امسال رقم می‌خورد قرارگیری 75 هزار هکتار از اراضی همدان زیرنظر طرح کشاورزی حفاظتی

اکبر راستار امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه سال گذشته 52 میلیارد و 200 میلیون تومان به بخش مکانیزاسیون استان همدان تسهیلات اختصاص یافت، اظهار کرد: این میزان پنج درصد کل تسهیلاتی بود که در کشور برای این امر در نظر گرفته شده بود.

وی با اشاره به اینکه در استان همدان 55 میلیارد تومان معادل 105 درصد تسهیلات در نظر گرفته شده را جذب کردیم، افزود: همدان ششمین استان کشور در حوزه تسهیلات دریافتی از منظر مبلغی و هفتم از نظر درصدی در بخش مکانیزاسیون کشاورزی شناخته شد.

مدیر اداره مکانیزاسیون جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه در هر سال بابت جذب تسهیلات مکانیزاسیون استان همدان صد درصد تسهیلات اختصاصی و بیش از آن را جذب کرده است، تصریح کرد: در سال جاری نیز خط اعتباری شماره 5 ، حدود 70 میلیارد تومان برای استان همدان تخصیص یافته که برای امور باغبانی، زراعت، منابع طبیعی و ... در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه برای بخش منابع طبیعی برای نخستین بار است که تسهیلات در نظر گرفته شده، ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال این تسهیلات را دریافت کنیم.

راستار با بیان اینکه شهرستان‌های همدان، نهاوند، رزن، بهار و اسدآباد توانستند همه سهمیه و حتی بیش از آنچه در نظر گرفته شده بود را جذب کنند، خاطرنشان کرد: در شهرستان نهاوند 141 درصد، رزن 142 درصد، بهار 110 درصد، اسدآباد 107 درصد و همدان 124 درصد تسهیلات ابلاغی را جذب کردند.

وی در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه کشاورزی حفاطتی یکی از طرح‌های نوین در بخش کشاورزی است، گفت: این طرح بر روی حفظ منابع آب و خاک تأکید دارد و از سال 89 که این طرح آغاز شده در هر سال بر میزان اجرای آن افزوده شده است.

مدیر اداره مکانیزاسیون جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود 40 هزار هکتار از اراضی کل استان را زیر طرح کشاورزی حفاظتی قرار دادیم، اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده که تا انتهای برنامه به 100 هزار هکتار از اراضی استان برسد.

وی با بیان اینکه طرح کشاورزی حفاظتی برای اراضی دیم از اهمیت به سزایی برخوردار است، افزود: اراضی دیم ما از منابع عالی فقیر شدند باید این طرح برای حاصلخیزی خاک اجرایی شود و از اولویت‌های استان به حساب می‌آید.

راستار با اشاره به اینکه پلاک گذاری تراکتورها و کمباین‌ها در استان دنبال می‌شود، تصریح کرد: در فاز نخست تراکتورهایی که عمر کمتر از 13 سال دارند با همکاری پلیس، پلاک دریافت می‌کنند و سند سبز رنگ و کارت نیز برای آنان صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه 5 هزار و 500 دستگاه تراکتور و کمباین در سال گذشته در استان پلاک‌گذاری شده، ادامه داد: در فاز دوم ماشین آلات با عمر بین 13 تا 25 سال نیز پلاک گذاری خواهد شد.

مدیر اداره مکانیزاسیون جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه با تأکید بر اینکه کاهش ضایعات کمباین در استان پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: در این طرح کمباین‌ها پیش از آغاز برداشت محصول از نظر فنی بررسی و پس از انجام تنظیمات وارد مزرعه خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه اگر یک درصد ضایعات کاهش یابد حدود 6 تا 7 میلیارد تومان به اقتصاد کشاورزان و استان کمک خواهد شد، گفت: سعی شده که در هر سال با ارائه آموزش‌های لازم و انجام نظارت‌ میزان ضایعات کمباین را کاهش دهیم.

راستار با بیان اینکه در سال گذشته میانگین ریزش کشور 6.7 درصد بوده است، اظهار کرد: در استان همدان 5.6 درصد میانگین ریزش بوده است که به دنبال کاهش هر چه بیشتر ضایعات است.

وی با اشاره به اینکه در اداره مکانیزاسیون میزان سوخت اختصاص یافته به بخش کشاورزی را مدیریت و نظارت بر توزیع آن را انجام می‌دهد، افزود: در سال گذشته حدود 98 میلیون لیتر سوخت در استان توزیع شده و با وجود افزایش ماشین آلات در استان، روند مصرف سوخت به دلیل اعمال مدیریت و نظارت لازم در هر سال کاهش می‌یابد.

مدیر اداره مکانیزاسیون جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه ارتقا و معرفی دستگاه‌ها و تجهیزات را در بخش‌های مختلف کشاورزی را انجام می‌دهیم، تصریح کرد: برای استفاده از این دستگاه‌ها کلاس‌های آموزشی و برای استفاده کشاورزان برای برخی از دستگاه‌ها کمک بلاعوض صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه ضریب مکانیزاسیون و درجه مکانیزاسیون در برنامه پنجساله در هر سال باید افزایش یابد، ادامه داد: در بخش‌های مختلف کشاورزی استفاده از دستگاه‎های مکانیزه در حال افزایش است.

راستار با بیان اینکه در سال 96، ضریب مکانیزاسیون از 1.62 اسب بخار در هکتار به 1.70 اسب بخار در هکتار برسد، خاطرنشان کرد: در برنامه تدوین شده درجه مکانیزاسیون در سال جاری باید از 67 به 69 درصد افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در انتهای سال 95، درجه مکانیزاسیون حدود 3 درصد از برنامه جلوتر بود، گفت: ضریب مکانیزاسیون نیز در سال گذشته از برنامه در نظر گرفته شده حدود دو صدم درصد جلوتر بودیم.

مدیر اداره مکانیزاسیون جهاد کشاورزی استان همدان اظهار کرد: در سال 96 در بخش دام و طیور باید درجه مکانیزاسیون دو درصد، در بخش باغبانی 3 دهم درصد و در بخش زراعت نیز 8 صدم افزایش یابد.

وی افزود: در سال جاری باید 75 هزار هکتار از کل اراضی استان همدان زیر نظر طرح کشاورزی حفاظتی قرار گیرد.

انتهای پیام/89033/ 40

کلیدواژه:

مدیر اداره مکانیزاسیون جهاد کشاورزی استان همدان | طرح کشاورزی حفاظتی | درجه مکانیزاسیون | نظر گرفته شده | هزار هکتار | سال گذشته

پنالتی بارسلونا مقابل ایبار درست بود؟ (عکس) پدیده امریکایی احمدی نژاد را رو سفید کرد! تهران خواهان توسعه روابط با اسلام آباد در همه زمینه ها است/ آماده تامین انرژی پاکستان هستیم/ تکمیل خط لوله انتقال گاز به نفع ایران و پاکستان است/ حمله گروه های تروریستی از داخل پاکستان به مرزهای ایران، به نفع روابط دو کشور نیست

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا