نامه حسن رنانی به آقای روحانی

تین نیوز |

وبلاگ محسن رنانی- اقتصاددان برجسته در سال 1392 یک ماه پیش از تحلیف حسن روحانی به عنوان رییس جمهور نامه ای به رییس جمهور منتخب نوشته بود. این اقتصاددان پس از انتخاب مجدد حسن روحانی نامه خود با مقدمه ای بر آن بازنشر کرده است.

متن نامه منتشر شده توسط محسن رنانی به شرح زیر است:

بی پرده با حضرت تدبیر و امید

به بهانه انتشار نامه رنانی به آقای روحانی

مقدمه

من در کنار فعالیت های علمی دانشگاهی‌ام در حوزه اقتصاد سیاسی نیز نوشته ها و سخنرانی های فراوانی دارم. اما «نامه‌ها» نیز بخشی از فعالیت اجتماعی من بوده است. این نامه ها اصولا حول مسائل اقتصادِ سیاسی و نوعی زنهار نامه به مقامات ارشد کشور بوده است. جدای از کتاب «اقتصاد سیاسی مناقشه اتمی ایران» که یک نامه ۶۶۰ صفحه‌ای برای تقدیم به رهبری بوده است، در طول بیست سال گذشته ده نامه دیگر به مقامات ارشد کشور نوشته ام (جمعا حدود ۲۵۰ صفحه).تنها آقای خاتمی، هنگامی که رئیس‌جمهور بود، به سه نامه از چهارنامه من پاسخ داده است، دیگر مقامات حتی از اعلام وصول هم دریغ کرده اند. برخی از این نامه ها نیز در دوره های انتخابات نگارش شده است. سه نامه از نامه‌های انتخاباتی‌ام نیز انتشار عمومی یافته‌اند. یکی نامه‌ای با عنوان «سید بمان که نیازمندیم» خطاب به آقای خاتمی که برای ترغیب ایشان به کاندیداتوری در دوره دوم ریاست جمموری (انتخابات ۱۳۸۰) نگارش شد؛این نامه و پاسخ آقای خاتمی را در اینجا و اینجا بخوانید.

دیگری نامه ای با عنوان «به استقبال رویدادگی برویم» که در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ و یک روز بعد از رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی، خطاب به ایشان و آقای خاتمی نوشتم؛این نامه و واکنش‌های به آن را در اینجا و اینجا بخوانید.

و سومی نامه ای که پیش از انتخابات مجلس (اسفند ۱۳۹۴) با عنوان«آینده ایران در دستانی لرزان» خطاب به فقهای محترم شورای نگهبان تدوین کردم؛ این نامه را در این‌جا بخوانید.

از مدت‌ها پیش تصمیم گرفته بودم از حوزه اقتصاد سیاسی فاصله بگیرم و به صورتی تدریجی اما منظم وارد حوزه «توسعه» شوم.«توسعه» حوزه مظلومی است که برخی مقامات ما برداشتی کاملا ناقص از آن دارند و برخی دیگر نیز اصولا با آن مخالفت می ورزند و معتقدم تا تکلیف نظام سیاسی با این مساله روشن نشود ما همچنان درجا می زنیم. پای بندی به این تصمیم اقتضا می کرد که از آن پس به تدریج حجم نوشته هایم در حوزه اقتصاد سیاسی را کاهش دهم. بنابراین اولین آزمون عملی این تصمیم این بود که درباره انتخابات ۹۶ چیزی ننویسم.

ضمن این که در سالهای اخیر متوجه شده بودم که سخت بیمارم. نام این بیماری را «سندروم خود خداانگاری» نهاده ام، این بیماری البته در کشور ما سابقه تاریخی دارد اما در سالهای پس از انقلاب در بین مقامات و فعالین سیاسی کشور به صورت خیلی گسترده شایع شده است؛ آنقدر شایع که دیگر عادی شده است. علایم بالینی این بیماری در من به صورت «شهوت سخنرانی» و «شهوت نوشتن» بروز کرده بود. پس از تشخیص این بیماری در خودم، برای درمان آنتصممیاتی گرفتم. مثلا سخنرانی هایم را از ۶۵ سخنرانی درسال ۹۴ به ده سخنرانی در سال ۹۵ رساندم و اکنون هم تصمیم دارم به صفر سخنرانی در سال ۹۶ برسانم. دیگر این که تصمیم گرفتم کمتر بنویسم. اما البته بیماری «شهوت نوشتن» مرضی نیست که به‌طور کامل قابل درمان باشد، اما می‌شود آن را تخفیف داد. راستش از شما چه پنهان، یک سالی است چارچوب اصلی مقاله «سندروم خودخداانگاری و شکست توسعه در ایران» را هم نوشته ام اما هنوز نمی دانم که تکمیل و منتشرش بکنم یا نه.در هر صورت یکی از دلایل آن‌که در ایام انتخابات اخیر هیچ مطلبی ننوشتم همین بود.

به همین دلیل، با آنکه با درخواست‌هایی از طرف اقوام، دوستان، کنشگران مدنی و حتی برخی از مقامات دولتی روبه‌رو بودم که در این انتخابات فعال عمل کنم و تحلیل‌هایی برای ترغیب جامعه به رای به آقای روحانی بنویسم، و علی رغم خارخار نفس برای نوشتن در زمانه‌ای که هر نوشته انتخاباتی طی چند ساعت با ولع تمام توسط صدها هزار نفر مخاطب در فضای مجازی خوانده می‌شود، مقاومت کردم و هیچ ننوشتم و هر آنچه در ایام این انتخابات به نام من منتشر شد یا جعلی بود (که آنچه متوجه شدم را تکذیب کردم) و یا برگرفته از نوشته های سالهای قبل بود که توسط دیگران بازتوزیع می‌شد. البته، باز، نگرانی از آینده نگذاشت آرام بمانم، در روزهای آخر شروع کردم به نوشتن مطالبی با عنوان «من روحانی را دوست ندارم، اما به او رای می دهم» که اگر انتخابات به دور دوم کشید منتشر کنم. و خدا را شکر که چنین نشد.

اما البته برای این که در انتخابات ۹۶ هیچ کنش اجتماعی یا فکری نداشته باشم دلیل مهم‌تری داشتم. در واقع به این دلیل تصمیم گرفتم در انتخابات ۹۶ فقط مشاهده‌گر باشم که معتقد بودم که این انتخابات، «امتحان نهایی» جامعه ایران پس از یکصد سال نشستن بر سر «کلاس دموکراسی» است و مانند همه امتحان نهایی‌ها، باید مداخله نکرد و نشست و نظاره کرد و نتیجه را دید. از انقلاب مشروطیت به این سو یکصد و ده سال است که جامعه‌ ما دارد آموزش نظری و عملی برای بازی عقلانی در بستر دموکراسی می‌بیند. در این مدت نظام آموزش سنتی و مکتب خانه ای را به نظام فراگیر و نوین آموزش و پرورش تبدیل کردیم و سپس تا توانستیم دانشگاه ساختیم و در بعد از انقلاب هم که دانشگاه هایمان را تا روستاها بردیم. در این مدت تحولات عظیمی مانند «استبداد صغیر»، کودتای ۱۲۹۹، تغییر سلطنت قاجار به سلطنت پهلوی، نهضت ملی شدن نفت، کودتای ۲۸ مرداد، انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، موج اصلاح‌طلبی ده ه هفتاد و نهایتا تجربه «پوپولیسم کبیر» سالهای اخیر، تجارب مهم و بسیار پر هزینه‌ای بودند که ملت ما در یک قرن گذشته پشت سر نهاده است و برای کسب این تجربه‌ها نیز البته بخش اعظم منابع طبیعی‌مان از نفت گرفته تا معادن و منابع آب زیرزمینی و جنگل‌ها و زمین های کشاورزی مان را مصرف یا نابود کرده ایم.

گمانم بر این بود که اگر ملت ایران از این همه آموزش و تجربه هنوز درس کافی نگرفته باشد و باز فریب وعده‌های عوامانه سیاستمداران را بخورد و باز بی‌صبری کند و باز گمان کند که با به هم زدن صحنه بازی سیاست و با جانشین کردن یک گروه یا یک فرد به جای دیگری، به آرمانشهر خویش می رسد، آنگاه فعلا نباید امیدی به آمادگی این جامعه برای ورودی تازه و پرقدرت به فرایند گذار به سوی توسعه داشته باشیم و باید چندین دهه دیگر و چندین تجربه پر هزینه دیگر را صبوری کرد تا جامعه ما به بلوغ تاریخی لازم برسد. بنابراین چنین نتیجه‌ای دستاوردش برای من این بود که بیش از این انرژی و توان خود را برای کمک فکری به افتادن جامعه روی ریل توسعه هدر ندهم و آرام گیرم و منتظر بمانم تا جامعه ایران با تجاربی دیگر،‌ آرام آرام وارد مرحله بلوغ تاریخی خود شود.

بر این اساس، این انتخابات از نظر من «امتحان نهایی» یکصد سال کلاس تمرین دموکراسی برای ملت ایران بود. به همین علت تصمیم گرفتم در این انتخابات هیچ کنشی نداشته باشم و فقط و فقط مشاهده گر باشم. و البته سخت‌تر از همه مقاومت در برابر فشار همسرم بود که روزانه جگر مرا می‌خورد و یکریز می‌گفت اگر با نوشته تو حتی یک نفر هم ترغیب شود که رای بدهد باید این کار را بکنی. اما نه تنها مقاومت کردم بلکه از قضای روزگار به علت گم شدن شناسنامه ام، حتی نتوانستم خودم نیز رأی بدهم. و البته برای گریز از فشارها، از اسفند ماه تقریبا گم شدم و تمام راه های ارتباطی خود به بیرون را بستم.

نتیجه انتخابات البته نه تنها امیدوار کننده بلکه حیرت‌انگیز بود. گرچه هنوز مطمئن نیستم که اگر امتحان گیرنده‌ها به جای آقایان روحانی و رئیسی، آقایان روحانی و احمدی نژاد می‌بوند، آیا باز ملت ایران در این آزمون قبول می‌شد؟ پاسخ روشنی ندارم اما شواهد مربوط به توزیع آراء در سه انتخابات اخیر (۹۲، ۹۴ و ۹۶) حاکی از استحکام یافتن رای طبقه متوسط شهری و دگردیسی تدریجی آرای روستاییان است. بسیاری از پیش‌بینی‌ها می‌گفت که ۹۰ درصد روستاییان به آقای رئیسی رای خواهند داد اما در عمل چنین نشد. در واقع شواهد، گویای شکل‌گیری تدریجی یک «هشیاری عمیق» در جامعه است که می تواند ضریب امیدواری ما را نسبت به آینده دموکراسی در ایران بالا ببرد.

اکنون گمانم بر این است که برای این که این امیدواری و عقلانیت ملتما با تجربه شکست خورده دیگری آسیب نبیند همه باید همت کنیم. در واقع گمانم بر این است که اگر همه همت نکنیم تا دولت روحانی موفق شود و برخی بحران‌های عاجل اقتصاد ایران را حل و فصل کند، حداکثر تا دو سال دیگر، فرایند «ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران» آغاز می شود. بنابراین دوستان و هواداران روحانی باید مراقب خطاهای دولت دوازدهم باشند و شمشیر نقد خود را آخته نگهدارند و محبت سیاسی کورشان نکند و هر جا خطایی دیدند گوشزد کنند و نگذارند دولت دوازدهم به سوی تبارگماری و رانت خواری و عدم شفافیت برود. و البته رقیبان و منتقدان روحانی و مهم‌تر از همه، سایر قوای نظام سیاسی و گروه های قدرت نیز بدانند که مسیری که از هم اکنون برای تخریب و زمین گیر کردن دولت روحانی در پیش گرفته اند مسیری است که فقط انرژی دولت را مستهلک می‌کند و توانایی دولت برای مدیریت بحران ها را از بین می برد و سقوط اقتصاد ایران را تسریع می‌کند و آنگاه همه با هم سقوط خواهیم کرد.تفصیل این مطلب را اگر عمری و توفیقی باشد، در آینده در نوشتاری با عنوان «ما پیروز نشدیم، ما فقط سقوط را به تعویق انداختیم» بازخواهم گشود.

به همین علت همه باید بسیج شویم برای «کمک» و «نظارت» بر دولت دوازدهم. چپ و راست، اصلاح ‌طلب و اصولگرا، شهری و روستایی، بنیادهای حکومتی و نهادهای مدنی، مردم عادی و نخبگان، همه و همه باید دست به دست هم دهیم، هم دولت را یاری کنیم و همه امکانات خود را در اختیاراش قرار دهیمو موانع حرکتش را برداریم و هم با نظارت مستمر خویش نگذاریم این دولت خطا کندو البته همه این نظارت‌ها نیز نه به قصد تخریب بلکه به قصد کمک به مدیریت بحران‌ باشد. در عین حال دولت نیز هر جا نتوانست، باید صادقانه با جامعه گفت‌وگو کند و آن را به یاری بطلبد.

بنابراین من نیز در جهت ادای وظیفه نظارتی ام،نقد خود را فعلا در نخستین گام با انتشار نامه ای که چهارسال پیش برای آقای روحانی نوشته ام شروع می کنم. در بیستم تیر ماه ۱۳۹۲ کمتر از یک ماه بعد از انتخابات و یک ماه مانده به مراسم تحلیف، که هنوز آقای روحانی رسما رئیس‌جمهور نشده بود، نامه ای مفصل با عنوان «بی پرده با حضرت تدبیر و امید» برای ایشان نوشتم و از طریق یکی از نزدیکانشان تقدیم کردم. البته از آن زمان تا کنون هیچ واکنشی نسبت به آن نامه ندیده ام. اما اکنون که نگاه می کنم برخی از نکات و پیشنهادهای آن نامه در دولت یازدهم مورد توجه قرار گرفته و برخی کاملا مغفول افتاده است. با توجه به این که به گمانم هنوز آن نکات تازه و مهم است، تصمیم گرفتم آن نامه را منتشر کنم.

متن نامه محسن رنانی به آقای روحانی در تیر ماه ۱۳۹۲

بی پرده با حضرت تدبیر و امید

حضرت آقای دکتر روحانی

رئیس جمهور منتخب و محترم

سلام بر شما

بسیار متاسفم که من هم یکی از کسانی بودم که با نوشتن مقاله در مطبوعات و نامه به اصلاح طلبان و اعتدال خواهانو امضای نامه‌ی حمایت جمعی اقتصاددانان، سهم اندکی در پیروزی شما داشته‌ام و با مشارکت در موج حمایت، شمارا در امواج بلایی انداختیم که به سلامت بیرون شدن از آن، هم توفیق الهی می‌خواهد و قران سعدین، هم تدبیر می‌طلبد و امید، هم سرمایه اجتماعی می‌خواهد و اعتماد مردم، و هم همدلی رقباو همکاری سایر قوا همراه با عزمیراسخ در کلیت نظام را نیازمند است. و من اکنون به تاوان سهمی که در این جفاداشته‌ام تصمیم گرفته‌ام که از هم‌اکنون و پیش از آغاز به کار دولت تدبیر و امید، کار خود را آغاز کنم، شاید بدینوسیله اندکی از آن جفا جبرانشود. ما شما را به میانه درانداختیم و ردایی را که خود توان حملش را نداشیتم و از پوشیدن دیگران نیز هراس داشتیم،بر دوش شما انداختیم و اکنون در پیش وجدان خویش شرمنده‌ایم که این عمل گرچه واجد خیری جمعی بود امابی‌گمان آسیب‌ها و دشواریهای جدی و خطرناکی برای بسط وجودی شما در پیخواهد داشت. باور کنید عشق به این انسان‌های نجیب و دیدن رنج روزانه مردمی پرشکیب و هراس از آینده دشواری که در پیش روی این دیار است،چشمانمان را کور کرده بود و ندانستیم با کار ما و با رای ما چه جفایی در حق شما می‌رود. و البته امید داریم که بتوانید با تدبیر از این آزمون جانکاه سربلند بیرون بیایید. تا نه ما از کرده خویش پیشمان شویم و نه شما در آوردن خویش به این آوردگاه خطیر دچار خسران گردید.

و نمی‌دانم چرا این روزها به یاد شما که می‌افتم غزل عرفانی جلال الدین محمد مولوی را با آوای روحانی جمال الملک شهرام ناظری مکرر زمزمه می کنم:

چه دانستم که این سودا مرا زین سان کند مجنون/ دلم را دوزخی سازد، دو چشمم را کند جیحون

چـه دانستم که سیـلابی مـرا نـاگـاه بِـرْبــایـد/ چــو کشتی ام درانـدازد میان قـُلزُم پــرخـون

زند موجی بر آن کشتی که تخته تخته بشکافد / که هر تخته فرو ریزد ز گردشهای گوناگون

......

چه دانم های بسیار است لیکن من نمی‌دانم / که خوردم از دهان بندی در آن دریا کفی افیون

و چنین بود که تصمیم گرفتم وظیفه خود را در برابر شما از روز اول به انجام رسانم. آقای خاتمی را که دوست داشتم از همان ماه‌های اول شروع کردم به نوشتن و نقد؛ برخی را در مطبوعات منتشر کردم و برخی را پوشیده برای خودشان فرستادم. آقای احمدی نژاد را خوش نداشتم پس یک سال اول را سکوت کردم. بعد هم تنها همراه با 57 اقتصاددان منتقد، زنهار‌ نامه دادیم و سیاست‌ها را نقد کردیم که اُشتلُم فرمودند و فهمی دم که آن دولت را به نقد ما نیازی نیستو بود تا آن که بحث هدفمندی شد. دیگر سکوت جایز نبود، از نگرانی برای این اقتصاد فرتوت کمر بستم و نقد کردم و زنهار دادم و شاید یکی از پرکارترین‌ها در این حوزه بودم تا آن‌که هدفمندی شروع شد آنگاه رها کردم نقد را -نقد می‌کردم که بلکه شروع نشود و آنگاه که شد دیگر نقد را سودی نبود و بیشتر به «نق» می‌مانْد تا نقد. اما شما راچون خیلی دوست‌تر می‌دارم از همین روز اول و پیش از شروع به کار دولتتان دست به قلم می‌شوم؛ چون فرصت چندانی نداریم، پس در کار بیان مصلحت عمومی دِلْ دِلْ نمی‌توان کرد. بنابراین با اجازه شما و پیش از آن‌که مسئولیت‌ها را تقسیم کنید من پیشاپیش مسئولیت خود را در دولت شما انتخاب و فعالیتم را آغاز می‌کنم. چرا‌ که اکنون دولت تدبیر و امید، برآمده از تلاش جمعی اکثریت گروه های سیاسی، فکری، اجتماعی و قومی است و همه باید همت کنیم تا موفق شود، پس نباید بگذاریم تا خطا کند و می‌گوییم و می‌نویسیم و نقد می‌کنیم تا خطا نکند،چون دیگر فرصت خطا کردن نداریم. ما پیش از این فرصت‌های تاریخی خویش را سوزانده‌ایم و اکنون اگرمی‌خواهیم بمانیم تنها یک راه داریم: این‌که موفق شویم.

راستش نوشتن این متن را یک روز پس از انتخاب شما شروع کردم و نامش را هم «نقد زودهنگام دولت آقای روحانی» گذاشته بودم و قرارم بود تا پیش از تحلیف آن را در مطبوعات منتشر کنم. اما دوستان مشفق توصیه کردند که هم عنوانش را عوض کنم و هم انتشارش را بگذارم تا مدتی دیگر. پس برای این که وقت نگذرد و شما نیز اگر نقد مرا مشفقانه یافتید ترتیب اثر دهید اکنون آن را پوشیده خدمت شما می‌فرستم. و البته برای این که مردم خوب ما نیز در جریان دیدگاه‌ها باشند و نقدهای ما کمکی باشد به ارتقای بصیرت عمومی و به فراگیر شدن گفت‌وگوی جمعی ــ و برای این‌که تمرین کنیم تا به جای سکوت کردن و منتظر ماندن و سپس ناامید شدن و آنگاه تولید انبوه پیامک‌های طنز بر علیه دولت، تلاش کنیم تا رفتار دولت را زیر نگاه تیزبین جامعه بگذاریم و از این طریق شما را در پیگیری موفقیت‌آمیز اهداف اعلام شده‌تان یاری کنیم ــ شاید من نیز این نوشته را در آینده منتشر کنم. و البته پس ازآن نیز سعی خواهم کرد به صورت انفرادی یا همراه با سایر اقتصاددانان دست‌کم سالی یک متن تحلیلی در ارزیابی و نقد سیاست‌های اقتصادی دوران شما منتشر کنم. اجازه می‌خواهم متن کنونی را در چند بخش تقدیم کنم.

الف) اندر باب دولتِ گذارِ یازدهم

همه حکومت‌های پس از مشروطیت در ایران، حکومت دوره‌ی گذار، گذار از عصر ماقبل مدرن به دنیای مدرن، بوده‌اند و جمهوری اسلامی نیز به‌طور اولی چنین بوده‌است. و البته اکنون جمهوری اسلامی در میانه‌ی دو دوره گذار است:یکی گذار به عصر مدرن و دیگری ورود به ایستگاه اول خط تاریخی توسعه. و متاسفانه اکنون ساختار نظام سیاسی ما دارای چهار ویژگی است که نسبتش را با توسعه در ابهام می‌گذارد. این ساختار از منظر ایفای وظایف حاکمیتی دربرابر وظایف مدرن، «متناقض» رفتار می‌کند، از حیث نسبتش با توسعه «مردد» عمل می‌کند از نظر کسب و تقسیم منابع و منافع اقتصادی، «رانت جویانه» عمل می‌کند و از حیث منظرتقسیم قدرت سیاسی، از نوع «نفوذهای ناهمگن»است. این چهار ویژگی مانع عملکرد سازگار و کارآی نظام تدبیر کشور می‌شود و بنابراین علی‌رغم صرف هزینه‌های کلان وتاریخی، به شهادت شاخص‌ها، فاصله‌ی ما با شکل‌گیری فرایند توسعه (با رشد اقتصادی اشتباه نشود)همچنان عمیق است و ما بعد از انقلاب هنوز وارد ایستگاه نخست (فاز صفر) توسعه هم نشده‌ایم.

و البته دولت شما در دو نقطه عطف تاریخی به دنیا آمده است و «آخرین دولت گذار دوره پیشاتوسعه» تلقی می‌شود. در واقع در دولتشما سرنوشت نهایی دو مساله، همزمان روشن می‌شود: «سرنوشت توسعه» و «سرنوشت جمهوری اسلامی». یعنی تا سالپایانی دوره دوم ریاست جمهوری شما باید روشن شده باشد - یعنی عملکردها نشان داده باشد-که آیا ماهیت جمهوری اسلامی با اقتضائات توسعه سازگار است یا نه. یعنی در پایان دولت شما ما از دالان های تاریک و پر پیچ وخم موجود عبور کرده و به ایستگاه اول توسعه رسیده‌ایم یا نه. در این صورت در پایان دوره دوم(مفروض) ریاست جمهوری شما جمهوری اسلامی یا با پذیرش اقتضائات توسعه همراه با جامعه ایران وارد مراحل تاریخی توسعه شده است یا هم‌چنان مردد است و مقاومت می‌کند. که اگر این دومی باشد، تداوم آن با دشواری روبه رو می‌شود و بقایآن منوط به قلب ماهیت کنونی آن می‌شود. و البته این قلب ماهیت، زمانی موثر می‌بود که درآمدهای سرشار نفت هم می‌بود. و اکنون که سال 2020 سال چرخش نظام جهانی و ترک اعتیاد غرب نسبت بهنفت و نقطه عبور نهایی اقتصادجهانی از سوخت های فسیلی و تغییر نظام انرژی است، دیگر جمهوری اسلامی با قلب ماهیت هم نمی‌تواند در وضعیت بی نفتی دوام بیاورد.

پس به گمان من، به‌عنوان یک دانش پژوه سیستم‌های اجتماعی و اقتصادی، دولت شما آخرین دولت در جمهوری اسلامی با ساختار کنونی است. جمهوری اسلامی باید بین ماندن و تن دادن به اقتضائات توسعه درقرن بیست و یکم و گزینه‌های محتمل دیگر، یکی را انتخاب کند. و این است که کار شما و جمهوری اسلامی رابسیار دشوار می‌کند. روشن است که دیر یا زود، سریع یا آرام، کم‌هزینه یا پرهزینه،توسعه رخ خواهد‌ داد و این جمهوری اسلامی است که باید تکلیف خود را با این فرایند روشن کند.

نخست این‌که باید نظام را از این چرخش بزرگ اجباری آگاه کنید و دیگر این‌که توافق و همکاری همه‌ی ارکان نظام را برای این چرخش جلب کنید. و مهم‌تر این که جامعه را برای ورود به دوره‌ای از تحولات بزرگ آماده‌ کنید. موفقیت دولت شما در این امر، به منزله ورود نظام به ایستگاه نخست توسعه است و البته موفقیت بزرگی است. و شکست شما به منزله شکست فرایند توسعه و نقطه پایانی بر توسعه در چارچوب نظام جمهوری اسلامی است. در پایان دوره شما جهان از اعتیاد به نفت عبور کرده‌است گرچه نفت می‌خرد اما نه چنان امروز و نه چنین گران پس امیدی به درآمدهای سرشار نفت نمی‌ماند. یعنی در دوره دوم، شما باید منتظر سقوط قیمت نفت باشید - در آن زمان آمریکا و برخی کشورهای اروپایی کمتر از نصف امروز نفت می‌خرند. و البته به لحاظ سیاسی نیز وقتی غرب از نفت عبور کند، خلیج فارس دیگر ارزش ژئوپلتیک امروز را نخواهد‌داشت و ما می‌مانیم و حوضمان. و همین یک فرصت را داریم (از اکنون تا سال ، 2020)تا خیلی از کارهای عقب مانده‌مان را انجام دهیم و البته نمی‌دانم مقامات کشور مابه این شرایط خطیر تفطن دارند یا نه. نظام باید متوجه شود که 2020 سال پایانی فرصت‌های ماست. این را شما بایدهم با مردم هم با مقام معظم رهبری به‌طور جدی مطرح و چاره‌جویی کنید. شاخص‌های بیشماری این را تایید می‌کند.

در واقع شما باید جبهه‌های متعددی را مدیریت کنید. نخست مساله خروج از «تله بنیانگذار» است. نظام تدبیر مااکنون هم نظامی متصلب و هم از جنس حکومت نفوذهای ناهمگن است که هر پاره‌اش اهداف ویژه خویش را پیمی‌گیرد و فاقد یک مجموعه اهداف یکدست و سازگار است. در عین حال این نظام سیاسی وارد «تله بنیانگذار» هم شده‌است یعنی پیکره آن با مدیران ارشد آن در نحوه مدیریتش هم‌داستان نیستند و مجموعه مدیریت ارشد در برابرخواست تغییر پیکره، به موضعی دفاعی یا تهاجمی رفته است و بنابراین مجموعه سیستم اقتصادی و سیاسی کشور دروضعیتی قرار گرفته است که در علم مدیریت به آن «تله بنیانگذار» می‌گویند. وقتی سیستمی در تله بنیانگذار است امکان اصلاح آن بسیار ضعیف می‌شود. ماموریت اول شما این است که طبقه هیئت حاکمه کشور را به خطرناکبودن ماندن بلند مدت در این وضعیت واقف کنید و موافقت آنها را برای تحول و خروج از تله به‌دست آورید. در یک کلام، بدون عزم مدیریت ارشد کشور برای خروج از این بن‌بست، هیچ اصلاح ساختاری ممکن نیست. بنابراین ماموریت اول شما خروج کشور از وضعیت تله بنیانگذار است. بدون آن، دیگر ماموریت‌های شما نیز ناکام می‌ماند.

دشواری کار در این است که قدرت حقیقی در دست یک گروه معین نیست و قدرت سیاسی بین بخش‌های متعددی از حکومت تقسیم شده‌است و هر بخش به شدت از سهم خود مراقبت می‌کند. شما یک راه دارید: نخست ارکان اصلی نظام سیاسی را با خود همراه کنید و سپس با تکیه به نیروی جادویی مردم، بخش‌های ناهمگون قدرت را اصلاح یا سازگار کنید. بدون همراهی دیگر ارکان قدرت، سخن گفتن با مردم ناممکن می‌شود و بدون همراهی مردم درافتادن با گروه‌های ناهمگون قدرت، پر هزینه و خطرناک می‌شود. و بدون وجود یک ساختار قدرت همگون،بیرون کشیدن کشتی طوفان زده اقتصاد و جامعه ایران از ورطه‌های هولناک در پیش رو، در این نقطه عطف تاریخی که جهان دارد پوست می‌اندازد، کاری ناممکن می‌نماید.

دوم این که: اقتصاد ما در «افق رویداد» دست و پا می‌زد که ضربه بزرگ انتخابات یازدهم از راه رسید و مانع ازآن شد که در سرازیری تکینـِگی (بخوانید تــَـکینه‌گی) به سیاهچاله‌ای بی بازگشت درغلتد. اما این توقف، طولانی نخواهد بود. چشم‌های بازِ بازیگران اقتصادی تمام حرکات و سکنات دولت شما را دنبال می‌کند و منتظر است تانخستین و مهم‌ترین دستاورد دولت شما را که همانا نتایج مذاکرات بعدی در قضیه مناقشه اتمی است، ببیند. در واقعم هم‌ترین آوردگاه اقتصادی شما مذاکرات اتمی است. اقتصاد ما اکنون در دام سیاست گرفتار است و سیاست ما دردام مناقشه اتمی. تمامی چشم‌های کوشندگان اقتصادی به نماینده‌ای است که برای مذاکرات بعدی می‌رود و به نتایجی که از مذاکرات حاصل می‌شود. سرنوشت لبخندی که این روزها اقتصاد به انتخاب شما زده‌است در نخستین مذاکرات اتمی رقم می‌خورد. اقتصاد، توانایی شما را در ساماندهی خودش، در آوردگاه مناقشه اتمی محک می‌زند.می‌داند که تا مسائل آن جا حل نشود چیزی در اقتصاد تغییر نخواهد کرد. پس این لبخندی که با پیروزی شما بر لبان اقتصاد نشست و این امید و انتظار بهبودی که ایجاد شد، خود را تا مذاکرات بعدی می‌کشاند و بعد تصمیم می‌گیردکه به کدام سو بغلتد. به سوی امیدواری و بهبود و رونق یا به سوی یاس و احتیاط و رکود و تورم. می‌دانید چرا؟ چون امروزه اصلی‌ترین شاخص «عدم اطمینان» که یک شاخص مهم اقتصادی است، در کشور ما، مساله مناقشه اتمی است.

فعالان اقتصادی با ریسک، مشکلی ندارند آن را مدیریت می‌کنند و یا در محاسباتشان وارد می‌کنند. مساله اصلی امروز فعالان اقتصادی، «عدم اطمینان» های ناشی از مناقشه است که قابل مدیریت و محاسبه نیست. و فعلاً ـ به درستیا به غلط‌ ـ مناقشه اتمی به «شاخص عدم اطمینان» برای اقتصاد ما تبدیل شده است. کافی است در مذاکرات بعدی همچنان آقای جلیلی شرکت کند، اقتصاد همین را نشانه ناتوانی شما در مدیریت بحران می‌گیرد و دلار چند صدتومان گران می‌شود. شما باید از همین آغاز توان و هنر خود را به جامعه و به اقتصاد نشان دهید. پس شما باید تمام نیروی‌تان را در همین آغاز کار، به کار گیرید. برای ایجاد موافقت و اجماع در مدیریت کلان نظام و برای عبور ازبن‌بست مناقشه، هم در بالا گفت‌وگوی جدی بکنید هم از نقش مردم هم غافل نشوید.

با مدیریت ارشد نظام به‌طورجدی گفت‌و‌گو کنید. همان‌گونه که شما باید بدانید که موفقیت در مدیریت سریع و زودهنگام مناقشه اتمی، اولین و آخرین فرصت شما برای کند کردن و توقف چرخه معیوب رکودـ تورمی است که اکنون کشور گرفتار آن است،نظام نیز باید بداند که انتخاب شما و اعتمادی که مردم به شما و نظام کردند آخرین فرصت نظام برای عبور کم‌هزینه از بحران و چرخش بزرگ اما با ثبات به سوی فرایند توسعه است. نظام اکنون باید تصمیم بگیرد که توسعه می‌خواهدیا نه؟ این فرصت روحانی آخرین فرصت برای ساختار موجود است. البته در هر صورت، در افقی بلندتر و با هزینه‌ای بیشتر، توسعه خواهد آمد. اما اگر همین ساختار سیاسی تصمیم به این کار بگیرد بسیار کم هزینه‌تر و سریعتر خواهد‌بود.

در عین حال، دستاورد شما در آوردگاه رای اعتماد نیز می‌تواند برای برخی فعالان اجتماعی و اقتصادی نیز شاخصی از توانایی شما و عزم نظام برای عبور از بحران تلقی شود. و البته پیش از آن نیز، حل و فصل مساله زندانیان حوادث پس از انتخابات ۸۸و آزادی رهبران جنبش سبز، نشانه مهم دیگری از توانایی شما و عزم نظام برای عبور از بحرانهای جاری است. در بخش‌های بعدی، در این باره بیشتر سخن گفته‌ام.

جمع‌بندی کنم: تلاش آقای روحانی در مرحله نخست باید معطوف به آن باشد که منابع بحران، حذف و عواملب حران‌زا، قدرت بازتولید ایجاد بحران را ا

کلیدواژه:

سیاست های اقتصادی | مدیریت اقتصاد ایران | اجازه می خواهم | جمهوری اسلامی | اقتصاد ایران | وزارتخانه ها | عدم اطمینان raquo | برنامه ریزی | آقای روحانی | اقتصاد ایران | سازمان مدیریت | تله بنیانگذار | دولت نهم و دهم | رئیس جمهور | صاحب نظران | توانایی ها | گفت و گو | مسئولیت ها | فرایند توسعه | احیای سازمان | اقتصاد سیاسی | اقتصادی دولت | نهادهای مدنی | حوزه مسئولیت | ریاست جمهوری | عرض می کنم | مذاکرات بعدی | مردم را باور | داشته اند | تدبیر و امید | برنامه ها | بخش بزرگی | یارانه ها | یک نحله فکری | مناقشه اتمی | اقتصادی شما | امروز ایران | تیم اقتصادی | برای اقتصاد | داشته باشند | رشد اقتصادی | جامعه ایران | تصمیم گرفتم | انتخاب وزرا | بحران ها | ویژگی ها | سیاست ها | منطقه ای | رفته اند | بوده اند | بی ثباتی | تجربه ها | ژنرال ها | همین علت | احیای سریع | رشد اقتصاد | کسری بودجه | احمدی نژاد | نظام سیاسی | رئیس جمهور | صاحب نظران | نظام اداری | نظام تدبیر | آقای خاتمی | بی ثبات | نامه ها | عین حال | گمان من | شاخص ها | شده اند | تازه ای | هم ترین | ایده ها | خواهد بود | حسن رنانی |

لاوروف: به اقدامات ضد روسی واشنگتن پاسخ متقابل می دهیم همکاری‌های سازمان بیمه سلامت ایران و کره جنوبی گسترش می‌یابد مدافع منچستریونایتد حداقل ۳ ماه خانه نشین شد مدل کمد ديواري هاي شيک - سري پنجم خريد نفت هند از ايران نصف شد list ربیعی: مقابل پرسپوطلیس دفاع مطلق نکردیم دستگیری سه نفر از عاملان تیراندازی امروز در بزمان سنگ شمشیریی مسعود جلیلیان خلاصه فوتبال پرسپولیس ۲ - ۱ بادران پیروزی دشوار پرسپولیس مقابل بادران در جام حذفی تارگوی، باکو ساخت اره كشویی خلاقانه و كاربردی آهنگ جدیدوبسیار زیبای آرین علیاسی زاده به نام وه نوس آموزش سکانس در نرم افزار فلش انیمیشن《بهداد سلیمی》 متن خوانی پریوش نظریه وبارون پاییزی باصدای سیروان خسروی ارولوژی اطفال-دکتر شهریار ناطق برنامه به خانه برمیگردیم خلاصه کتاب بازارها و نهادهای مالیhttp://yon.ir/lTHT4 ماشین جدید <لودر> gta v کریم حکم آبادی . آهنگ پهلوان . تصویربردار کاظم وثوق آهنگ زیبا و غمگین بوشهری از جناب خان در برنامه خندوانه پاراسل کیش آموزش کاربرد تری دی مکس 3D MAX در معماری خارجی آهنگ زوتوپیا با صدای شکیرا توجه توجه خطر خطر نیم ساعت - Super Mario Odyssey گیمپلی|سونیک فورسز|همکاری شیرینی بودDX... ترومپت Gel Be Gokyuzum زدبازی موزیک ویدیو پارتی تصاویر واقعی گلکسی اس 9 و اس 9 پلاس لو رفت چگونه دینی صد کمک کرد تا در 30 سالگی به دندانپزشکی برسم گنج یاب طلا یاب پرو فایند 09904455400 تعمیرات گنج یاب شهر سن پترزبورگ (روسیه) عاشقانه از ارتین ملکپور دیرین دیرین این قسمت gta5 دوبله ی طنز از قسمت اول جمشید خرگوش یواشكیم كه قبلا خریدم جزوه مباحث ویژه مدیریت دولتی مقیمیhttp://yon.ir/E3lA1 قالب میوه پاپ چف ویدیو خنددارgtasa مرحله اخرgta sa شروع کانال amirPS4 پرواز آموزشی تقدیم به الینا جووووونننننن اهنگ هربار این درو جدید و شاد ۵ بازی برتر ایکس باکس معیار های ازدواج هزینه ثبت برند اصله های جدید کال اف مدح مولا-شورعربی-حاج محمدفصولی،خییییلی زیبا اجرای فوق العاده فرزاد مهدی نیا با کیفیت HD موزیک ویدیوی کوتاه نیکیتا - با تو بهتره اموزش گنج یاب طلا یاب ایترک 09904455400 نعمیرات گنج یاب حمید گودرزی با جناب خان رتبه بندیه مسخره در سال 2017 در هالیوود قسمتی از کنسرت ۲۳ آذر مهدی مدرس در سالن اریکه ایرانیان سرعت به این میگن، بقیش سوسول بازیه اسکورت هواپیمای ولادیمیر پوتین به سوریه توسط جنگنده سوخ چند تا از عکسای دیگم تصنیف یادش به خیر-استاد تجویدی-عرشیا احدی (سنتور)؛ سیدجوادذاکر،چه شودبینم روی توروا....... دفتر میراکلس من میان برنامه 20 رادیوشب.بخش3 تفاوت بین go to ‪-‬ go into تدریس ریاضی، ضرب کسرها؛ توسّط : حسن تقی زاده تقدیم به 20 تایی شدنمون دابسمش خنده دار شاد کرمانشاهی محمد ربیعی فر برترین بازی های ps4 تریلر جدید بازی gta v online کیف پول باربی من آنباکسینگ gtav به سبک mincraft !!! بندکفش خلاصه بازی پرسپولیس 2-0 صنعت نفت ماکروفر باربی من نقشه های gta از اول تا اخر گیمپلی دمو ون یا حضرت رقیه.قربونت برم فیلم کارشناسی ارشد سال 94 درس هوش مصنوعی واقعیت در gta بد شانسی درgta v رسیدن از ایده کسب و کار به مدل کسب و کار تیزر فیلم من و شارمین فیتالیتی های باحال مورتال کمبت موزیک ویدیو کره ایی ویدیوی آهنگ بسیار زیبای عمدا با صدای سینا شعبانخانی اموزش شافل بدون شرح تیزر فیلم سارا و آیدا بهمراه لینک دانلود مستقیم #فروشگاه اینترنتی #محصولات خانگی#خونه لیدی باگ مسعود جلیلیان دابسمش باران فرشاد آزادی اجرای زنده آهنگ (حلبچه) Masoud Jalilian مسعود جلیلیان Masoud Jalilian مسعود جلیلیان فرشاد آزادی - سلطان قلبم‌ مسلم مرادی اورمیه نین جویز حالواسی چیله گئجه سی . ارومیه آذربایجان خطبه اول نمازجمعه اردبیل96/09/24 Mohammad Alizadeh - To Beri Baroon (محمد علیزاده - تو بری بارون) اجرای بی نظیر فرزاد مهدی نیا با کیفیت HD شعرخوانی مولوی عبدالحمید به نحوی که تن حافظ درگور لرزید گزارش شبکه Press TV از کارواش بدون آب در ایران تا حالا نوشابه زنده دیده بودید کمک من در ماین کرافت صوت خطبه اول نماز جمعه 24 آذر 1396 بخش جوادآباد فرشاد آزادی فیلم دعوا دعوا لای لای منم اون بلوز زرد هستم دوبله بختیاری خیلی خنده دار pony so cool_اپارات نپاااککک فرشاد آزادی شوخی خرکی با توریست ها فرشاد آزادی دابسمش خاص و خنده دار اسپیجینگ اینگیلیش صوت خطبه دوم نماز جمعه 24 آذر 1396 بخش جوادآباد به یاد بانو روشنک، گوینده خوش صدای دوران طلایی گلها آمادگی جهت آزمون زبان انگلیسی دکترا-آزمون EPT فرشاد آزادی آخه مگه مرض داری؟؟؟ همسرشهیدحسین پور-همسر وهب بوده ام؛دوست دارم ام وهب شوم! گیم پلی بازی فكری AGENT a دیدنی _ بی اعصاتر از این یارو کسی نیست دیگه آموزش باغلاما درس1 مطابقت پکیج های دینی صد با کنکور 95 گل دوم پرسپولیس به بادران ویدیوی آهنگ بسیار زیبای جادوی خاص سینا شعبانخانی جهان گردی با خرگوش های دیوانه قسمت اول آهنگ زیبا با صدای مهران مدیری_ تیتراژ شب های برر محمد امین غلامیاری انرژی الکتریکی وقتی اسب خر میشه خلاصه بازی بادران تهران 1-2 پرسپولیس اجاره دهنده بیل مکانیکی زنجیری خراسان رضوی مامان آزاری گزارش ویدئویی غرفه هایما در نمایشگاه خودروی تهران جهان گردی با خرگوش های دیوانه قسمت دوم خلاصه بازی: بادران 1-2 پرسپولیس میدان هراپاراک در ایروان آموزش هم ارزی سینوس وتانژانت-استادمنتظری گنج یاب طلا یاب لوگان آمریکایی 09904455400 تعمیرات جهان گردی با خرگوش های دیوانه قسمت سوم یه اهنگ دیگه از پنج شب درکنار فردی مکان خواهرخیلی قشنگ داستان اسپری های داور جهان گردی با خرگوش های دیوانه قسمت چهارم درج اطلاعات بیشتر در مورد موقعیت نصب قطعات در اتوکد محمد امین غلامیاری مسابقه ی اسلایم ( درخواستی ) محمد امین غلامیاری کار از تو می رود مددی ؛ ای دلیل راه (2) کدوم زیباتره؟ مسعود جلیلیان و فرشاد آزادی هنر امید اسدی بر روی برگ های پاییزی فیلم تبدیل اجرای زیبا فرزاد مهدی نیا در مسابقه کرد آیدل با کیفیتHD خلاصه بازی بادران 1 - 2 پرسپولیس آموزش هم ارزی سینوس وتانژانت-استادمنتظری اسلایم متالیک طلایی چهار شخصیت اویل مهارت های خیلی جالب گنج یاب طلا یاب لوگان جی پی آر 09904455400 تعمیرات چتر نگاٺ صحبت های برانکو و ربیعی بعد از بازی بادران - پرسپولیس چند تا از عکسای دیگم که عاشقشونم و خیلی توشون جیگر شدم کدوم زیباتره؟ پشت صحنه فیلم Exodus- Gods and Kings هک کلش رویال و نامحدود کردن جم و سکه کلش قورباقه رودست v سفارش بیگ اسموک هک جم و سکه کلش رویال گربه و گنجشگ بازی خنددار سلنا در جادوگران محله ی ولورلی هک بازی میلی میلیتا موزیک ویدیو زیبا از عشقم (BTS) همه چیز داشت خوب پیش می رفت تا اینکه... هک کلش رویال و نامحدود کردن جم و سکه کلش سوال کشاورز گیلانی از وزیر جهاد: آقازاده ها کیا هستن؟ آموزش کشیدن نقاشی ۳ بعدی نگاهی جالب به حواشی هفته 17 لیگ دسته یک ال ای دی RGB 380 DEEP COOL رنگی خدا به داد شوهر های اینا برسه آموزش ماشین حساب کلاسپد - جلسه هشتم آموزش مبحث هدایت دین و زندگی کنکور کلیپ دردناک کوهنوردان مفقود مشهدی هک سرور کلش رویال 100 درصد تضمینی و تست شده نمایشی حیرت انگیز با موتور خودروی امداد با تجهیزاتی متفاوت ... ماکان بند ⬇️ داستان زیبای خفته 2 (دوبله فارسی ) پویا و علی ورجه آرش عدل پرور حواشی لیگ یک (96/09/24) اسلایمى كه بهتون قول داده بودم(توضیحات) کمک ماکان بند ماکان بند ماکام بند رهام قاطی کرد سولےدنس.یه آدم جدیداومدتوزندگیم... به آرزوش رسید داره گریم میگیره:) ماکان بند خانمی که 24سال ناخن هاشو کوتاه نکرده خلاصه بازی شهرداری ماهشهر 1-0 گل گهرسیرجان محاسبه خبرنگار مجله چاپ و بسته بندی با تریلر بازی marvel contest of champions درمورد ثانوس مگه از این حامد آهنگی بهتر هم داریم حتمااااا ببنید خلاصه و حواشی شهرداری ماهشهر 1-0 گل گهر سیرجان اسلایم شب یا حضرت دست فرمون آموزش ماشین حساب کلاسپد - جلسه نهم علی ورجه میان برنامه 20 رادیوشب.بخش 1 تام و جری (توضیحات مهم) مبانی طراحی داخلی - قسمت 23 چهارشنبه سوری قصه ای حقیقی از عشق پیرمردی اهل طبس، زمان فیلمبرداری : سال 1351 خورشیدی بهترین کتاب ها شواهد سفر در زمان عجیب و غیر قابل باور پرورش بزرگترین پرنده دنیا در کویر ! پشت صحنه چطور بدون آیفون از طریق اپل واچ موزیک گوش کنیم! دیگه اون دختر سابق نمیشه نقد و بررسی تیزر تبلیغاتی اپلیکیشن آفش میکس السا - scars to your beautiful (ساخت خودم) برنامه من و شما ( آیتم آقای خواننده ) بهنام بانی قسمت 9 فصل هشتم سریال The Walking Dead خلاصه و حواشی صبای قم 1-0 فجرسپاسی نمایش بازی Concrete Genie در مراسم PSX 2017 آفتاب نیمه شب، تکنوازی بربت حسین بهروزی نیا چاپ و بسته بندی اهمیت ان در مرسولات شاید خلاصه بازی شهرداری تبریز 0 – ملوان انزلی 1 خلاصه بازی صبای قم 0-1 فجر سپاسی شیراز چیدمان فضا در طراحی فضاهای معماری. دمو سوئیت درجه یک هواپیمایی امارات کنسرت ماکان بند پسر خوشکل تقسیم میوز (دوبله فارسی) عباس بلوچ نوکیا ۶ ۲۰۱۸ روز مادر و تبلیغات احساسی رستوران مرسده موتور سیکلتی که زمین نمی خوره من برگشتم با گوشی جدیدم ولی با همون اکانت قبلی خلاصه و حواشی اکسین 2-0 آلومینیوم اراک گیفت کارد رایگان میکس کوتاه از گون و چارم کستر پسر خوشکل آهنگ حیونک برای ریون (فارسی) خلاصه بازی اکسین البرز 2-0 آلومینیوم اراک یه باره دیگه با dj bahador senatoor از خوبای رپ غرب مازندران (تنکابن) باربی آنونس فیلم عاشقانه و سیاسی «خانه کاغذی» آینه برقی سراتو - ماهان اسپرت - فروش و نصب لوازم جانبی انیمیشن قطار در فلش اهمیت بسته بندی در اراِئه محصول مهم ترین اتفاقات در نیم فصل لیگ دسته یک اموزش ساخت ظرف کیک برای باربی بررسی بازاریابی و تبلیغات فیلم سینمایی آذر - نیکی کریمی متفاوت ترین آهنگ های شاد موزیک آقای بیگ اسموک حل تست های هدایت دین و زندگی کنکور گزارش گرانی ذرت/ سریال تکراری هر سال در بازار نهاده ها موزیک.جدید مهراب(کف خواب) موزیک ویدیو جدید فرزاد فرزین به نام روزای تاریک موج «نه» سلبریتی ها به تَکرار خاتمی در رای به روحانی میکس کورا نقد و بررسی تیزر تبلیغاتی سایپا - سراتو طالع بینی به سبک انیمه عاشقان شیطانی وقتی عاشقان شیطانی دختر می شوند حتما ببینید اینا دیگه اخرشن خیلی باحاله کنایه عادل فردوسی‌پور به افزایش عوارض خروج از کشور!!! عینک چوبی دستساز | Byrumi | بایرومی من اولین بلک فایر هستم+ت من فقط باخاطراتش زندم... آموزش چیزکیک نوتلا و توت فرنگی آموزش کدنویسی پایتون در آباکوس همت مردان مَدَت هدا insert-delete-update-search-refresh در C# (قسمت دوم-2) ببین با خیار چیکار میکنه اهنگ سلنا hands to my self اجرای آهنگ بابای بارون رضا صادقی توسط فرهاد یازده تا از Easter egg های بازی GTA V موزیک ویدیو خارجی هندی خلاصه بازی نساجی مازندران 2 - راه آهن 1 استیو جابز مردی با تفکرات ماشینی‬‎ با دوبله فارسی باغلاما ویدئوی رندر گلکسی اس 9 سامسونگ مسابقه بازیگری اعجوبه96آپارات سخنان مقام معظم رهبری پیرامون عظمت بسیج مروری بر اتفاقات نیم فصل اول لیگ آزادگان اجرای ترانه زیبای «خدا» توسط حمید هیراد در دورهمی ویدئوی رندر گلکسی اس 9 پلاس سامسونگ مسابقه ی ژست باربی آموزش ماشین حساب کلاسپد - جلسه دهم مارول علیه دی سی عکس های منتشر شده سلنا گومز در capital fm2017 تیزر آموزشگاه سفیر مهدی حمدوند ویدئو اكران مردمی "حریم شخصی" با حضور میلاد كی مرام آموزش ماشین حساب کلاسپد - جلسه یازدهم بزرگراه G50 پل ساتو بزرگترین پل جهان نگاهی مختصر به گجت هایی از گوگل که در سال 2017 معرفی شده اند اجرای ترانه زیبای «شوخیه مگه» توسط حمید هیراد در دورهمی ایوب ام جی ای عکس ها و فیلم های جدید ارسالی سلنا گومز2017 حواشی دیدنی لیگ دسته یک (96/09/24) اعتصاب سراسری در یونان اجرای آهنگ آهای خبردار همایون شجریان توسط رضا پازوکی تبلیغ تلویزیونی از جنگ ستارگان آخرین جدای ! باگ مرد هزارجانه در gta sa 5 گل برتر هفته 15 لالیگا اسپانیا فصل 2018-2017 ویالون زدن دخمر کوچولو آموزش JavaScript جلسه چهل و پنجم (Mistakes)-سلام برنامه یه گروه چتب سریع بپیوندید آهنگ ارکستری شاد آینده کاوی برنامه نویسی موبایل و اپ ها با میلاد نوری یه گروه چتب سریع بپیوندید صحبت های مهابادی درخصوص حواشی دیدار برق جدید شیراز فیلم و پیام تبریک سلنا گومز به مناسبت تولد تیلور سوییفت خورشید عالم تاب - مداحی کربلایی محمد محمد پور 5 گل برتر کریستیانو رونالدو در نیوکمپ خیلی خنده داره نظر بدید اجرای ترانه زیبای «رسوایی» توسط حمید هیراد در دورهمی جشن هالووین در فیلم نهنگ عنبر۲ مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه با حقیقت عشق تغییر دكوراسیون داخلى خودروپرشین تم لاكچرى 09300919447 موزیک ویدیو زیبای ازبکی از Ziyoda 2 دابسمش فوق العاده خنده دار لقمه شو ایجاد حساب معین و تفضیل ورژن 8 نرمش هایی برای تقویت مفاصل عکسای خودم بخدا خودمم به قرآن راست می گم در کلای پنجم بودم نوب کیه؟ یه نی نی خارجی ما ت خارجیما مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق تکچرخ کهورستان حواشی هفته گذشته پاری سن ژرمن (96/09/24) مناجات با امام زمان(عج) - حاج حسن مالکی نژاد درسنامه مبحث هدایت دین و زندگی کنکور مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق عجب صدایی داره این حمید هیراد | Hamid Hiraad - Dorehami Season 3 Part 2 آهنگ ایرانی با کنسرت کره ای بامزس آموزش اسلایم خامه ای بدون چسب و بوراکس آرسام و آریسا چرا با افزایش قیمت بنزین همه مردم معترض می شوند؟ اچ سی کراس حالشو ببر آموزش کار با کامند PressminiumEx در سرورتان آشنایی با سیستم سطح بندی CEFR کمبریج؛ شما کجا هستید؟ تقدیم به دنبال کرده هام ساخت خودمه انار دون کن خلاصه بازی ملوان 1 - مس رفسنجان 2 گوسفند و بز در شهر مدرن و پیشرفته رن فرانسه! مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق اسلایییییییمممممم شیرجه در آب اتاق پرو دیجیتال در حاشیه لیگ دسته یک (96/09/24) مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق کالیبراسیون مولتی فلیم فتومترbwb(multi mode) خخخخخححخ انیمیشن فوق العاده ی جادوگر ها (فارسی ) قسمت اول با «بروسلی» افغانی آشنا شوید ایجاد کاربر و تنظیمات دسترسی ورژن 8 لگو باب اسفنجی قسمت دهم(مهمونی)پارت٤ مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق تلاوت صفحه3 قرآن کریم چه راهکاری برای تغییر بددهانی همسر وجود دارد؟ خیلی جالب بهار من ، اثر استاد تجویدی ، سنتور زلیخا امینی قسمت سوم وبیزود The Walking Dead : Red Machete واکنش ها به قسمت هشتم فصل هشتم سریال مردگان متحرک مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق هک جم و منابع بازی کلش آف کلنز حرکت بعدی سانینس و محمدرضا گلزار آموزش waves butch vig vocals بدن آهن روبایی هک تضمینی جم و منابع کلش دابسمش بسیار جالب محسن ایزی پرونده کلاهبرداری به نام سرباز بازیکن آموزش حرفه ای کلیپ عکس در پاورپوینت مشعل المپیک زمستانی توسط یک ربات انسان نما حمل شد مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق حضور عکاسان تاثیر گذار در همایش ده روز با عکاسان خلاصه بازی صبای قم 0 - فجرسپاسی 1 این آهنگ مثل احساسات منه :(( بهاره افشاری در برنامه دورهمی.شوهر میخواد مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق میلاد راستاد رابطه انسان و گیاهان کار فوق العاده ما امتحان داریم توضیحات بسیییییییار مهم بهاره افشاری در برنامه دورهمی.شوهر میخواد مسابقه باربی برتر بررسی تیزری قابل قبول از رایتل ویدئوی انگیزشی موفقیت - از خودت یه نشون به جا بذار راند حماسی در rainbow six siege اسلایم برتر این هفته اسب فتو کلیپ شهادت امام حسن عسکری(ع) پرکاشن نوازی ۶/۸ هادی شیرین طبع بهاره افشاری در برنامه دورهمی.شوهر میخواد اهنگ let it go فروزن فارسی(میدونم قدیمیه و همه دیدن) مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق بهاره افشاری در برنامه دورهمی.شوهر میخواد هک سرور و جم بازی کلش آف کلنز خلاصه بازی شهرداری ماهشهر 1 - گل گهر سیرجان 0 هک جم و اکسیر کلش اف کلنز پرونده کلاهبرداری به نام سرباز بازیکن کلاس مهدویت - خلاصه جلسه اول - استاد رائفی پور پروژه افتر افکت منظره برفی کریسمس مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق سیستم های جدید برای انتقال حرارت خورشید بهاره افشاری در برنامه دورهمی.شوهر میخواد هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده نوب کی؟ و باز هم یک شیطان آقای راوی توضیحات مهمLOGO اولین و بهترین استارفایر ما نیکا جونه سوالات چهار گزینه ای صحیح و غلط در پاورپوینت میکس زیبای ترکی (با ترجمه فارسی) دوربین 360 درجه خودرو - ماهان اسپرت رپ گلیپ های انرژی بخش 03 گلیپ های انرژی بخش 02 گلیپ های انرژی بخش 01 گلیپ های انرژی بخش 04 هک تضمینی جم و منابع کلش مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق مواد تشکیل دهنده میوه آرسام و آریسا 2 گریتینگ کامپوزیتی هک اکسیر و دارک اکسیر و جم کلش زنجیرزنی بسیار زیبا و سوزناک فاطمیه باشعر امام زمان عج آموزش افزونه wp rocket اهنگ غم انگیز(ماین کرافت) زن رقاص مشهد مقدس مردی که به خاطر موبایلش خود را در شعله های آتش سوزاند هک سرور کلش تضمینی و تست شده حل تست مبحث و من آیته دین و زندگی کنکور مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق هک سرور کلش تضمینی و تست شده گوشه ای از فعالیت های دانش آموزان توانمند در کلاس انیمینشن جدید 2017 / Broken Wand انیمیشن جدید 2017 هک جم و سرور کلش آموزش سه تار - درس چهاردهم - تمرین نتهای دولاچنگ انیمیشن حرکت قطار در فلش اکسترودر گیربکسدار تولید ذغال فشرده تیوا ماشین درب شیشه ای اتوماتیک السا ELESSA کنکور97 اجرای بسیار زیبای فرزاد مهدی نیا در مسابقه کورد ئایدلHD هک تضمینی جم و منابع کلش کش استقامتی SKLZ Hopz آهنگ we dont talk anymore سلنا گومز (درخواستی) رســــوایی از حمید هیراد مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق آرسام و آریسا 1 موسیقی لری مشاوره-کنکور درددل با امام زمان صحبت های شنیدنی زن سال آمریکا سیستم مدرن و مناسب برای پرورش مرغ مادر مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق فیگور های استارلرد و یاندو از gotg , هات تویز . تریلر انیمیشن «انسان های نخستین ( ۲۰۱۸)» +زیرنویس فارسی نوب کیه ؟LEGO شیطان بزرگ آقای راوی دشمن گیمر ها نگته کن بچه چکار میکنه.... حرکت خارق العاده در ژیمناستیک جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن هک اکسیر و دارک اکسیر و جم کلش آموزش لاک شبرنگ انیمیشن موسیقی سنتی - آواز - خواننده علی سیار مسابقه مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق عشق رینبوفکتوری(ساخت خودم) جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید شکستن پل گیمپلی آنلاین Rainbow Six Siege Blood Orchid پارت 3 مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق استاد-حسین احمدی تقدیم میکند_انتشارات گیلنا ای اهل عشیره - شعر خوانی کربلایی محمد محمد پور دورهمی صمیمی با حضور حمید هیراد اسلایم های برتر قایق کنترلی syma Q1 و syma Q2 آموزش دفاع شخصی باربی جدیدم عااااااشقشم هک بازی کلش با قابلیت جم تمام نشدنی هک تضمینی جم و منابع کلش هک سرور کلش آف کلنز با جم تمام نشدنی تست انیمیشن پلک زدن چشم در نرم افزار فلش فیلم قدیمی از باز گشایی بزرگترین مزرعه پرورش پرنده هک جم و منابع بینهایت کلش آف کلنز مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق مشاوره-کنکور آموزش استفاده از Proxy در Kali Linux وقتی مصاحبه پدر با BBC توسط دو کودک بازیگوشش قطع میشه! گیم پلی بازی Psebay خانومی مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق پونی دابسمش خیییلی باحال بیکلام آهنگ ghost of you سلنا گومز (درخواستی) مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق قسمت 29 - خرید صندوق های جدید بت شکنها درشبکه نسیم لگو خریدم اصل سری 17 و تمام لگو هام آیتم های نمایش طنز دورهمی _ ممیزی تایم لپس دیدنی از طلوع و غروب خورشید در ساحل خزر حیوان ازاد عایق پلیمری نانو پلیمر عایق سفید شانیکو مریان اگه این چند بازی رو گیر کردین بگید لطفا ممنون هنر نمایی بروسلی بدنیا آمدن نوزاد در اسنپ جنگ استیکمن ها فصل ۱ مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق محسن توسلی شبکه خبر مبحث So - such - too – enough رو ببین چجوری درس میده اگه مبحث اختیارو اینجوری یاد بگیری ملکه ذهنت میشه گزارش عملکرد صد روزه دولت دوازدهم در بخش کشاورزی میخوای شاخ زیست شناسی رو بشکنی؟ این ویدیو رو ببین!! اجرای محسن توسلی در سوریه مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق کانتر غول آرایه ادبیات کنکور رو برای همیشه زمین بزن!!! درسنامه و من آیته دین و زندگی کنکور نمایش دیدنی کن بلاک در پیکز پایک2 سمور های آبی در حال انقراض میخوای شاخ زیست شناسی رو بشکنی؟ این ویدیو رو ببین!! دیرین دیرین:شانس قبولی مشاوره-کنکور میخوای شاخ زیست شناسی رو بشکنی؟ این ویدیو رو ببین!! ایده تیزر سانی نس از تبلیغ مک دونالد گرفته شده غول واژگان ادبیات کنکور رو برای همیشه زمین بزن!!! اموزش اسلایم شفاف مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق با فیزیک استاد کامیار فرمول ممنوع باشید...!!! برای بیبی ۸۵ D: اجرای زیبای فرزاد مهدی نیا در مسابقه کورد آیدلHD مجموعه دابسمش لقمه شو قسمت 1 نمایش دیدنی کن بلاک در پیکز پایک3 تصاویر آموزش مراحل اجرای اپوکسی - پروژه شرکت مولتی کافه کنکور97 محسن توسلی خبرشبکه یک مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق آرزوی کربلا با مداحی فوق العاده زیبا و غمگین تقدیم به سایه که⬇️ بیان حقایقی پیرامون بابانوئل خخخخخخ آموزش تست نفوذ به اندروید با استفاده از Metasploit کنکور97 تا حالا فکر میکردی ریاضی سخته؟ من هیچی نمیگم خودت ببین! بررسی لپ‎تاپ Microsoft Surface Book مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق تا حالا فکر میکردی ریاضی سخته؟ من هیچی نمیگم خودت ببین! با فیزیک استاد کامیار فرمول ممنوع باشید...!!! صداپیشگان آخرین بادافزار آموزش تست نفوذ به اندروید با استفاده از Metasploit برای همیشه خیالت از بابت فیزیک کنکور راحت باشه!! فتو کلیپ - شهید مجید عسگری جمکرانی اولین تریلر انیمیشن مرد عنکبوتی به سوی دنیای عنکبوتی ! زیست رو با استاد شعبانی و شاکری برای بالای 80 بخون ایمان سیاهپوشان (خدا جونم) فقط بیا و ببن استاد واعظی با عربی چیکار کرده!!!!!!!!!! مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق فقط بیا و ببن استاد واعظی با عربی چیکار کرده!!!!!!!!!! غول شیمی کنکور رو زمین بزن!!! آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن تیمار گاو ها با دستگاه برس اتوماتیک آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن روان شناسی نرخ بالای طلاق در قم تولد آقای داریوش مهرجویی بود و اسنپ فود فراق امام زمان (عج) قورباغه و گاو - قصه های کودکانه ترانه و آهنگ و قصه خوشحالی رئیس دانشگاه امیرکبیر به افزایش بودجه! استراحت انسان قهرمان المپیک در رشته ی نماز سرعت «15:17 دقیقه به پاریس» جدیدترین ساخته کلینت ایسوود مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق قورباغه و گاو - قصه های کودکانه ترانه قصه گویی پاگنده و محل زندگیش و اسکله ترسناک خونی و ماشین عای جن زده در gta کانال استاد رفیعی نحوه قرائت از طریق نرم افزار در فلیم فتومتر bwb مشاوره-کنکور چکارهایی بر سر خوزستان انجام میدن آموزش کفش کهکشانی با ماژیک روان شناسی نرخ بالای طلاق در قم (نسخه اینستاگرام) مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق باارزش ترین چیز دنیا آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن تریلر Kingsman: The Secret Service 4K آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن اکسترودر گیربکسی تفاوت را احساس کنید و حقایق را بدانید باگ بازی Call of Duty Advanced Warfare ساسی ساقیا دوره روانشناسی سلامتی و درمان جم نامحدود بازی کلش آف کلنز را هم اکنون دانلود نمایید آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آموزش گروه بندی انبار در نرم افزار هلو آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن برترین لحظات لاوین كورزاوا در سال 2017 این ویدیو رو ببین برای همیشه نظرت راجع به ریاضی عوض میش مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق با فیزیک استاد کامیار فرمول ممنوع باشید...!!! فقط بیا و ببن استاد واعظی با عربی چیکار کرده!!!!!!!!!! 3 دقیقه ابتدایی فیلم لیگ عدالت به صورت آنلاین منتشر شد آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آموزش بی نظیر مبحث توحید شناسی با رمزگردانی و انیمیشن آهنگ یاس هویت من مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق عربی با حرف آخر فقط و فقط برای100 بخون!!! آموزش ساخت فایل exe نحوه ضدعفونی سالن طیور فلسطین +عرب های خلیجی دعوای بین عرب وفتنه اخرش اینجوری چنتا ایده ی باحال و خوب برای مهمونیا ساز سرحال کنکور97 رپ فارسی مجموعه دابسمش لقمه شو قسمت 2 جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن اجرای کونه هه واران فرزاد مهدی نیا در مسابقه کرد آیدلHD بهترین پاوربانک های سال 2017-2018 وقتی ویل اسمیت از طرفدارش پول می گیره!!! مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق کلیپ های انرژی بخش 08 تریلر فیلم What Happened to Monday 2017 انرژی انسان کلیپ های انرژی بخش 07 آموزش بی نظیر خمس و زکات در 7 دقیقه توسط استاد یوسفیان مداحی کمتر شنیده شده ولی خیلی زیبا.همراه باحقیقت عشق کلیپ های انرژی بخش 06 مجموعه دابسمش لقمه شو قسمت 3 اگه مبحث اختیارو اینجوری یاد بگیری ملکه ذهنت میشه میکس عکس های من با چادر گفتمان های دانشجویی از نگاه دو کارشناس/ 1 کلیپ های انرژی بخش 05 تیراژ اول سریال مادرانه برای همیشه خیالت از بابت فیزیک کنکور راحت باشه!! هک جم و منابع بینهایت کلش آف کلنز انیمیشن جدید 2017 فیزیک رو با حرف آخر فقط و فقط برای100 بخون!!! ماجرای ورود محمدرضا شریفی نیا به دنیای هنر و بازیگری نحوه مطالعه دینی کنکور از زبان بهترین استاد دین و زندگی زیست رو با استاد شعبانی و شاکری برای بالای 80 بخون عجیب ترین موجود در تور صیادی ماهیگیران بندر امام نحوه مطالعه دینی کنکور از زبان بهترین استاد دین و زندگی پک های نیوشا شیمی سوم چگونه جمع بندی می شود؟ هک سرور کلش تضمینی و تست شده پشت پرده مهمانی خصوصی پرسپولیسی ها در دبی کل زبان انگلیسی کنکور رو در 17 ساعت یاد بگیر هک سرور کلش 100% تضمینی و تست شده هک جم و سرور کلش جم نامحدود و رایگان کلش دریافت کنید جم بینهایت کلش آف کلنز آخرین ورژن ریاضی جم کلش را رایگان نامحدود کنید چرا خدا در روح ما امام حسین را قرار داد؟!!! گاد فادر با کیبرد godfather چنتا از ادیتای من (با گوشی) توضیحات ریاضی نقد و بررسی تیزر اپلیکیشن پات - جایزه بلیط جام جهانی هک جم و اکسیر کلش اف کلنز تکنوازی پیانو ، موسیقی متن فیلم بوی پیراهن یوسف راهنمای کسب امتیاز بیشتر در کال آف دیوتی بازیگر مشهور ایرانی و روش عجیب جایگزین بوتاکس بچه آموزش ترکیب توابع با حل تست 1-استاد منتظری ریاضی شماره تماس مهراب خسته صدا برای همیشه خیالت از بابت شیمی کنکور راحت باشه!! زیست رو با حرف آخر فقط و فقط برای100 بخون!!! خنده پسر بچه هندی از دست این عربا ریاضی زیست رو با حرف آخر فقط و فقط برای100 بخون!!! فیزیک رو با حرف آخر فقط و فقط برای100 بخون!!! محتوا صوتی طنز از الوپیک نشید بسیار زیبا ( رحمن رحیم الله ) آموزش بی نظیر قضا و قدر در کمتر از 5 دقیقه لگو مانی برای دومین مسابقه کانال راوی آموزش بی نظیر قضا و قدر در کمتر از 5 دقیقه الهه ناز (علی بامروت) واکنش عجیب شوهر به دزدیده شدن همسرش!!! باگ بازی Call of Duty Advanced Warfare آموزش بی نظیر قضا و قدر فقط و فقط با دو شخصیت آموزش بی نظیر قضا و قدر فقط و فقط با دو شخصیت حرکت یک دختر خیلی جالبه آموزش بی نظیر قضا و قدر فقط و فقط با دو شخصیت خنده دار (آخر الزمان ) زلزله و جنگ چرا زیاد شده است ؟ علت چیست ؟ دیرین درین 1 ( خط فقر ) اهنگ بیس دار آنجلینا جولی در حال خوراندن عقرب به کودکان معصومش! وقتی عشق مجازی میشه!!!! ذبح و سربریدن گاو وحشی توضیح این بود وقتی عشق مجازی میشه!!!! وحشی شدن گاو موقع ذبح جدیدترین تریلر Witchfire 2018 آموزش بی نظیر قضا و قدر فقط و فقط با دو شخصیت فقط بیا و ببن استاد محمودی با زبان چیکار کرده!!!!!!!!!! گیم پلی بازی Dying Light | پارت اول واقعا فکر میکنی شیمی سخته؟؟ خودت ببین!! میکس مینهو میخوای شاخ عربی رو بشکنی؟ این ویدیو رو ببین!! عربی با حرف آخر فقط و فقط برای100 بخون!!! ویدیوی زیبا از ماین کرافت

آخرین خبرهـا