روس‌ها دهمین سال حضور در جمع ۴ کشور برتر صنعت نشر را جشن گرفتند

روسیه در سال ۲۰۱۶ دهمین سال حضورش را در جمع چهار کشور برتر صنعت نشر از نظر تعداد عناوین منتشرشده تجربه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آژانس چاپ و نشر و ارتباطات فدراسیون روسیه با انتشار گزارشی به بررسی وضعیت صنعت نشر در روسیه پرداخته است. این گزارش نمایانگر نتایج اصلی توسعه شاخه صنعت کتاب در یک سال گذشته و پویایی نشر کتاب و بروشور به طور کل بر اساس عناوین و تیراژ و همچنین بخش­‌های جداگانه در بازار است.

بر اساس این گزارش که از سوی رایزنی فرهنگی ایران در روسیه، ترجمه و برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته، نتایج تحقیقات درباره نشر حاکی از این است که وضعیت صنعت نشر در روسیه به نسبت سال ۲۰۱۵ بهتر شده است.

در سال ۲۰۱۶ تعداد ۱۱۷ هزار و ۷۶ عنوان کتاب و بروشور در روسیه منتشر شده که تقریباً ۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۵ است. کُند شدن آهنگ پایین آمدن مجموع تیراژ به نسبت سال‌های گذشته، نکته مهم این آمار است.

در سال ۲۰۱۶ مجموع تیراژ کتاب و بروشور ۳ میلیون و ۴۴۶ میلیون نسخه بود که به نسبت سال گذشته تنها ۳ درصد کاهش داشته است. در مجموع شمارگان کتاب در روسیه در سال ۲۰۱۵ به نسبت سال ۲۰۱۴ حدود ۴.۵ درصد و در سال ۲۰۱۴ به نسبت سال ۲۰۱۳ حدوداً ۴.۱ درصد کاهش داشته است. با این وجود، سیستم نشر این کشور علیرغم بحران اقتصادی و کمبود پول روند ثابتی را طی می‌کند.

بر اساس همین گزارش، سال ۲۰۱۶ دهمین سال حضور روسیه در جمع چهار کشور برتر صنعت نشر از نظر تعداد عناوین منتشره بود؛ حال آنکه در این کشور تنها ۱۰۲ هزار و ۲۶۸ عنوان کتاب و بروشور منتشر شده است. به این ترتیب، در سال ۲۰۱۶ روسیه توانسته بود موانعی را پشت بگذارد که تنها سه کشور قدرتمند دنیا یعنی آمریکا، چین و بریتانیا پشت سر گذاشته بودند.

علیرغم مشکلات پیش رو و بحران اقتصادی در این کشور، در سال­‌های گذشته نشر کتاب در روسیه روند رو به رشدی را طی کرده و پیش بینی می‌شود این روند تداوم یابد؛ کما اینکه از زمان تدوین برنامه ملی حمایت و توسعه کتابخوانی بین آژانس فدرال چاپ و نشر روسیه با اتحادیه کتابداران روسیه، روسیه دهمین سال حضورش را در کشورهای مطرح صنعت نشر تجربه می‌کند.

کلیدواژه:

کتاب و بروشور | نسبت سال | سال ۲۰۱۶ | دهمین سال | صنعت نشر

کره شمالی: خاک آمریکا در تیررس ماست! کرانچار: نمی‌توانیم با "کریمی" به توافق برسیم درگیری در ورزشگاه میان هواداران استقلال و سایپا نیروهای سعودی از راه دریا وارد عدن شدند کنعانی‌زادگان: منصوریان همان اول حرفش را می‌زند، اما جوجه را آخر پاییز می‌شمارند/ از مجموعه استقلال دلخورم عباس‌زاده: چه کنم؟ عاشق پرسپولیس هستم! بازگشت پارس جم به صدرجدول در2دقیقه بوسه گلزن پرسپولیسی سایپابرمچ‌بندقرمز،سکوهارامنفجرکرد

پربیننده‌ترین خبرهـا

آخرین خبرهـا