همه چیز درباره لغو توافق اوباما و کوبا/ وقتی رئیس جمهور جدید آمریکا پل های ساخته شده را خراب می کند

مازندمجلس: دونالد ترامپ توافقی که در دوره باراک اوباما میان واشنگتن و هوانا به امضا رسیده بود را لغو کرد. این توافق منجر به آن شده بود که دو کشور پس از چندین دهه روابط خصمانه با یکدیگر اشتی کنند.

در حالی که زمزمه های لغو این توافق پیش از این شنیده می شد، اما رئیس جمهور آمریکا شب گذشته طی سخنرانی ضمن زیر سوال بردن تلاش های اوباما برای برقراری مجدد روابط، توافق امضا شده میان دو کشور را لغو کرد.

ترامپ به لغو این توافق بسنده نکرد و در سخنرانی خود  رژیم کاسترو را رژیمی «وحشیانه» توصیف کرد. باراک اوباما توانسته بود با این توافق به بیش از نیم قرن تنش میان دو کشور پایان دهد.
یورو نیوز در این باره نوشت: دونالد ترامپ در سخنرانی خود در توصیف توافق میان دولتهای کاسترو و اوباما گفت که این توافق «به مردم کوبا کمکی نمی کند بلکه باعث تقویت رژیم کوبا می شود.»
او تاکید کرد دستور لغو این توافق باید بسرعت اجرا شود. او همچنین به مردم کوبا و ایالات متحده آمریکا وعده انجام «معامله بهتری» را داد.
دونالد ترامپ افزود: «حال که من رئیس جمهور هستم، آمریکا جنایات رژیم کوبا را محکوم خواهد کرد و برای درد و رنجی که مردم کوبا حدود شش دهه متحمل شدند، تاسف خواهد خورد.»
او همچنین خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی در کوبا شد و گفت: «ما تا زمانی که همه زندانیان سیاسی آزاد نشوند، تحریم‌ها علیه رژیم کوبا را لغو نخواهیم کرد.»
دونالد ترامپ همچنین در جریان نشستی خبری در میامی، وضعیت سلامتی اتو وارمبیر دانشجوی آمریکایی را که پیش از این در کره شمالی بازداشت بود، وحشتناک توصیف کرد و گفت: «خوشحالم که رکس تیلرسون وزیر خارجه و من، در کنار تیمی بسیار با استعداد موفق شدیم اتو وارمبیر را نزد پدر و مادرش برگردانیم. آنچه بر سر او آمده وحشتناک است.»

بر اساس توافق میان دولت اوباما و هاناوا دو کشور پس از نزدیک به بیش از 5 دهه قطعی روابط روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند. سفارت خانه های خود را در واشنگتن و هاوانا بازگشایی کردند و زندانیان دو کشور را ازاد کردند. باراک اوباما نیز عنوان نخستین رئیس جمهور آمریکا را حمل می کند که پس از نزدیک به 5 دهه به کوبا سفر کرده است.

ترامپ تاکنون از زمان حضور در کاخ سفید تاکنون اقدامات عجیب و غریب زیادی از جمله ممنوعیت ورود شهروندان 6 کشور مسلمان به خاک این کشور و یا دستور دیوار سازی در مرزهای آمریکا با مکزیک را صادر کرده است. اکنون باید دید کاخ سفید پس از لغو توافق کوبا چه خوابی برای برجام دیده است.کلیدواژه:

دونالد ترامپ | رئیس جمهور | میان دو | دو کشور

قطر برای پاسخ منفی به عربستان آماده می‌شود مداخله پوتین در انتخابات آمریکا به روایت اسناد سیا خبرنگار فرانسوی بر اثر انفجار موصل کشته شد خوزستان این هفته هم به ۵۰ درجه می‌رسد مقام معظم رهبری: اگر یک زمامداری که مردم با او بیعت نکردند، یعنی آن زمامدار خانه‌نشین خواهد شد سلفی بازیِ عجیب در لیگ برتر!/عکس ظریف از آیت الله مظاهری عیادت کرد هشدارهای پلیسی برای پیشگیری از کلاهبرداری بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع): بیانات اخیر آیت‌الله مکارم شیرازی در حوزه مسائل روز مصداق بارز زلال معرفت دینی است هدررفت شبکه آبرسانی آذربایجان شرقی به ۱۸.۴ درصد کاهش یافت‌ میدانی به نام مارکز در قلب پاریس «بسته ویژه» سینمایی تلویزیون در عید فطر

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا