درخواست وزیر کشور برای اکتفا به ثبت کدملی در انتخابات 8 شب ارائه شد

سخنگوی شورای نگهبان با تکذیب ادعای پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر اکتفا به ثبت کد ملی رای‌دهندگان در روز انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: این پیشنهاد حدود ساعت ۸ شب ارائه شد که پس از بررسی در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات با آن موافقت شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری گفت: طبق قانون باید مشخصات سجلی رای دهندگان ثبت شود و حتی در آیین نامه اجرایی مصوب شورای هیئت وزیران نیز بر این موضوع تاکید شده است.

وی افزود: در حدود ساعت 20 روز رای گیری وزیر کشور با استناد به طولانی شدن صفوف رای دهندگان پیشنهاد کرد که صرفا به ثبت کد ملی رای دهندگان اکتفا شود؛ این پیشنهاد از صبح ارائه نشده بود.

کدخدایی اضافه کرد: با توجه به تاکید و تصریح قانون مبنی بر الزام ثبت مشخصات سجلی رای دهندگان تصمیم گیری در این باره مشکل بود به همین علت ناچار بودیم این موضوع را در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات بررسی کنیم که پس از حدود دو ساعت و اندکی پس از ساعت 22 همان روز به نتیجه رسیدیم و موافقت خود را با اکتفا کردن به ثبت کد ملی رای دهندگان اعلام کردیم.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین تاکید کرد: طبق قانون انتخابات رای گیری باید در همان روز انتخابات انجام شود؛ ما در همه ادوار گذشته انتخابات نیز چنین مشکلی داشتیم که پس از روز رای گیری درخواست تمدید رای گیری به پس از ساعت 24 منتقل می شد و اصرار ما همواره این بوده است که نباید چنین شود.

کدخدایی گفت: با این حال، هر بار تمدید رای گیری هر بار به بهانه هایی به پس از ساعت 24 منتقل می شد در حالی که این موضوع یک بار برای همیشه باید اصلاح شود.

وی افزود: البته از وزیر کشور تشکر می کنم که این بار پیشنهاد ما را پذیرفت و اجرایی شد؛ طبق قانون انتخابات اگر زمان رای گیری حتی یک دقیقه پس از ساعت 24 روز رای گیری تمدید شود تخلف است این مربوط به همه دوره های انتخابات بوده است و همواره در این خصوص مناقشه داشتیم اما این بار توجه شد.

کلیدواژه:

رای دهندگان | پس از ساعت | رای گیری

انجام امور فرهنگي از اولويت هاي بنياد است شرایط و ضوابط پذیرش دوره مهندسی فناوری و دوره کارشناسی حرفه‌ای دانشگاه جامع علمی کاربردی فهرست مقالات پذیرفته شده در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی منتشر شد شجاعی‌طباطبایی: دو کتاب شعر در هجو رقص شمشیر ترامپ در عربستان تدوین شده است یارانه انرژی به صنعت برگشت داده شود قاتل، زن جوانش را در خیابان مرزداران کشت/ قاتل فراری را شناسایی کنید/ عکس «ایران خودرو» پژو ۳۲ میلیونی را ۹۵ میلیون می‌فروشد درخواست بسیج دانشجویی از نمایندگان درباره ۳ وزیر پیشنهادی

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا