درخواست وزیر کشور برای اکتفا به ثبت کدملی در انتخابات 8 شب ارائه شد

سخنگوی شورای نگهبان با تکذیب ادعای پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر اکتفا به ثبت کد ملی رای‌دهندگان در روز انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این پیشنهاد حدود ساعت ۸ شب ارائه شد که پس از بررسی در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات با آن موافقت شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری گفت: طبق قانون باید مشخصات سجلی رای دهندگان ثبت شود و حتی در آیین نامه اجرایی مصوب شورای هیئت وزیران نیز بر این موضوع تاکید شده است.

وی افزود: در حدود ساعت 20 روز رای گیری وزیر کشور با استناد به طولانی شدن صفوف رای دهندگان پیشنهاد کرد که صرفا به ثبت کد ملی رای دهندگان اکتفا شود؛ این پیشنهاد از صبح ارائه نشده بود.

کدخدایی اضافه کرد: با توجه به تاکید و تصریح قانون مبنی بر الزام ثبت مشخصات سجلی رای دهندگان تصمیم گیری در این باره مشکل بود به همین علت ناچار بودیم این موضوع را در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات بررسی کنیم که پس از حدود دو ساعت و اندکی پس از ساعت 22 همان روز به نتیجه رسیدیم و موافقت خود را با اکتفا کردن به ثبت کد ملی رای دهندگان اعلام کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین تاکید کرد: طبق قانون انتخابات رای گیری باید در همان روز انتخابات انجام شود؛ ما در همه ادوار گذشته انتخابات نیز چنین مشکلی داشتیم که پس از روز رای گیری درخواست تمدید رای گیری به پس از ساعت 24 منتقل می شد و اصرار ما همواره این بوده است که نباید چنین شود.

کدخدایی گفت: با این حال، هر بار تمدید رای گیری هر بار به بهانه هایی به پس از ساعت 24 منتقل می شد در حالی که این موضوع یک بار برای همیشه باید اصلاح شود.

وی افزود: البته از وزیر کشور تشکر می کنم که این بار پیشنهاد ما را پذیرفت و اجرایی شد؛ طبق قانون انتخابات اگر زمان رای گیری حتی یک دقیقه پس از ساعت 24 روز رای گیری تمدید شود تخلف است این مربوط به همه دوره های انتخابات بوده است و همواره در این خصوص مناقشه داشتیم اما این بار توجه شد.

کلیدواژه:

رای دهندگان | پس از ساعت | رای گیری

مصوبه کسر خدمت فرزندان ایثارگر هنوز تعیین تکلیف نشده است تثبیت قیمت میوه در ابتدای فصل تابستان /نرخ پیاز همچنان 32 هزارریال توضیح مدیرعامل فرابورس درباره تعویق در عرضه اولیه یک شرکت در پیگیری فارس اعلام شد پاسخ به گلایه کاربران وب‌سایت‌ تخفیف گروهی/ بازگشت وجوه پیشنهادهای لغو شده مشروط به درخواست کاربر دلیل غافلگیری از صدای تیراندازی در فرودگاه مهرآباد چه بود؟ ایران، جزء ۲۰ کشور جهان با تنوع اقلیمی پیراهن آبی نه/ ذخیره طلایی، قرمز پوش می‌شود! نقش «پا» در کاهش سریع فشار خون قائمی، آزمون را شکست داد! میزبان پرسپولیسی ها در بازی برگشت مقابل الاهلی مشخص شد سلفی «نیما کرمی» با «سعید آقاخانی» معاون ستاد استهلال:12گروه ماه شوال در هرمزگان را رصد می کنند

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا