ارسالی عربستان سوریه فان فوتبال 120 (بخش دوم) تریلر بازی Orbital Racer لامصب تو یه شب چیکارا که نمیکنه تیزر مستند «خورشید» بیمه عمر پاسارگاد و تامین اتیه فرزندان پنجمین تیزر تبلیغاتی اندروید ۸ (oreo) شیک سونی V90 | قیمت شیک سونی V90 در بانه آنلاین برنامه طنز دورهمی 3 - 538 شدو بن قسمت اول (نبرد با اندروچیز) مراسم سنتی "ساز و نقاره" و "داربازی" در بنارویه PS4 vs Xbox One مقایسه کنسولهای بازی جایزه چراغ 95- موسیقی رسم نمودار خطی در اکسل سلنا و هاسکی ٢ چند تا از چیز هایى كه چند وقت پیش خریدم(توضیحات مهم) صداگذاری بامزه یزدی روی این وروجک نمایش بازی Detroit: Become Human در PSX 2017 اولین تریلر رسمی انیمیشن spider man تیتراژ جدید ابعاد اهن اگه دلتون میخاد ادامه بدیم تقدیم به دنبال کننده هام آموزش بازی قاتل باطل فوتبال 120: اتفاقات جالب فوتبالی هفته - بخش دوم 96/09/23 انیمیشن جدید 2017 / Last Call پیاده روی سلنا و جو مرۆڤایه تی - هه وال قامیشلوکی - کلهر آهنگ زیبای (باتو قهرم من ) با صدای علی جروند رحمت خداوند نسبت به بندگان - شیخ علی جلالی هیچ وقت با راننده یک بیل مکانیکی در نیفتید فضیلت تلاوت قرآن - شیخ موسی بازماندگان مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 1 عکس هایی از خودم قصر حیوانات دیزنی جدیدم فوتبال 120: خارج از دید 96/09/23 شدوبن قسمت دوم ستارگان خارج از دید دنیای فوتبال (96/09/23) شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی نیا از کجا شروع شد؟ اهنگ افنف مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 2 مجموعه پلاس ایران فان با irxgame قسمت 3 آرایش لب-لب هایی بزرگ تر با مواد طبیعی ازدواج های پیامبر صلی الله علیه وسلم - شیخ محمد رحیمی فرهنگ زندگی در پرتو قرآن و سنت - دکتر صلاح الدین جوهری برنامه درس عملی میراث فرهنگی , پرنده نگری همسر خوب نشانه توفیق الهی - شیخ محمد رحیمی تریلر اکشن فیلم سینمایی The Commuter 2018 موچ جایزه چراغ 95- برگزیده یک عمر ترویج علم کلیپ مختصر زندگی ابوبکر صدیق رضی الله عنه میکس هندی بسیار غمگین با آهنگ غمگین و احساسی نماز تراویح مسجد جامع اهل سنت وجماعت بندرعباس نقش والدین در تشویق فرزندان عباس بلوچ نمایش SoulCalibur VI در مراسم PSX 2017 بدنسازی به زودی نتیجه اعتراض به راننده بیل مکانیکی این بزرگترین ترول هست!! - ComedyShortsGamer نی همونه دروغ هایی که ظریف در زمان برجام می گفت❗️ جایزه چراغ 95- دانشگر مروج علم گزیده ای ازهمایش دانش آموختگان مدرسه علوم اسلامی اهل سنت وجماعت بندرعباس - یادواره حاج ابراهیم عباسی ماکام بند کار خودمه ایده هایی برای زندگی آسان کلیپ خنده دار گزیده ای از همایش حافظان قرآن شهرستان بندرعباس صلح نامه عمر فاروق رضی الله عنه - شیخ محمد حسین محمدی جایزه چراغ 95- مروج علم سال 10 حمله بیل مکانیکی و لودر به ماشین ها بابا سونیک رو واسم خراب نکنید - PewDiePie Okami HD تریلر بازی سلوا جون لطفا نگاه کن مشتری و تأثیر آن در حیات زمین نمایش Monster Hunter World در مراسم PSX 2017 جان فونتين - خواننده بریتانیایی مسیحی که دعوتگر اسلام شد! نمونه پانل اجرایی دوره سه روزه آموزش اپوکسی سه بعدی جایزه چراغ 95 - توضیحی در باب جوایز چراغ تعجب ازشدت اثرات بسیارمثبت آدامس بر روی قلب و دندان ها پیام جدید داعش به ترامپ و نتانیاهو (گردنتان را..) سوریه گیم پلی gta v در ps4 خیمه سوزان بهادربیگ شاگردان آینده دار استاد محمدحسین قنبرپور حمید هیراد در دورهمی چرا غیبت می کنیم؟ کلیپ مخصوص شادی ایام عیدالزهرا این خره واقعا خنده داره تریلر سریال The Fosters در سایت GoGoMovie تریلر فیلم داستان پلیس 6 - Police Story Lockdown 2013 نواختن حرفه ای اهنگ شادمهر بنام عادت توسط جواد منتظری۰۹۱۷۷۰۱۶۸۹۲ لگوی hover craft : قایق موتوری شماره ۲۸ شاگردان آینده دار استاد محمدحسین قنبرپور محسنی اژه‌ای دردیداربا دانشجویان «سوت بلبلی» می‌زند! گوشه گوشه مملکت رو بدبختی گرفته تجمع و سخنرانی پرشور کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه در سومین روز اعتصاب شعار باز نشسته ها : حقوق باز نشسته زیر عبا ست امروز دکلمه زیبا دی ماهی... گروه نمایش زنجیرباف نی همونه.اصغری برنامه طنز دورهمی 3 - 539 به این میگن آموزش روان و ساده ریاضی(مبحث حدوپیوستگی!!) ایزی پک تجربه ای متفاوت فانوس سبز با د آبله فارسی تهدید مردم و دختران به اسید پاشی توسط «صفایی» بسیجی مشهور‼️ مگه خوشکل تر ازین داریم کلیپ مخصوص شادی ایام عیدالزهرا این پسره خیلی بامزه هست حذف کاتاف و ریمپ پارسELX خرس در مقابل گرگ هوش مصنوعی و داده های ناسا برای کشف سیاره هشتم صداهای ممنوعه بشنویم : آواز خوانیِ جمعیِ زنان سخنان شجاعانه الهه خدایی در روز دانشجو دانشگاه ارومیه فانوس سبز۲ باب اسفنجی کارتون نیروی انتظامی برای مصادره پارچە روی گاری هفت تیر میكشە انیمیشن جدید 2017 لذت دریانورد 16+ کارتون سندباد انیمیشن ها حضور حمید هیراد در برنامه دورهمی مهران مدیری هنر جویان نانچیکو از کشور های مختلف نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس راه های طبیعی درمان سنگ کلیه نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس stronghold3 قلعه 3 نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس تریلر سریال Animal Kingdom از سایت GoGoMovie برنامه طنز دورهمی 3 - 541 تست کیفت 09102191319 apple iphone x10,8plus,7,7plus مستند نابودی جهان با ده اتفاق با دوبله فارسی - قسمت 5 ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس - ابراهیم تاتلیسس بازی وحشیانه که توسط این گروه ابداع شده بلوچی شعـــــــــــــر نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس مرد عنکبوتی در باشگاه کاراته نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس بلوچـــــے گاںـــــــــا نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس ♪ آهنگ ♥ عاشقانه ♥ میکس ♥ احساسی ♥ زیبا ♫ تریلر سونیک فروسنز اندروید FFA کالاف برگشته؟ - Ali-A مواظب اوضاع یمن باشید! نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس سحر قریشی : مخالف حضور زنان در ورزشگاه هستم اسلایم ترکیبی #درخواستی کافه استاتیرا پرکن مواد غلیظ برنامه طنز دورهمی 3 - 542 استاد زرّین | ماجرای پیوستن زهیر به اصحاب سیدالشهداء(ع) نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس سیستم دید در شب فیلیپینی خواننده ها از این نما اموزش مدcleoبرایgtasa عکس های خودم خنده دابسمش اجرای زیباوپرهیجان ازعلی جعفرپناه درشهرستان کلات نادر_چرم نو استاد قاسمی | صاحب زمین حجت خداست اسلایم ترکیبی آبی و قرمز و سفید #درخواستی سخنان خیار و گلابی پارت 1 هک تلگرام تمرینات قدرتی باشگاه حیدرکرار پنج بازی برتر x box 2017 تصنیف دوش دوش - با چند اجرا حذف یارانه بیش از 30 میلیون نفر در بودجه 97 حجت الاسلام والمسلمین سیدتقی رضوی سرودی زیبا و مفهومی اسلایم ترکیبیی دونه حبابی #درخواستی به این میگن آموزش روان و ساده ریاضی(مبحث حدوپیوستگی!!) تلوزیون سامسونگ مدل SAMSUNG UN43KU7000 ویدیویی قدیمی از کمک تسلیحاتی ترکیه به داعش در سوریه دابسمش عالیه اسلایم ترکیبی رنگی #درخواستی اشیاء بجا مانده از رسول الله در چند موزه مبانی طراحی داخلی - قسمت 1 اعتراض نماینده شادگان حرکات دیدنی پارکور آموزش ساخت جلوه های ویژه و صحنه های ترکیبی در افتر افکت استاد زرین | داستان پیوستن زهیر به کاروان سیدالشهداء(ع) خداحافظ مرگ ناگهانی تکواندوکار ترکیه ای در حین مسابقه اجرای زیبا ازعلی جعفرپناه خواننده کرمانج دربرنامه هنرپنجم وضع هوای کشور در ۳ روز آینده ارتش جیبی 2 ترکیب چند اسلایم برا اولین بار تو آپارات درخواستی دوست پسر Markiplier کیه؟ - Markiplier خلاصه بازی لاتزیو 4 - سیتادلا 1 اسلایم ترکیبی پاییز #درخواستی اسلایم ترکیبی صورتی و آبی #درخواستی حسادت شوا به جیل بخاطره کسب شهرت تمرینات و حرکات دیدنی و سخت پارکور کار استرالیایی ژله کرم انار - آشپزی از اینجا تا آنجا با عذرا گیف اسلایم غذا درخواستی هرتك روشان گیف اسلایم غذا تخم مرغ #درخواستی حسادت جسیکای افریته به جیل گیف اسلایم غذا سوشی #درخواستی اسلایم ترکیبی خوشکل #درخواستی عقاب آسیا گیف اسلایم بستنی #درخواستی میکس به سبک دیس لاو تیزر مراسم دهه دوم صفر 1439-1396 هیئت مکتب امام هادی(ع) اسلایم ترکیبی بنفش و سفید و عالیه #درخواستی عقاب آسیا گیم پلی از Bravemmli TMT iw طنز گیف اسلایم غدا ساندویچ #درخواستی دکلمه زیبا با صدایی آرامش بخش آزمون استخدامی مستر بین ##بهترین اسلایم هفته## insert-delete-update-search-refresh در C#(قسمت اول-1) کبد تمرینات نیروهای کماندویی ارتش سوریه تریلر سریال MANHUNT: UNABOMBER از سایت GoGoMovie اسلایک ترکیبی خوشکل #》#درخواستی کدام کنسول بازی قادر است دیسک های بلوری را اجرا کند؟ اختتامیه جشنواره استانی داستان کوتاه شهید شاهی یادی کنیم ازاسطوره بین المللی جناب آقای احمدی نژاد اسلایم ترکیبی نبینی کل عمرت بر فناست #درخواستی ماجرای شهرام داعشی و گربه سیاه مبانی طراحی داخلی - قسمت 2 کبد سالم انیمیشن جدید 2017 / آخرین تماس ضرب و شتم خاخام های یهودی توسط پلیس اسرائیل نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس حل مشکل باگ در world war 2 مد War نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس رفتار وحشیانه و غیر انسانی با یك دست فروش بازی ترسناک اسلندرمن | منو نخور :| گربه لوس و حرف گوش کن قسمت 27 - معرفی کارت (بالون) نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس نظرات شرکت کنندگان تور آموزشی و تفریحی قبرس طنز سیاسی و جنجالی «خط خطی» - قسمت 56 سرکاری قیمت رنگ استخر خوانندگی کریس و لیان ماکسیما عجیب بانوان اویل مبارزه فوقالعاده جالب بروس لی با جان کلود ون دام فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 فیلم ماتریکس 3 لحظه پرتاب موشک بالستیک قاره پیمای کره شمالی فیلم ماتریکس 3 میکس سریال روزی روزگاری بهزاد لیتو من موبایل ریزر رو گرفتم!! - Terroriser ۱۰حیوان کمیاب دنیا موفقیت در کنکور با روش مستر بین شباهت ستارگان فوتبال به شخصیت های کارتونی اموزش های ماین کرفت.قسمت۳ مبانی طراحی داخلی - قسمت 3 لاهیج صدا كار سپاس رضا پیشرو تمرینات تک تیراندازی نیروهای ارتش لبنان مبارزه بروسی لی با بویکا یا همان اسکات ادکینز کلاس های آنلاین دکتر مهدی آرام فر صحبت های علیرضا نیک بخت واحدی در مورد علی دایی .محمدرضا گلزار.شهاب حسینی و وحیدخ صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر چرا من آپلود نمیکنم - ComedyShortsGamer نقش آل سعود در حادثه تروریستی 11 سپتامبر آمریکا صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر توضیحات دکتر آرام فر در مورد کلاس های آنلاین کنکور زیست اموزش چند نوع اسلایم تمرینات مشترک نیروهای ویژه ارتش روسیه و چچن صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر چ.. زود..تنهام.گذاشت...مادرم.... صحبت های جنجالی علیرضا نیک بخت واحدی در مورد وحیدخزایی.شهاب حسینی.علی دایی.محمدر خودمونی (ویژه برنامه) توضیحات مبسوط مهندس نوظهور ، پیرامون کلاس آنلاین پیام حامد كمیلی برای خواهران منصوریان اربعین 96 مشهدمقدس نوحه زیبایی ظهر بود اسمانی بی طپش آرایش حرفه ای و زیبا صورت آرایش فوق العاده دیدنی مدل BatGirl آرایش زیبا گونه نقش نیروهای ویژه ارتش روسیه در پیروزی شهر تدمر(پالمیرا) آرایش فوق العاده زیبا برای مهمانی آرایش موی فوق العاده دختربچه گیم پلی من WWE2k18 درخواستی Ps4Ali صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس توکیو غول فصل دوم میش بال / توپ/ ضد استرس /سرگرمی جدید غارت اجناس زلزله زدگان مبانی طراحی داخلی - قسمت 4 صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس نماهنگ عالی نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران. میکس تالنی - stressed out (ساخت خودم) مهران مدیری توی شبهای ببره خوب ماجرای عوارض خروج رو پیش بینی کرده بود ۰۹۳۷۳۴۳۶۴۹۱فروش عمده توپ ضداسترس هفت رنگ اسکویشی صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس دانلود برنامه دورهمی حمید هیراد قیمت دوباره زن گرفت! ولوم بده خخخ آرایشگاه موی زنانه آموزش آرایشگری زیبا و جذاب آموزش آرایش تخصصی چشم آرایشگری پوست تیره آموزش آرایش ابرو دانلود برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 حمید هیراد مقایسه توپ های جام جهانی 1930 تا 2018 رسیه صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس یک دلنوشته عالی برای عاشقان خلبانی پرتاپ سه امتیازی دیدنی دونچیچ در الکلاسیکوی بسکتبال صحبت های جنجالی امیر تتلو ...معین..تی وی پلاس ساعت رولکس های کپی آموزش ساخت اردک کاغذی! / آسان و زیبا / !Paper Duck چقدر گوگولی هستن ورود تماشاگر و عکس گرفتن با علی کریمی در جریان بازی روز معلم ایرانیا خب حسودیش شد بیچاره برنامه دورهمی فصل سوم قسمت 2 حمید هیراد آموزش آرایش لب آموزش آرایشگری زنانه آموزش طراحی ناخن شتابگیری هیوندای i30 N را ببینید آموزش فوق العاده آرایش چشم آموزش زیبای آرایش چند ایده کاربردی برای افرادی که باشگاه میرن برنامه دورهمی فصل سوم قسمت دوم حمید هیراد قوی ترین بازیکنان FIFA96 تا FIFA18 کدامند ؟ چند ایده کاربردی با گیره ی لباس insert-delete-update-search-refresh در C#(قسمت اول-2) کلیپ خبری افتتاحیه مرکز رشد مهندسی پزشکی شهید باکری اگر ملت بمیرند کل مشکلات کشور حل خواهد شد انیمیشن کیک برای تیزر تبلیغاتی ( سه بعدی ) مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور چهره آرایی زیبا آموزش کامل آرایش از بین بردن مو های زائد صورت آموزش ساخت یک دفترچه یاد داشت خوشگل وپر کاربرد آموزش میکاپ زیبا خودآرایی شیک و دیدنی تزیین میوه«سفره آرایی ساده» هیپ هاپ مشاوره کنکور مشاوره کنکور مشاوره کنکور دورهمی فصل 3 قسمت دوم حمید هیراد مشاوره کنکور شفاف سازی یارانه ها برنامه دورهمی فصل 3 قسمت دوم حمید هیراد مشاوره کنکور اسلایسرصنعتی ترشیجات و خردکن پیاز و چیپس میوه مشاوره کنکور گریم زیبا و ترسناک صورت مشاوره کنکور طراحی دیدنی ناخن خماره خماره !!! عالییییه نوب بازی در zula با master noob کوتاه کردن موی زنانه گریم فوق العاده جذاب و ترسناک دستگاه اسلایسر صنعتی ترشیجات و خلالکن پیاز و چیپس میوه سری جدید دورهمی شایعه دلم خونه از تنهایی

آخرین خبرهـا